Menu
1 / 0
Aktualności /

Adresy stron statystycznych PZLA

W związku z otrzymywanymi pytaniami dotyczącymi polskiej statystyki lekkoatletycznej, bieżącej i historycznej, przypominamy adresy stron PZLA zawierających te informacje.

W związku z otrzymywanymi pytaniami dotyczącymi polskiej statystyki lekkoatletycznej, bieżącej i historycznej, przypominamy adresy stron PZLA zawierających te informacje.

www.pzla.pl
Bieżąca statystyka prowadzona przez Dział Sportowo-Techniczny PZLA przy współudziale Komisji Statystycznej. Głębokość tabel zmieniająca się w trakcie sezonu od 10 do 40 zawodników w każdej konkurencji w pięciu kategoriach wiekowych (tabele młodzieżowe, dodane ze względu na MP U-23 i ME U-23, są zbierane tylko do poziomu 50 seniora). Po kliknięciu na wiersz z danym zawodnikiem otrzymujemy dalsze informacje: rekordy życiowe i progresję we wszystkich konkurencjach oraz wszystkie starty z bieżącego sezonu. W 2008 r. do bazy PZLA wprowadzono ponad 37 tysięcy wyników (tabela „zawodnicy” w bazie zawiera prawie 24300 nazwisk lekkoatletów). Mamy nadzieję, że w 2009 r. jeszcze więcej osób opracowujących komunikaty z zawodów będzie korzystać z bezpłatnego programu „Zawody”, połączonego z bazą zawodników PZLA, co umożliwi automatyczne wprowadzania do bazy wszystkich wyników z zawodów. W najbliższych miesiącach chcemy też uzupełnić informacje o zawodnikach m.in. o ich udział w finałach mistrzostw Polski (we wszystkich kategoriach wiekowych) oraz o starty w międzynarodowych imprezach o charakterze mistrzowskim.

http://www.zbjonik.republika.pl/
Strona prowadzona przez Zbyszka Jonika, członka Komisji Statystycznej PZLA, zawiera tabele bieżącego sezonu (wyniki i zawodnicy) do poziomu uzgodnionego przez czołowych statystyków świata. Najbardziej wiarygodne i najszybciej uaktualniane tabele czołówki seniorów (zmiany w tabelach na stronie PZLA następują zawsze dopiero po nadesłaniu oficjalnego komunikatu z zawodów). Poza tym aktualne tabele historyczne i wykaz wszystkich startów zagranicznych polskich zawodników w bieżącym roku (w 2008 r. ponad 2300 wyników).

http://ifnt.fizyka.amu.edu.pl/tw/la
Strona prowadzona przez Tadeusza Wołejkę, pioniera polskiej statystyki internetowej, we współpracy ze Zbyszkiem Jonikiem i niżej podpisanym. Poza danymi dotyczącymi bieżącego sezonu znajdujemy podobne informacje z sezonów 2000-2007. Na stronie zamieszczono również m.in. aktualny wykaz rekordów Polski i Ziemi Polskiej, wyniki wysłane w trakcie sezonu do statystyków świata (w tym IAAF i EAA) – w br. 74 e-maile najczęściej redagowane już w dniu zawodów, publikacje statystyczne i statystykę LA (np. wykaz rekordów mistrzostw Polski).

http://www.statystyka.lekkoatletyki.pl
(nowy adres od paru miesięcy)
Strona prowadzona przez p. Henryka Gąszczaka
(wywiad z autorem: bieganie.pl – Henryk Gąszczak)
Strona poświęcona jest ocenie historycznej osiągnięć krajowej lekkoatletyki od roku 1920 do chwili obecnej. Zakres opracowania sprowadza się do analizy statystycznej w kilku przekrojach obrazujących poziom poszczególnych konkurencji zarówno w przekroju czasowym jak i osobowym. Dane wynikowe zaczerpnięte są z corocznych tabel PZLA, oraz z komunikatów zawodów dostępnych w internecie. W poszczególnych konkurencjach widnieją m.in. głębokie tabele historyczne (do poziomu klasy I), 1000 najlepszych wyników w historii, 100 najlepszych zawodników w danym roczniku, progresja wyników 50 najlepszych zawodników i wartości wyników w grupach wiekowych.

Adresy innych stron polskich poświęconych niektórym konkurencjom lekkoatletycznym:
http://www.bieganie.pl/statystyka - konkurencje biegowe
www.wulkana.republika.pl/sport.htm - kula i dysk
oraz statystyka weterenów
www.pzwla.mgo.pl/
www.veteranswalk.prv.pl/ - chód sportowy weteranów

Janusz Rozum;   media@pzla.pl

 

Powrót do listy

Więcej