1 / 0

Fedaczyński mistrzem Polski na 50 km

Rafał Fedaczyński (80) AZS-AWF Katowice został mistrzem Polski w chodzie na 50 km zajmując w Dudincach drugie miejsce w czasie 3:46:05.

Medaliści mistrzostw Polski, od lewej: Rafał Sikora, Rafał Fedaczyński i Łukasz Nowak.

Słowak Matej Toth, zwycięzca ostatniego pucharu świata, triumfował w jubileuszowych 30. zawodach w Dudincach bijąc rekord kraju, w najlepszym w br. czasie na świecie. Prowadził niemal od startu i po 40 km miał szansę na czas w granicach 3:37 i pobicie rekordu trasy Yohana Diniza (3:38:45). Jednak silny wiatr w końcowej częsci trasy dał się mocno we znaki zawodnikom.
Świetnie spisali się nasi zawodnicy zajmując cztery kolejne lokaty z nowymi rekordami życiowymi. Przed rokiem Rafałowi Augustynowi do zdobycia tytułu mistrza Polski wystarczył czas 3:49:54, a w sobotę poprawił ten wynik o prawie 3 minuty i uległ trzem kolegom z reprezentacji.
Na 6. pozycji uplasował się Australijczyk Nathan Deakes, mistrz świata z 2007 i były rekordzista świata, który ukończył dystans po raz pierwszy od MŚ w Osace ’07. Słynny Hiszpan Francisco Javier Fernández, startujący bezpośrednio po zakończeniu rocznej dyskwalifikacji, nie dotarł do mety.

W chodzie pań na 20 km dobrze spisała się Agnieszka Szwarnóg, poprawiając rekord życiowy o 2:15 (wycofały się polskie faworytki Agnieszka Dygacz i Katarzyna Kwoka). Na tym dystansie zawiodła czwórka naszych młodych chodziarzy, z których żaden nie został sklasyfikowany, konkurencję ukończyła trójka weteranów.