1 / 0

HMPJiJM - dzień III: rekordy Polski Smolenia i Brzozowskiego

Finał 400m juniorów był rozgrywany w porannej sesji trzeciego dnia mistrzostw, ale Rafałowi Smoleniowi (MKS-SMS Victoria Racibórz) nie przeszkodziło to w poprawieniu wczoraj ustanowionego halowego rekordu Polski juniorów. Uzyskał czas 47.35, wyprzedzając o prawie sekundę Patryka Dobka (48.30, SKLA Sopot).

Rafał Smoleń
rozpoczął celebrowanie zwycięstwa już na ostatniej prostej, pozdrowiając publiczność (kilka kroków przebiegł nawet... bokiem). W ten sposób cieszył się z pokonania Patryka Dobka, brązowego medalisty MŚ U-18, z którym przegrał trzy ostatnie pojedynki (w tym w obu OOM ’10 i ’11). Międzyczas Smolenia na 200m - 22.24. W br. szybszym juniorem w świecie od Rafała jest tylko Amerykanin Aldrich Bailey (47.05.)

Krzysztof Brzozowski (MKS-MOS Płomień Sosnowiec) już w pierwszej kolejce poprawił własny halowy rekord Polski w pchnięciu kulą (6.00 kg) uzyskując dystans 20.62 (poprzedni wynosił 20.41). Dobre wyniki osiągnęli również pozostali medaliści, Andrzej Regin (PKS Gwardia Szczytno) 18.77 i Dawid Krzyżan (MLKS Krajna Sępólno) 18.60, najlepsi przed rokiem w młodszej kategorii. W ostatnich trzech sezonach Krzysztof zdobył łącznie w krajowych czempionatach (U-20 i U-18) 5 złotych medali i jeden srebrny, jedynie w HMPJM ’09 uległ Pawłowi Reginowi, bratu dzisiejszego srebrnego medalisty.

W skoku wzwyż
wygrał Maciej Kiendzierski (MKLA Łęczyca) zdobywając swój piąty złoty medal (MP jun i jun mł) wynikiem 2.16, a po raz czwarty tuż za nim uplasował się Maciej Baszczyński (UKS Orkan Środa Wlkp.) 2.14. Obaj poprawili swe rekordy życiowe o 4 cm.

Biegi na 200m
zakończyły się bez niespodzianek. Angelika Stępień (TL Pogoń Ruda Śląska) 24.42 i Monika Wiekiera (MKS Durasan Płońsk) 25.11 najszybsze na 60 m w identycznej kolejności, i z nowymi rekordami życiowymi, kończyły drugi dystans sprinterski.
Olsztynianie Karol Zalewski i Adam Jabłoński uzyskali podobne czasy do eliminacyjnych (odpowiednio 21.50 i 21.98) zdobywając złoto i srebro dla KS AZS UWM. Trenerem Adama jest Zbigniew Ludwichowski, a Karola – Bronisława... Ludwichowska, żona p. Zbyszka, wicemistrzyni świata w biegach przełajowych z Rabatu.

B
ieg na 15 okrążeń był popisem Szymona Kulki (ULKS Lipinki) nowo kreowanego rekordzisty Polski juniorów na 2000m. Brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów na 10000m wyprzedził drugiego na mecie Pawła Szostaka (MKS Unia Hrubieszów) o ponad 19 sekund osiągając czas 8:14.39. Do rekordu Polski Marcina Chabowskiego zabrakło zaledwie 0.57 sekundy.

W skoku wzwyż juniorek
zastosowano nowy przepis IAAF – przyznano dwa złote medale nie rozgrywając dogrywki (po raz trzeci na mistrzostwach Polski w ciągu pół roku). Niespełna 18-letnia Małgorzata Abramiuk (LKS Olimpic Szczecin) rozpoczęła rok z rekordem życiowym (1.67) z sezonu letniego... 2008. W Spale pokonała 1.73 podobnie jak Karolina Czajkowska (UKS Kusy Warszawa) wczorajsza triumfatorka skoku w dal. Brąz dla Klaudii Kowalskiej, która również zaliczyła 1.73.

W skoku o tyczce juniorek
walkę o złoto stoczyły Katarzyna Cerbińska (ZLKL Zielona Góra) 3.70 i Patrycja Nycz (3.60, UKS Olimp Mazańcowice). Pierwszy medal w karierze dla o rok młodszej od rywalek Anastazji Kaliniczenko z MKL Szczecin (córki Sławka Kaliniczenki – trenera Moniki Pyrek), która poprawiła rekord życiowy o 20 cm (3.50).

Artur Kuciapski (RKS Łódź) skutecznie rozegrał bieg na 800m juniorów zdobywając swój pierwszy złoty medal w czasie 1:53.84 (z hali ma dwa srebrne medale na 600m i 800m). Srebro dla nieutytułowanego dotychczas Karola Koniecznego (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 1:54.23, który na linii mety wyprzedził o 0.08 Kamila Gołkowskiego (TL Pogoń Ruda Śląska) ubiegłorocznego mistrza.

Rozgrywany w niezbyt szybkim tempie bieg na 800m juniorek wygrała Syntia Ellward (AZS-AWFiS Gdańsk) 2:24.85. Przez dwa ostatnie sezony nie startowała w hali, powróciła po złoty medal.

Karolina Kołeczek (UKS Trójka Sandomierz), miała tylko trzy rywalki na dystansie 60m pł. Przed rokiem jej się nie powiodło, tym razem zwyciężyła z dwuipółmetrową przewagą (8.55). W młodszej kategorii zdobyła w hali dwa złote medale.

Jakub Juniewicz, faworyt 60m przez płotki juniorów, jako jedyny pobiegł poniżej 8 sekund (7.95). Jest to pierwszy medal w karierze Kuby. Srebro zdobył Tomasz Kołodziejski (8.07, MKL 12 Jelenia Góra), najszybszy na obu dystansach płotkarskich podczas OOM ’11 w Płocku.

W pchnięciu kulą juniorek utytułowana Anna Wloka (LUKS Podium Kup), medalistka Igrzysk Olimpijskich U-17 i mistrzostw Europy juniorek, obroniła tytuł sprzed roku uzyskując odległość 16.00.

Z udziałem tylko pięciu startujących juniorek rozegrano bieg na 3000m. Katarzyna Dulak (LUKS Podium Kup) po raz pierwszy w karierze zeszła poniżej 10 minut (9:55.60). Mistrzyni OOM ’11 w biegu przeszkodowym nigdy wcześniej nie startowała w zawodach halowych.

Pierwszy finał trzeciego dnia mistrzostw, w trójskoku juniorek, zakończył się zwycięstwem Agnieszki Wysockiej (drugi tytuł dla BKS Bydgoszcz w tej konkurencji po złocie Radosława Kobylarza), która poprawiła rekord życiowy wynikiem 12.06. Przed rokiem jako juniorka młodsza wygrała w HMPJM oraz OOM w Płocku.

W finale 400m juniorek Patrycja Wyciszkiewicz uzyskała czas 54.75, rywalki pobiegły powyżej 56 s. Trzecie złoto w karierze zawodniczki Olimpia Poznań (po OOM ’10 i HMPJM ’11).