1 / 0

IO – Dzień 8 – Fedaczyński ósmy, Sudoł dziewiąty

Rafał Fedaczyński ukończył chód na 50 km na ósmej pozycji, tuż za nim linię mety przekroczył Grzegorz Sudoł. Sztafeta 4x400m mężczyzn awansowała do biegu finałowego.

W porannym chodzie na 50 km wystartowała trójka Polaków. Rafał Fedaczyński (AZS-AWF Katowice) po 5 km zajmował 46 lokatę, którą do mety sukcesywnie poprawiał. Pierwszą połowę dystansu pokonał w czasie 1:56:28 (34 miejsce), a drugą – w 1:50:23 (tylko zwycięzca był szybszy), plasując się ostatecznie na 8 miejscu z rekordem życiowym – 3:46:51. Grzegorz Sudoł (AZS-AWF Kraków) rozpoczął konkurencję na 11 pozycji, aby po 35 km awansować na piątą. Wolniej pokonane ostatnie 10 km spowodowały, że na metę dotarł na 9 miejscu z wynikiem 3:47:18 (otrzymał dwa ostrzeżenia za brak kontaktu z podłożem). Idący w czwartej dziesiątce Artur Brzozowski (LKS Znicz Biłgoraj) został zdyskwalifikowany przed 20 km. Mistrzem olimpijskim został 23-letni Włoch Alex Schwazer (3:37:09 – rekord igrzysk olimpijskich), dwukrotny brązowy medalista MŚ. Z 59 zawodników sklasyfikowano 47 (5 zdyskwalifikowano, 7 wycofało się).

W skoku o tyczce Przemysław Czerwiński (MKL Szczecin) zaliczył wysokość 5.45 kończąc konkurs na 11 miejscu. Złoty medal przypadł Australijczykowi Stevenowi Hookerowi (5.96 – rekord olimpijski), srebro zdobył Rosjanin Jewgienij Łukianienko (5.85), a brąz – Ukrainiec Denys Jurczenko (5.70).

W finałowym biegu 4x100m kobiet polski zespół w składzie: Ewelina Klocek, Daria Korczyńska, Dorota Jędrusińska i Joanna Kocielnik został zdyskwalifikowany (Polki ukończyły dystans na 6 pozycji w czasie 43.74). Dopatrzono się przekroczenia trzeciej strefy zmian. Protest naszego kierownictwa został odrzucony. Biegu nie ukończyły faworytki – Jamajki oraz Brytyjki. Wygrały Rosjanki (42.31 – najsłabszy wynik złotych medalistek od igrzysk w 1976 r.), przed Belgijkami (42.54) i Nigeryjkami (43.02).

Sztafeta 4x400m mężczyzn uległa czterem zespołom w swoim biegu eliminacyjnym, ale czas 3:00.74 (8. wynik rundy) pozwolił Polakom awansować do rozgrywki finałowej. Nasz zespół biegł w składzie: Marek Plawgo, Piotr Klimczak, Piotr Kędzia i Rafał Wieruszewski. W sobotnim finale Polacy pobiegną na 3 torze.

Sztafeta 4x400m kobiet (Monika Bejnar, Jolanta Wójcik, Anna Jesień i Grażyna Prokopek-Janacek) uzyskała 11. wynik eliminacji (3:28.23) kończąc udział w igrzyskach (awans zapewniał czas 3:25.55).