Menu
1 / 0
Aktualności /

33. Maraton Warszawski: Samochód za rekord Polski

33. Maraton Warszawski: Samochód za rekord Polski

Około 5 tys. biegaczy z blisko 50 krajów zgłosiło się dotychczas do 33. Maratonu Warszawskiego. Tegoroczna trasa jest zmieniona i - jak podkreślają organizatorzy - bardzo szybka. Jeśli komuś uda się pobić rekord Polski, w nagrodę otrzyma samochód.

Około 5 tys. biegaczy z blisko 50 krajów zgłosiło się dotychczas do 33. Maratonu Warszawskiego. Tegoroczna trasa jest zmieniona i - jak podkreślają organizatorzy - bardzo szybka. Jeśli komuś uda się pobić rekord Polski, w nagrodę otrzyma samochód.

33. Maraton Warszawski będzie równocześnie Memoriałem Piotra Nurowskiego, prezesa PKOl, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Rozpocznie się w niedzielę punktualnie o godzinie 8.41 i 33 sekundy. O tej porze wystartują najlepsze zawodniczki. 18 minut i 27 sekund później, czyli tyle, ile wyniosła różnica między czasem najszybszego mężczyzny i najszybszej kobiety na mecie ubiegłorocznego Maratonu Warszawskiego - o dziewiątej, rozpoczną bieg pozostali uczestnicy.

Start tegorocznego maratonu nastąpi z placu Na Rozdrożu. Dalej trasa wiedzie ulicami: Bagatela, Marszałkowską, Piękną, Kruczą, Nowy Świat, Al. Ujazdowskimi, po raz pierwszy - przez Park Łazienkowski, ul. Myśliwiecką, Gagarina, Belwederską, Sobieskiego, van Beethovena, Sobieskiego, al. Wilanowską, Arbuzową, Nowoursynowską, Nugat, Rosoła, Relaksową, Podgrzybków, Gąsek i Przekorną.
Następnie trasa będzie biegła ul. Drewny, Przyczółkową, znów al. Wilanowską, Sobieskiego, al. Witosa, Czerniakowską i Łazienkowską. Meta będzie zlokalizowana na ul. Myśliwieckiej. Jak wyjaśnił dyrektor 33. Maratonu Warszawskiego Marek Tronina, zmiana trasy wynika z przebudowy miasta, m.in. budowy II linii metra i Stadionu Narodowego. - Walorem tej trasy niewątpliwie jest to, że jest szybka i możemy być świadkami wielu rekordów życiowych, zarówno wśród amatorów, jak i wśród profesjonalistów - powiedział.
Wśród uczestników są najlepsi polscy biegacze - mistrz kraju w maratonie Błażej Brzeziński oraz mistrzowie - ubiegłoroczny i obecny - w półmaratonie - Michał Kaczmarek i Marcin Chabowski. Wśród pań wystartuje m.in. druga przed rokiem Ukrainka Olga Ochal, która niedawno uzyskała polskie obywatelstwo.
Podobnie jak w poprzedniej edycji do wygrania jest samochód, tym razem Volvo XC60. Żeby otrzymać auto, nie wystarczy jednak być pierwszym na mecie. Warunek dodatkowy to pobicie rekordu Polski, który wynosi 2:09:23 u mężczyzn i 2:26:08 u kobiet.
33. Maraton Warszawski będzie poświęcony pamięci Piotra Nurowskiego. Dlatego zorganizowana zostanie impreza towarzysząca - Bieg Olimpijski na dystansie 8 km. Jego uczestnicy wystartują 10 minut po maratończykach. Będą mieli 1,5 godziny na dotarcie do mety przy ulicy Myśliwieckiej. Limit osób, które moga wziąć udział w tych zawodach wynosi 1000. Są jeszcze wolne miejsca.
Z dystansem 8 km zmierzą się wybitni polscy sportowcy, m.in. czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski w gimnastyce z Pekinu Leszek Blanik, dwukrotny medalista olimpijski w podnoszeniu ciężarów Szymon Kołecki, była rekordzistka świata w biegu na 100 m pł Grażyna Rabsztyn, mistrz olimpijski w judo z Atlanty Paweł Nastula i srebrny medalista olimpijski w zapasach w stylu klasycznym z Moskwy Andrzej Supron.
W sobotę w Centrum Olimpijskim, na uczestników biegu czekają dodatkowe atrakcje - wycieczka po Muzeum Sportu i Turystyki, spotkania z olimpijczykami i faworytami biegu, a także projekcja filmu "Najdłuższy bieg" oraz wykład nt. biegania boso.
Jak zaznaczył Marek Tronina, elektroniczne zgłoszenia do maratonu będą przyjmowane jeszcze tylko w środę. Od czwartku do soboty można zgłaszać się w Biurze Zawodów w Centrum Olimpijskim, a w niedzielę, do godz. 8 w Parku Agrykola. Limit czasu na pokonanie 42 km 195 m wynosi sześć godzin.

źródło PAP

Powrót do listy

Więcej