Menu
1 / 0
Aktualności /

38. maraton w Dębnie

38. maraton w Dębnie

www.maratondebno.pl/konkurs_rozstrzygniety__,88.htmlW sobotę w Dębnie, mieście położonym 100 km na południe od Szczecina i 100 km na wschód od Berlina, zostanie rozegrany 38. już bieg maratoński, który uświetni rywalizacja o medale mistrzostw Polski.

W sobotę w Dębnie, mieście położonym 100 km na południe od Szczecina i 100 km na wschód od Berlina, zostanie rozegrany 38. już bieg maratoński, który uświetni rywalizacja o medale mistrzostw Polski.

Zapraszamy na stronę: MARATON W DĘBNIE, z której cytujemy historię imprezy.

"Pierwszy bieg maratoński w Dębnie odbył się 22 lipca 1966 roku na 1000-lecie Państwa Polskiego. Nadano mu nazwę Mały Maraton „ O Błękitną Wstęgę Granicy Pokoju”. Zorganizowano go na dystansie 21,5 km, na trasie Cedynia-Siekierki a jego twórcą był Henryk Witkowski - działacz, wychowawca i trener wielu pokoleń młodzieży.

Klasyczny dystans maratoński biegało wtedy niewielu, na co wskazuje już sama lista startujących, na której widniało zaledwie kilkanaście nazwisk. Z roku na rok lista osób startujących w biegu rosła, podobnie jak popularność tej imprezy. W dwa lata później Mały Maraton miał już obsadę międzynarodową i był rozgrywany na nieco dłuższej, historycznej trasie Góra Czcibora-Cedynia-Siekierki (26,5 km).

W 1969 roku po raz pierwszy rozegrany został na klasycznym dystansie 42,195 km. Był on jednocześnie Mistrzostwami Polski w tej dyscyplinie. Tym działaniem Dębno samo wyznaczyło sobie miejsce w historii polskiego sportu. Sukces organizacyjny sprawił, że w roku następnym bieg znalazł się w europejskim kalendarzu LA. Z uwagi na małą liczbę kibiców oraz trudności organizacyjne związane z transportem zawodników i sprzętu w roku 1973 maraton został przeniesiony do Dębna i rozgrywany na trasie Dębno-Barnówko, gdzie startowało już ponad 100 zawodników. Od roku 1966, a praktycznie od momentu wydłużenia trasy biegu do pełnego maratonu, coraz głośniej zaczynało być o imprezie dębnowskiej. Po czternastu latach rozgrywania maratonu na trasie Dębno-Barnówko przygotowano nową trasę. Miała ona 3 pętle i prowadziła z Dębna do Cychr a następnie do Dargomyśla i ponownie do Dębna. W latach 1971-1990 startujący w Dębnie zawodnicy walczyli o tytuł Mistrza Polski w Maratonie. W roku 1975 w Maratonie Dębno biegał najlepszy maratończyk lat siedemdziesiątych Rondla Hill (Wielka Brytania), który ten bieg wygrał z doskonałym wynikiem 2:12:34, dającym mu 8 miejsce na światowych listach. W roku 1976 w bardzo szybkim biegu dominowali zawodnicy byłego Związku Radzieckiego. Zwyciężył Leonid Mojsiejew 2:12:20 przed Aleksandrem Gockij 2:12:41 oraz Jurijem Wielikorodnym 2:12:58.

W roku 1979 na starcie dębnowskiego maratonu stanęła pierwsza kobieta - Christa Vahlensieck (RFN). Pierwszą Polką była Anna Bełtowska startująca w 1981 roku. Najszybszy bieg w historii Maratonu Dębno i maratonów organizowanych w Polsce miał miejsce w 1986 roku. Wówczas aż 35 zawodników uzyskało wyniki poniżej 2:30:00, zwyciężył Antoni Niemczak, który z czasem 2:10:34 ustanowił do dziś niepobity rekord trasy. W roku 1988 rekord trasy wśród kobiet z czasem 2:32:23 ustanowiła Wanda Panfil, późniejsza Mistrzyni Świata w Maratonie. Rekord ten został pobity przez Grażynę Syrek w 2003 roku, z czasem 2:32:09 potwierdzając tym samym, że trasa Maratonu Dębno słusznie uznawana jest za najszybszą w Polsce. W latach 1991-1998 z przyczyn ekonomicznych zaniechano organizacji tej imprezy. W roku 1999 została reaktywowana i do dnia dzisiejszego rozgrywana jest na trasie Dębno-Dargomyśl-Cychry-Dębno. Trasa ta ma wielu zwolenników, jest szybka, bezkolizyjna i przebiega w terenie zalesionym. Po przerwie w organizacji maratonu rangę Mistrzostw Polski przyznano ponownie w 2000 roku w kategorii kobiet, a od 2001 roku w kategorii mężczyzn. W roku 2003 po raz pierwszy rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Policjantów, a w 2008 Międzynarodowy Maraton Strażaków. W roku 2004 startujący w Dębnie zawodnicy walczyli o miejsce w ekipie na Igrzyska Olimpijskie w Atenach. Nominacje olimpijskie wywalczyli wówczas: Monika Drybulska z czasem 2:33:27, Waldemar Glinka z czasem 2:12:13 oraz Michał Bartoszak z czasem 2:13:31. Rok 2004 obfitował w sportowe sukcesy, wynik 2:12:13 jest piątym w historii polskich maratonów.

Jubileuszowy 35. Maraton Dębno 2008 był rekordowy pod każdym względem. Wystartowało 755, a ukończyło bieg 713 zawodników. Czas 2:10:59 uzyskany przez zwycięzcę Yurija Hychuna był tylko 25 sekund gorszy od rekordu Maratonu ustanowionego w 1986 r. przez Antoniego Niemczaka, ale dużo lepszy od dotychczasowego rekordu trasy wynoszącego 2:12:13. Nominacje olimpijskie uzyskali Mistrzowie Polski: Monika Drybulska i Henryk Szost. Takiego biegu w Polsce nie było od 22 lat. Kolejne lata to dalszy rozwój naszej imprezy. Rok 2010 był wyjątkowy. Po tragedii smoleńskiej i odwołaniu biegu, który miał się odbyć 11 kwietnia, podjęto decyzję o ponownej organizacji maratonu jeszcze w tym samym roku. Utrzymano rangę Mistrzostw Polski i 24 października na starcie stanęło 1021 zawodniczek i zawodników co jest nowym rekordem frekwencji.
.
Komitet Organizacyjny Maratonu Dębno miał zaszczyt przyjmować wielu znakomitych gości: Irenę Szewińską, Zdzisława Krzyszkowiaka, Jacka Wszołę, Bogusława Mamińskiego, Grzegorza Kołodko i wiele innych osobistości ze świata sportu, kultury i polityki .

Maraton Dębno ma najdłuższą tradycję w Polsce. Dębno dla biegających obecnie, a w szczególności dla tych co biegali dawniej stało się miejscem kultowym. Tu rozpoczęły się prawdziwe biegi maratońskie w Polsce. Tutaj rozpoczęli swoją światową karierę Wanda Panfil i Antoni Niemczak, tu biegały sławy światowego maratonu, takie jak Ronald Hill czy Christa Vahlensick. Jako jedyny w Polsce nieprzerwanie od 10 lat otrzymuje certyfikat „Złoty Bieg”, co stanowi honorowe wyróżnienie świadczące o najwyższej jakości organizacji naszego biegu a jest przyznawany przez biegaczy z całego kraju i kapitułę największego portalu biegowego www.maratonypolskie.pl.

Jest najstarszym, najszybszym i najlepszym maratonem w Polsce, a Dębno nosi zaszczytny tytuł STOLICY POLSKIEGO MARATONU."

I link do 7-minutowego filmu zapraszającego na maraton:    DĘBNO 2011.

Oraz 42 POWODY, dla których warto  wystartować w dębnowskim maratonie (rozstrzygnięcie konkursu).

Powrót do listy

Więcej