Menu
1 / 0
Aktualności /

Święto królowej sportu w Bystrzycy Oławskiej

Dolny Śląsk to wielkie i niewyczerpane zagłębie lekkoatletycznych talentów. Zachęcenie ich do uprawiania królewskiej, a jednocześnie najprostszej i najtańszej dyscypliny sportowej wcale nie przychodzi jednak łatwo.

 

Nowy stadion tartanowy na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to wielkie i niewyczerpane zagłębie lekkoatletycznych talentów. Zachęcenie ich do uprawiania królewskiej, a jednocześnie najprostszej i najtańszej dyscypliny sportowej wcale nie przychodzi jednak łatwo. Przyczyn jest wiele, ale odpowiedzieć trzeba jak przed laty ten legendarny generał Napoleonowi; po pierwsze nie mamy armat.

Tak nic lepiej nie zachęca do podjęcia się lekkoatletycznego treningu i późniejszej ciężkiej, treningowej pracy, jak tartanowe stadiony. Mamy ich niewiele. Ten pierwszy stadionie Lubinie wreszcie doczekał się pełen reanimacji. Ten drugi na stadionie Śląska przy ul. Skarbowców trzyma się już tylko na słowo honoru, a jego dni i tak są policzone, bo cały teren idzie pod budownictwo mieszkaniowe.

Tartanową Klondike stał się rejon Turoszowskiego Worka, bo dwa obiekty z tartanem są w Bogatyni (200 metrowy przy SP 3 i 400-metrowy, ale z 4. torami okrężnymi OSiR-u przy ul. Białogórskiej), a szkoła przyszłości w pobliskim Porajowie też doczekała się małego stadioniku tartanowego. W niedalekim Zgorzelcu budowa takiego obiektu już ruszyła i jego otwarcie przewidziane jest na czerwiec przyszłego roku. O stadionowym tartanie coraz poważniej myśli się w Legnicy i Świdnicy oraz Długołęce; niepokoi natomiast sytuacja we Wrocławiu. Na mondeo tartanie Stadionu Olimpijskiego impreza goni imprezę od kwietnia do października, ale barierą w organizacji najpoważniejszych zawodów staje się brak syntetycznej nawierzchni na boisku treningowym. Tartan miał się pojawić na obiekcie przy ul. Sztabowej, ale szybsi byli piłkarze i powstałe tu boisko ze sztuczną murawą wykluczyło istnienie solidnej bieżni. O tartanie marzą na stadionie przy ul. Lotniczej i jak na razie o konkretach nic nie słychać.

W tej sytuacji do rangi wielkiego lekkoatletycznego święta urasta przewidziane na niedzielę 5 listopada br. Otwarcie tartanowego stadionu przy Zespole Szkół w podwrocławskiej Bystrzycy Oławskiej na trasie z Oławy do Bierutowa i Twardogóry. Zarówno ten zespół szkół, jak i obchodzący 15-lecie swojego istnienia Uczniowsko-Ludowy Klub Sportowy Młodzik Ziemia Oławska noszą imię Bronisława Malinowskiego, najlepszego polskiego biegacza w historii, tragicznie zmarłego przed 25 laty mistrza olimpijskiego na 3 km z przeszkodami z Moskwy’80, wicemistrza z Montrealu, 2-krotnego mistrza Europy (Rzym’74, Praga’78), mistrza Uniwersjady’75, wicemistrza świata w biegach przełajowych, 7-krotnego mistrza Polski (3 km z prz. i 5 km), 20-krotnego rekordzisty Polski (na 3 km – 7.42,4,  5 km – 13.17,69 i 3 km z prz. – 8.09,11 do dzisiaj). Otwarcie tego 200-metrowego stadionu będzie, więc wspaniałym uwieńczeniem jubileuszu i hołdem oddanym patronowi. Założyciel klubu, jego pierwszy trener i wychowawca Ryszard Wojciechowski działa w Bystrzycy już 20 lat i wychował sporą grupę lekkoatletek i lekkoatletów, zdobywców tytułów mistrzów Polski i wielu medali także na  światowych imprezach, jak choćby Barbara Twardochleb czy Adrian Danilewicz.

Uroczyste otwarcie stadionie przewidziane jest w niedzielę 5 XI w samo południe, a następnie na stadionie pojawią się najmłodsi lekkoatleci rywalizujący w 32 konkurencjach w kategorii dzieci, młodzików i juniorów. juniorów gronie otwierających stadion lekkoatletycznych VIP-ów będą najlepsza polska lekkoatletka lat 90-tych, prezes DZLA dr Urszula Włodarczyk, srebrny medalista olimpijski z Montrealu Ryszard Podlas, mistrz świata i Europy Robert Maćkowiak, 8-krotna mistrzyni Polski i do dzisiaj rekordzista Polski w skoku wzwyż (197 cm) Danuta Bułkowska,

olimpijczyk z Meksyku’68 na 3 km z przeszkodami Jan Cych wraz z małżonką, mistrzynią Polski na 800 i 1.500 m  Stanisławą Fedyk-Cych. Nie zabraknie również innych znamienitych gości, z byłym wiceprezes PZLA, prezesem AZS-AWF Wrocław szefem katedry i zakładu lekkiej atletyki AWF we Wrocławiu prof. Pawłem Kowalskim.

Gospodarz, który co roku organizuje od lat mistrzostwa Dolnego Śląska w biegach przełajowych oraz wiele innych imprez, także z mityngami weteranów (1998,2004 i 2005) zaprasza do Bystrzycy Oławskiej w niedzielę wszystkich sympatyków królowej sportu, obiecując jako ustępujący przewodniczący Rady Gmina Oława i kandydat na jej wójta dalszą troskę o rozwój, także sportowy, całej gminy.

Maciej Głowacki

Powrót do listy

Więcej