Menu
1 / 0
Aktualności /

Co słychać u naszych rywali?

Co słychać u naszych rywali?

Na 8 miesięcy przed Igrzyskami w Londynie (początek zmagań lekkoatletów - 3 sierpnia) warto częściej przyglądać się rywalom naszych największych faworytów.

Na 8 miesięcy przed Igrzyskami w Londynie (początek zmagań lekkoatletów - 3 sierpnia) warto częściej przyglądać się rywalom naszych największych faworytów.

800m - Mohamed Aman
Dwa rekordy świata, tytuł mistrza świata i 26 zwycięstw z rzędu to dorobek Davida Rudishy. Ale mimo że Kenijczyk nie stracił formy po Mistrzostwach Świata w Daegu (wygrał jeszcze w Brukseli oraz w Rieti w czasie 1:41.33, najlepszym na świecie w br.), to jednak nie zakończył sezonu 2011 bez porażki. 18 września w deszczu w Mediolanie o 7 setnych sekundy szybszy był 17-letni Mohamed Aman, kończąc passę zwycięstw rywala.
Już dwa lata wcześniej Etiopczyk, mając zaledwie 15 lat, został mistrzem Afryki juniorów, poprawiając rekord kraju w tej kategorii. W 2010 r. w Singapurze z przewagą prawie 2 sekund został  mistrzem olimpijskim młodzieży na dystansie 1000m. W br. w czasie Mistrzostw Świata Kadetów w Lille w kapitalnym biegu, w którym trójka medalistów zeszła poniżej 1:45, Aman zdobył srebro. W Daegu w walce z najlepszymi seniorami świata wywalczył miejsce w finale. We wrześniu w Rieti, na najszybszej bieżni świata, ustanowił czasem 1:43.37 nieoficjalny rekord świata w kategorii U-18, po raz trzeci bijąc rekord kraju seniorów. I wreszcie ostatni start w sezonie i pokonanie samego Rudishy.
Mohamed zrywa z mitem, że biegacze z Etiopii mogą odnosić sukcesy tylko na długich dystansach. W odróżnieniu od wielu innych etiopskich zawodników miał blisko do szkoły, w której nauczycielem był jego ojciec. W tej szkole Mohamed zaczął regularne treningi. Nie obyło sie bez problemów dotyczących zapewnienia odpowiedniego obuwia do biegania i właściwego odżywiania, na szczęście sukcesy przyszły bardzo szybko. Mając niespełna 14 i pół roku już debiutował w mityngu w obsadzie międzynarodowej.
W planach na 2012 Aman ma zdobycie medali w trzech ważnych dla niego imprezach: Halowych Mistrzostwach Świata w Stambule, w Mistrzostwach Afryki w Beninie (Porto Nuovo) i w Igrzyskach w Londynie.
Mohamed Aman planuje również poprawienie rekordu świata Davida Rudishy, ale na razie jeszcze nie zdradza, kiedy taki skuteczny atak może przeprowadzić.
Czy rzeczywiście najmłodszy w światowej czołówce na długo w niej zagości?

16-letni Gill pcha kulą 7.26 kg na odległość 20.38
Kulomiot Jacko Gill z Nowej Zelandii, słynny już chociaż 20 bm. skończy dopiero 17 lat, poprawił 5 grudnia rekord życiowy uzyskując 20.38. Rezultat ten, uzyskany już w pierwszej kolejce, jest rekordem Nowej Zelandii seniorów i najlepszym wynikiem w historii osiągniętym przez juniora młodszego. Granicę 20 m równą minimum IAAF „B” na Igrzyska Olimpijskie w Londynie Jacko przekroczył, o 1 cm, już w kwietniu.
5 grudnia Gill wystartował również w konkursie dla juniorów (sprzęt o wadze 6.00 kg). Prawie o metr poprawił rekord życiowy uzyskując 22.31. Rezultat ten ustępuje tylko rekordowi świata juniorów Niemca Davida Storla – 22.73, na jego poprawienie Gillowi pozostają jeszcze dwa lata.
Pełna seria Gilla: 22.09-22.29-21.74-21.62-22.11-22.31.
Za tydzień kolejne zawody z cyklu Invitational Shot Put Milennium, podczas których Gill spróbuje zaatakować rekord Niemca.

Przypomnijmy, że do Gilla również należy nieoficjalny rekord świata juniorów młodszych kulą 5.00 kg wynoszący 24.35. Jacko odebrał ten tytuł Krzysztofowi Brzozowskiemu (23.23), pierwszemu  mistrzowi olimpijskiemu młodzieży.
W 2012 r. Jacko Gill będzie przygotowywać się do Igrzysk w Londynie, Krzysztof – do Mistrzostw Świata Juniorów w Barcelonie. Czy Gill również przyjedzie do Hiszpanii bronić tytułu zdobytego w Moncton?

Zobacz rekordowe pchnięcie Jacko Gilla:

http://www.youtube.com/watch?v=dTxEbBS62Uw

W Londynie Jacko może być najmłodszym lekkoatletą, a niemal na pewno miotaczem. Był za młody, aby startować w MŚ Daegu. Gdyby był młodszy o 12 dni, na debiut w Igrzyskach musiałby czekać do Rio de Janeiro '16.

Wg teorii kolejnym obowiązującym sprzętem o większej masie powinno się uzyskiwać odległości o około 10% większe. Bardzo dobrze to widać na podstawie rekordów życiowych Jacko:
7.26 kg – 20.38
6.00 kg – 22.31 (+9.47%), teoretycznie +10.00%
5.00 kg – 24.35 (+9.14%), teoretycznie +9.54%


IAAF+EME+jr

Powrót do listy

Więcej