1 / 0

IO – Dzień 7 – Noga piąty, Madejczyk siódma

Artur Noga uplasował się na piątej pozycji w finale biegu na 110 m przez płotki, Barbara Madejczyk zajęła siódmą lokatę w konkursie rzutu oszczepem. Sztafeta pań 4x100m z 7. czasem awansowała do finału.

20-letni Artur Noga (Warszawianka) udowodnił swoją wysoką formę uzyskując 13.36 (o dwie setne sekundy wolniej od rekordu życiowego ustanowionego dzień wcześniej) w finale biegu na 110m przez płotki i zajmując piąte miejsce. Zwyciężył rekordzista świata Dayron Robles z Kuby (12.93). Od Polaka szybsi byli jeszcze dwaj Amerykanie David Payne i Davie Oliver oraz mistrz świata z 2005 r. - Francuz Ladji Doucoure.

Barbara Madejczyk rzutem na odległość 62.02 (tradycyjnie) w ostatniej serii wywalczyła siódme miejsce w finale rzutu oszczepem. Poprzednie próby zawodniczki reprezentującej Jantar Ustka były krótsze od ostatniej o ponad dwa metry. Zwyciężyła Czeszka Barbora Spotakova, która tak jak Polka oddała najdalszy rzut w ostatniej próbie, bijąc rekord Europy wynikiem 71.42. Wyprzedziła Rosjankę Marię Abakumową, która krótko się cieszyła rekordem Europy (70.78) pobitym w czwartej kolejce. Brąz przypadł dotychczasowej rekordzistce Europy Niemce Christinie Obergföll (66.13).

W pierwszej konkurencji siódmego dnia – chodzie na 20km – wystartowała Sylwia Korzeniowska. Zawody ukończyła na 21 pozycji (identycznej jak na igrzyskach przed 4 laty) w czasie 1:31:19. Zwyciężyła Rosjanka Olga Kaniskina, która czasem 1:26:31 ustanowiła rekord olimpijski.

Kobieca sztafeta 4x100m awansowała do finału. Polki biegnące w składzie Ewelina Klocek, Daria Korczyńska, Dorota Jędrusińska i Marta Jeschke zajęły piąte miejsce w szybszym z dwóch biegów eliminacyjnych i awansowały do piątkowego finału z siódmym  czasem (43.47). Pobiegną na wewnetrznym drugim torze. Pałeczkę zgubiły m.in. zawodniczki USA.

Startująca na 9 torze męska sztafeta 4x100m w składzie Marcin Nowak, Łukasz Chyła, Marcin Jędrusiński, Dariusz Kuć nie ukończyła biegu eliminacyjnego. Polacy zgubili pałeczkę już na pierwszej zmianie, Amerykanie - na trzeciej.

Zawodnik AZS-AWFiS Gdańsk Igor Janik nie zakwalifikował się do finałowego konkursu rzutu oszczepem. Jego wynik 77.63 z trzeciej próby był o ponad dwa metry za krótki, by zagwarantować start w finale.

Żadna z trzech reprezentantek Polski nie wystąpi w finale biegu na 1500m. Najmniej zabrakło biegnącej w pierwszej serii Annie Jakubczak, która zajęła siódme miejsce (4:07.33). Sylwia Ejdys w trzeciej serii była szósta (4:08.37), a Lidia Chojecka w drugiej - dziesiąta (4:19.57).

Marcin Lewandowski zajął siódme miejsce (1:47.24) w półfinałowym biegu na dystansie 800m i nie zakwalifikował się do finału, dzieląc los m.in. broniącego tytułu Rosjanina Jurija Borzakowskiego.