Menu
1 / 0
Aktualności /

Nowy przepis o falstarcie na zawodach klasy MM, M i I

Jak informowaliśmy wcześniej od 1 stycznia br. formalnie obowiązują nowe przepisy rozgrywania zawodów LA, m.in. każdy zawodnik popełniający falstart karany jest dyskwalifikacją. W Polsce przepis ten obowiązuje we wszystkich zawodach z kalendarza PZLA.

Jak informowaliśmy wcześniej od 1 stycznia br.  formalnie obowiązują nowe przepisy rozgrywania zawodów LA, m.in. każdy zawodnik popełniający falstart karany jest dyskwalifikacją. W Polsce przepis ten obowiązuje we wszystkich zawodach z kalendarza PZLA.

Większość wprowadzonych od 1 stycznia 2010 r. zmian w przepisach sankcjonuje dotychczasową praktykę lub uściśla istniejące już zapisy. Zostały one przyjęte ze zrozumieniem i akceptacją przez środowisko lekkoatletyczne. Największe kontrowersje wzbudziło zaostrzenie przepisu związanego z procedurą startu (art. 162). Zgodnie z obecnym brzmieniem tego przepisu, w każdej konkurencji indywidualnej (a więc nie dotyczy powyższe biegów wchodzących w skład wieloboju) rozgrywanej na bieżni, zawodnik, który spowodował falstart jest eliminowany z udziału w danym biegu lub chodzie sportowym.

Wprowadzenie powyższego przepisu, jakkolwiek spodziewane (przypomnijmy, że obowiązywał on już w 2009 r. przy przeprowadzaniu Drużynowych Mistrzostw Europy przez EA) spowodowało dyskusje w wielu krajach. Czy jest on korzystny dla odbioru zawodów lekkoatletycznych oraz czy stosowanie nowych dość rygorystycznych przepisów może prowadzić czasami do podjęcia decyzji krzywdzących zawodnika lub obniżenia uzyskiwanych (szczególnie w sprintach) przez zawodników rezultatów. Dlatego też w niektórych krajach postanowiono wprowadzić swoiste „vacatio legis” przyjmując, że obowiązek stosowania przepisu o absolutnym zakazie falstartu w ich kraju wejdzie z rocznym opóźnieniem.

Kwestia wprowadzenia i wdrożenia powyższego przepisu w Polsce była przedmiotem dyskusji wewnątrz PZLA, w którą zaangażowali się przedstawiciele merytorycznych komisji działających w ramach struktury organizacyjnej Związku. Po dyskusji oraz konsultacji z działem szkolenia postanowiono przyjąć następujące ustalenia odnośnie stosowania na przeprowadzanych w Polsce zawodach lekkoatletycznych nowego zapisu dotyczącego  falstartu.

Przyjmując stanowisko w powyższej sprawie wzięto pod uwagę przede wszystkim fakt, że na wszystkich najważniejszych zawodach międzynarodowych (w których przecież przewidywany jest udział reprezentantów naszego kraju) stosowanie przepisów IAAF jest obligatoryjne. Mając na uwadze konieczność zachowania pełnej spójności, postanowiono że generalnie stosowanie wspomnianego przepisu w Polsce będzie obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., jednakże zawężając konieczność aplikacji nowego zapisu art. 162 do imprez lekkoatletycznych wyższej rangi. 

Wykaz imprez, na których w 2010 r. obowiązuje nowy przepis o falstarcie

1. mistrzostwa Polski (we wszystkich kategoriach wiekowych, z Małym Memoriałem Janusza Kusocińskiego włącznie)
2. wszystkie zawody z „Terminarza imprez PZLA 2010” (z kalendarza PZLA)
   - klasy M (mistrzowska) i MM (mistrzowska międzynarodowa)
   - klasy I (mityngi ogólnopolskie i wojewódzkie)
3. zawody halowe
   - halowe mistrzostwa Polski seniorów, juniorów i juniorów młodszych
   - oficjalne sprawdziany kadry w Spale

We wszystkich pozostałych rozgrywanych w Polsce imprezach lekkoatletycznych, poczynając od zawodów znajdujących się w kalendarzach wojewódzkich związków LA a kończąc na zawodach szkolnych i tzw. „czwartkach lekkoatletycznych” dopuszcza się możliwość stosowania przepisów dotyczących falstartu obowiązujących w 2009 roku. 

Zalecenie CKS

Do obowiązków sędziego głównego danych zawodów należy zapewnienie, w porozumieniu z organizatorem, aby w komisji starterów znajdowało się co najmniej dwóch licencjonowanych starterów.

Zaleca się, aby na każdych zawodach w regulaminie imprezy, najlepiej tuż pod programem minutowym, zamieszczać informację:

„w konkurencjach biegowych obowiązuje nowy przepis dotyczący startu – każdy zawodnik uznany winnym popełnienia falstartu zostanie zdyskwalifikowany w danym biegu”

albo (dla zawodów niższej rangi)

„w konkurencjach biegowych obowiązuje dotychczasowy przepis dotyczący startu – pierwszy falstart w biegu nie powoduje dyskwalifikacji zawodnika, który go popełnił. Każdy zawodnik, który popełni kolejny falstart w biegu zostanie zdyskwalifikowany.”

Organizator powinien zadbać, szczególnie w 2010 r., aby wszyscy biorący udział w danych zawodach zostali poinformowani o obowiązującym przepisie dotyczącym startu.

Centralne Kolegium Sędziów zdając sobie sprawę z trudności wynikających ze stosowania nowego przepisu dotyczącego falstartu przygotowuje specjalne szkolenie dla starterów z dotychczasową licencją pierwszą i drugą oraz dla kandydatów na drugą licencję, które odbędzie się w Grudziądzu 20-21 marca. 

Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli na zawodach jest stosowana zatwierdzona przez IAAF aparatura wykrywania falstartu, to wskazywane przez nią dowody nieprawidłowego startu powinny być zaakceptowane jako decydujące przez startera. Jedynie w nie budzących wątpliwości przypadkach jej uszkodzenia lub nieprawidłowego działania, sędziowie mogą nie brać pod uwagę wydruków czasów reakcji lub diagramów siły nacisku na bloki startowe. Jednak w szczególnych przypadkach przedwczesnego startu sędziowie mogą podjąć decyzję o popełnieniu falstartu przez zawodnika, przy prawidłowej pracy aparatury, mimo że jego zmierzony czas reakcji nie jest mniejszy od dopuszczalnego, wynoszącego 0.1 sekundy.


przewodniczący CKS PZLA  wiceprezes PZLA ds. techniczno-sportowych
Janusz Krynicki Janusz Rozum




Powrót do listy

Więcej