1 / 0

MŚJ – Dzień VI – Srebro dla Sylwestra BEDNARKA

Trzeci medal dla Polski podczas 12. MŚJ w Bydgoszczy zdobył skoczek wzwyż Sylwester Bednarek, który uległ tylko Bogdanowi Bondarence z Ukrainy. Sztafeta juniorów 4x400m uplasowała się na 5 pozycji, a Krystian Zalewski był 7. na przeszkodach.

W skoku wzwyż walka o medale rozegrała się pomiędzy Sylwestrem Bednarkiem, Ukraińcem Bohdanem Bondarenko i Hiszpanem Miguelem Ángelem Sancho. Wysokości do 2.17 włącznie cała trójka pokonywała bez strąceń i solidarnie zaliczyli też 2.21 - w drugich próbach. Na 2.24 odpada Hiszpan, Polak z Ukraińcem wciąż są ex aequo. Poprzeczkę na 2.26 Bondarenko pokonuje w pierwszym skoku, co nie udaje się Sylwkowi. Jedyna decyzja zawodnika RKS Łódź, to przenieść dwie pozostałe próby na 2.28. Mimo dopingu 12-tysięcznej publiczności, która na stojąco starała się dodać sił Polakowi, podopieczny Lecha Krakowiaka nie zdołał ustanowić rekordu życiowego i zadowolił się srebrem. Już po eliminacjach zakończonych na 2.14, trener Krakowiak nie miał wątpliwości, że walka o złoto rozegra się pomiędzy Bednarkiem i Bondarenką.
Sywester Bednarek po trzech dobrych, ale nie zakończonych zdobyczą medalową startach na dużych imprezach zdobywa srebro. Jego poprzednie wyniki na imprezach mistrzowskich:
2005 – MŚ U-18, 4m. 2.18 (2.18 skoczył również Nartow – srebrny medalista)
2006 – MŚ U-20, 4m. 2.23 (brąz zdobył Bondarenko – 2.26)
2007 – ME U-20, 6m. 2.21 (2.21 skoczył również Procenko – srebrny medalista)

Na dystansie 3000m z przeszkodami Krystian Zalewski obrał właściwą taktykę, nie próbując dotrzymać kroku Afrykanom, pierwszy kilometr Benjamin Kiplagat z Ugandy pokonał niezwykle szybko - w 2:34.51, co przesadziło o jego przegranej z Jonathan Muia Ndiku z Kenii. Krystianowi niewiele zabrakło do wyprzedzenia Marokańczyka Abdelghani Aït Bahmad i zajęcia 6 lokaty, Ostatecznie Polak poprawił rekord życiowy o prawie 3 sekundy, będąc najszybszym z zawodników spoza Afryki.

W ostatniej konkurencji finale mistrzostw, sztafecie 4x400m juniorów, Polacy nie byli w stanie nawiązać walki o medale z zawodnikami USA, Brytyjczykami i Niemcami, ale stoczyli zacietą rywalizację z Jamajczykami i biegaczami z Trynidadu i Tobago. Na linii mety Polacy zameldowali się na 6 pozycji, mimo świetnego finiszu Jakuba Krzewiny. Jednak zawodnicy z Trynidadu i Tobago zostają zdyskwalifikowani, ponieważ zawodnik oczekujący na trzeciej zmianie przekroczył linię ograniczajacą początek strefy zmian.
Piąta lokata w sztafecie zapewnia reprezentacji Polski dorobek 50 punktów, o 1 więcej niż na poprzednich Mistrzostwach w Pekinie.