1 / 0

MŚ niepełnosprawnych: 25 medali Polaków

Dwadzieścia pięć medali lekkoatletycznych mistrzostw świata osób niepełnosprawnych wywalczyli w Christchurch w Nowej Zelandii reprezentanci naszego kraju. Z tym dorobkiem Polska zajęła piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Był to najlepszy występ w historii tego typu imprezy.

Pod koniec zawodów trzy medale zdobyli: wśród niedowidzących 21-letni Mateusz Michalski (Start Gorzów Wlkp.) złoty w biegu na 200 m – 22.02 (wygrał także 100 m), 44-letnia Renata Chilewska (Start Szczecin) srebrny w rzucie dyskiem – 25.22 oraz 32-letni Krzysztof Kaczmarek (Sprawni Razem Zduńska Wola) brązowy w pchnięciu kulą – 12.72.
Prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start" Robert Szaj podkreślił: - Tylu medali z tej imprezy jeszcze nigdy nie mieliśmy. To najlepszy występ naszych reprezentantów w historii. Szczególne podziękowania należą się ich szkoleniowcom, a zwłaszcza trenerowi kadry Wojciechowi Kikowskiemu ze Zduńskiej Woli, Zbigniewowi Lewkowiczowi z Gorzowa Wielkopolskiego, Jackowi Szczygiełowi z Radomia oraz Zbigniewowi Gryżboniowi z Cieszyna.
Spośród 25 medali sześć - po dwa z każdego koloru - zdobyli niepełnosprawni intelektualnie lekkoatleci Polskiego Towarzystwa Społeczno-Sportowego "Sprawni-Razem".
Najlepsi w polskiej ekipie: Paweł Piotrowski (Start Wrocław) - trzy złote medale (kula, oszczep i dysk), Mateusz Michalski (Start Gorzów Wlkp.) -˙dwa złote (100 i 200 m), Łukasz Wietecki (Start Gorzów Wlkp.) - złoty (800 m) i srebrny (1500 m) oraz jego klubowy kolega Tomasz Blatkiewicz - złoty (dysk) i brązowy (kula).