Menu
1 / 0
Aktualności /

Zasady uznawania rekordów świata w chodzie

Przy okazji rekordowego wyniku Nathana Deakesa przypomnijmy kilka najważniejszych zasad koniecznych do spełnienia przy ratyfikowaniu rekordów świata w chodzie sportowym.

Przy okazji rekordowego wyniku Nathana Deakesa przypomnijmy kilka najważniejszych zasad koniecznych do spełnienia przy ratyfikowaniu rekordów świata w chodzie sportowym.

1. Trasa musi być zmierzona przez mierniczego z licencją IAAF/AIMS. Trasę należy zweryfikować w ciągu dwóch tygodni przed zawodami lub tuż po ich rozegraniu.

2. Długość pętli musi wynosić od 2000 m do 2500 m.

3. Podczas zawodów co najmniej 3 międzynarodowych sędziów chodu – znajdujących się na liście sędziów międzynarodowych IAAF lub danego kontynentu – musi pełnić funkcje sędziów oceniających i podpisać wypełniony oficjalny formularz wniosku o zatwierdzenie rekordu.

4. Zawodnik, który pobije rekord świata, musi po zakończeniu konkurencji zostać poddany kontroli dopingowej zgodnie z aktualnymi przepisami IAAF. Wynik kontroli musi być negatywny.

5. Wniosek o zatwierdzenie rekordu należy wysłać do IAAF w ciągu 30 dni od uzyskania rekordowego wyniku.

Usytuowanie startu i mety na stadionie jest jedynie zaleceniem, które notabene w Geelong nie było spełnione.

Przypomnijmy, że w 2004 r. Rosjanin Denis Niżegorodow uzyskał w mistrzostwach kraju w Czeboksarach czas 3:35:29, również lepszy od rekordu Korzeniowskiego. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) nie zatwierdziło jednak rekordu, ze względu na nieprzeprowadzenie badań dopingowych.

Od 1 stycznia 2006 r. wprowadzono przepis o konieczności sędziowania podczas ustanawianiu rekordowego wyniku przez trzech sędziów międzynarodowych (poprzednio przez dwóch).

Australia należy do krajów, które mają największą liczbę, bo aż 7 sędziów międzynarodowych: jednego - w Panelu IAAF i 6 sędziów z klasą kontynentalną.

[JR]

Powrót do listy

Więcej