Menu
1 / 0
Aktualności /

3. dzień HMŚ

3. dzień HMŚ

W 14. Halowych Mistrzostwach Świata w Stambule medali zdobywali zawodnicy z 28 państw, a miejsca w „8” – z 48 państw.

W 14. Halowych Mistrzostwach Świata w Stambule medali zdobywali zawodnicy z 28 państw, a miejsca w „8” – z 48 państw.

800m
Najwolniejszy bieg finałowy w historii HMŚ. Bieg na 800m jest jedyną męską konkurencją w halowych mistrzostwach świata, w której mistrzami zostawali 18-latkowie. W 2008 r. tytuł zdobył Sudańczyk Abubaker Kaki (18 lat 262 dni), a obecnie – Mohammed Aman jest najmłodszym halowych mistrzem świata w historii (18 lat i 61 dni). Aman jest pierwszym Etiopczykiem, który wystapił w finale tego dystansu. Przed paroma miesiącami zmieniono wyniki Mistrzostw Afryki Juniorów ’09, Amanowi odebrano złoty medal ponieważ jako 15-latek nie miał prawa startu w tych zawodach.
3000m
Bernard Lagat, urodzony w Kenii, był najstarszym halowym mistrzem świata w historii już przed dwoma laty, w niedzielę obronił tytuł w wieku 37 lat 89 dni. Niezwykle blisko siebie, co jedną setną sekundy, kończyli dystans zawodnicy na miejscach 2-4. Mo Farah, mistrz świata z Daegu (5000m), przez kilkadziesiąt minut znajdował się na trzeciej pozycji (po dyskwalifikacji Edwina Soi), ale Komisja Odwoławcza przywróciła kolejność z linii mety (Farah próbował na wirażu wyprzedzić z lewej strony Kenijczyka nie mając miejsca przy krawężniku). Trzeci złoty medal HMŚ Lagata (’04, ’10 i ’12).
60m pł
W finale startowali m.in. aktualny mistrz olimpijski, Liu Xiang i czterech ostatnich mistrzów świata juniorów Aries Merritt (’04, jeszcze na płotkach 106.7cm), Artur Noga (’06), Konstantin Szabanow (’08) i Pascal Martinot Lagarde (’10). Wygrał Merritt, który przegrał wszystkie trzy mityngi w lutym (tylko szósty w Birmingham). Duży sukces 20-letniego Lagarde’a, w finale po raz szósty w br. poprawił rekord życiowy (7’71 ’11 - 7.53 ’12).
Skok wzwyż
Niespodziewane zwycięstwo Dimítriosa Hondrokoúkisa, piątego przed rokiem w HME i w MŚ. O centymetr poprawił rekord życiowy ustanowiony również w Turcji, w Izmirze. Dotychczas medale dla Greków, dwa srebrne, zdobywał Lambros Papakostas. Rosjanie powiększyli dorobek srebrnych medali w tej konkurencji do ośmiu (cztery z nich zdobył Jarosław Rybakow). „Nasz człowiek” w finale Mutaz Essa Barshim z Kataru (trenowany przez Stanisława Szczyrbę) po raz drugi nie wytrzymał presji związanej z imprezą (7m. w MŚ ’11). Przed trzema tygodniami został mistrzem Azji skacząc o 4cm wyżej niż złoty medalista w Stambule.
Trójskok
Zdecydowane zwycięstwo Amerykanów, 20-letni Will Claye znów startował w dwóch konkurencjach zajmując 4 miejsce w skoku w dal i pierwsze w trójskoku. O rok starszy Christian Taylor, mistrz świata z Daegu, prowadził przez trzy kolejki, by ostatecznie po raz 10. w karierze ulec rodakowi (przy 6 zwycięstwach). Brąz dla mistrza Rosji Liukmana Adamsa (ojciec Nigeryjczyk studiował w Rosji medycynę).
4x400m
Biegacze USA pierwsi na mecie tracą złoto po dyskwalifikacji za zmianę miejsca w strefie zmian. Decyzja Komisji Odwoławczej podjęta po ponad godzinnej analizie zapisu wideo była dla nich korzystna. Czasy Polaków: Jakub Krzewina 46.87, Marcin Marciniszyn 46.28, Grzegorz Sobiński 47.00, Łukasz Krawczuk 51.71. Po trzech zmianach wynik Polaków był lepszy od osiągniętego w eliminacjach (odpowiednio: 47.02-47.26-47.25-46.46) o 1.38. Taktyka wszystkich drużyn podobna, najlepsi biegają obecnie na drugiej zmianie. Zdaniem Marcina Marciniszyna, biegającego w reprezentacyjnych sztafetach już 12. rok, sędziowie powinni dobrze nadzorować ustawienie zawodników odbierających pałeczkę na początku strefy zmian.
60m K
VCB, Veronica Campbell-Brown, skutecznie broni tytułu uzyskując najlepszy wynik na świecie w br. (do życiówki z poprzednich HMŚ, 7.00, zabrakło tylko jednej setnej sekundy). Srebro dla Murielle Ahoure debiutującej na dużej imprezie międzynarodowej (córka szefa sztabu armii Wybrzeża Kości Słoniowej, ukończyła prawo kryminalne w Uniwersytecie w Miami). Laverne Jones-Ferrette (jedyna zawodniczka, która w tym stuleciu pobiegła poniżej 7 sekund – 6.97) znów bez sukcesu, w półfinale wyskakuje z bloków przed strzałem (w 2010 r. odebrano jej medal HMŚ i ukarano 3-miesięczną dyskwalifikacją). Brąz dla Tianny Madison, po 6 latach ponownie na podium MŚ, która po raz pierwszy reprezentowała USA nie w skoku w dal.
800m K
Pierwszy sezon halowy Pameli Jelimo, pierwszej Kenijki w finale HMŚ w historii, zakończony złotem i najlepszym wynikiem na świecie w br. Dla Jelimo było to pierwszy medal w imprezie międzynarodowej od zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Wielkie uznanie dla Eriki Moore, która prowadząc od startu przez prawie trzy okrążenia zdołała skutecznie włączyć się do walki o medale.
3000m K
Rewanż Helen Obiri za mityng w Birmingham, w którym Meseret Defar wyprzedziła ją o prawie 4 sekundy. Kenijka przez kilka minut nie mogła uwierzyć, że pokonała niezwykle utytułowaną Etiopkę. Był to jej drugi start w światowym czempionacie, w MŚ w Daegu upadła w finale 1500m. Defar wyrównuje rekord Javiera Sotomayora, 6 medali w HMŚ (obydwoje mają bilans 4-1-1). Ivan Pedroso pozostaje jedynym z pięcioma tytułami halowego mistrza świata.
Skok o tyczce K
Jelena Isinbajewa już pierwszym skokiem (4.70) zapewniła sobie złoty medal, zajmowała wówczas pierwsze miejsce ex aequo z Vanessą Boslak (zawodniczki mogłyby odmówić udziału w dogrywce otrzymując złote medale), które bezbłędnie pokonała pięć wysokości (była jedyną w konkursie mającą więcej skoków ważnych niż nieważnych). Niezwykle udany powrót Francuzki, o której już niemal zapomniano – w latach 2009-2011 nie startowała w żadnych zawodach. Pierwszy medal w kategorii seniorek 20-letniej Brytyjki Holly Bleasdale, która zapowiada skuteczny atak na 5 metrów jeszcze w br. Mimo obecności 16 zawodniczek nie rozegrano kwalifikacji. Czwarte złoto HMŚ Isinbajewej w jej szóstym starcie, a pierwszy medal imprezy mistrzowskiej od igrzysk w 2008 r.
Skok w dal K
Interesujący konkurs, każda z pierwszej czwórki była liderką. Przez dwie kolejki prowadziła Daria Kliszyna (6.85), następnie Shara Proctor wyrównała rekord kraju ustanowiony w eliminacjach (6.86), w czwartej rundzie Britney Reese wyszła na czoło list światowych (6.92). W ostatniej kolejce Janay DeLoach bije ją o 6cm, ale odpowiedź jej rodaczki jest znakomita – 7.23 to trzeci wynik w historii (najlepszy od 23 lat) i rekord HMŚ. Reese wygrywa czwarty rok z rzędu mistrzostwa świata (indoor i outdoor), jej przewaga nad srebrną medalistką jest rekordowa w historii (25cm). Urodziwa Kliszyna, twarz mistrzostw, poza podium. Wynik 6.85 zapewniłby jej złoto w poprzednich HMŚ (i w trzech wcześniejszych).
4x400m K
Niespodziewana porażka Amerykanek (zawiodła Jernail Hayes – 53.52), po pierwszej zmianie bieg prowadziły Rosjanki, po drugiej – USA, po trzeciej – Brytyjki, a po rozpoczęciu czwartej - Sanya Richards-Ross spadła nawet na czwarte miejsce. Pogoń Amerykanki za płotkarką Perri Shakes-Drayton nie był skuteczny. Sanya po raz pierwszy w karierze przegrywa sztafetę podczas MŚ (złoto w MŚJ, w igrzyskach olimpjskich i 4-krotnie w MŚ), na swej zmianie uzyskała 51.35 (sięgając po złoto w biegu indywidualnym – 50.79). Dyskwalifikacja Ukrainek, które przewróciły Białorusinkę podczas zmiany pałeczki. Brytyjki po raz pierwszy na podium HMŚ (w 2010 walkę o brąz przegrały z Czeszkami o 1.5 metra).

jr

 

 

Powrót do listy

Więcej