1 / 0

PŚ: Fedaczyński najlepszy z Polaków

W pierwszym dniu PŚ w chodzie w Sarańsku najlepiej z reprezentantów Polski spisał się Rafał Fedaczyński, który na dystansie 20 km  był piętnasty z rezultatem 1:22:05.

Zawodnik AZS-AWF Katowice przez cały dystans szedł w czołówce. Na 5 kilometrze grupa z Polakiem traciła do ówczesnego lidera Rosjanina Siergieja Morozowa 3 sekundy. W połowie dystansu Fedaczyński tracił już do lidera blisko pół minuty jednak utrzymywał 15. lokatę. Ostatecznie pierwszy linię mety przekroczył Chińczyk Zhen Wang (1:19:13), drugi był Rosjanin Andriej Kriwow (1:19:27), a trzeci także zawodnik gospodarzy Władimir Kanajkin (1:19:43).

Słabo spisali się pozostali Polacy - Jakub Jelonek był 37. (1:24:18), a Dawid Wolski 84. (1:31:17). Rywalizacji nie ukończyli Patryk Rogowski i Dawid Tomala, którzy zeszli z trasy.

W klasyfikacji drużynowej zwycięża Rosja przed Chinami i Ukrainą. Polacy zostali sklasyfikowani na 12. miejscu (wśród 20 ekip).

Dla Fedaczyńskiego występ w Sarańsku był trzecim startem w PŚ w chodzie na dystansie 20 kilometrów - w 2008 w Czeboksarach był 46. (1:25:13), a dwa lata później w Chihuahua zajął 22. miejsce (1:26:58). Wcześniej Polak dwukrotnie ukończył na PŚ chód na 50 kilometrów zajmując w 2004 23. miejsce (4:05:10) oraz 19. miejsce w 2006 (3:57:24).

Rafał Fedaczyński przed wylotem do Sarańska (foto Tomasz Kasjaniuk)

Dziś w Sarańsku w chodzie na 10 kilometrów rywalizowali także juniorzy i juniorki.

Jako pierwsi na starcie pojawili się panowie - najlepszy z Polaków Łukasz Kostka zajął 42. miejsce z czasem 46:00. Tomasz Dmowski był 45. (46:07), a Szymon Zieliński 56. (48:14). Drużynowo Polska na 18. miejscu wśród 22 ekip. Chód panów wygrał, mający już bogaty dorobek z medali z mistrzostw Ameryki Południowej, Kolumbijczyk Eider Arévalo (41:17).

W rywalizacji juniorek Polki na bliskich sobie lokatach - Karolina Wierus była 31. (51:30), Marlena Chojecka 33. (51:46), Joanna Bemowska 35. (52:21). W klasyfikacji drużynowej 14. wśród 17 zespołów. Najlepszą juniorką PŚ okazała się Kolumbijka Sandra Arenas (45:57).

Jutro dokończenie zawodów - o 06:30 czasu warszawskiego start chodu na 50 kilometrów panów, który będzie ostatnią szansą dla Grzegorza Sudoła na zdobycie minimum olimpijskiego na tym dystansie, a o 11:20 chód na 20 kilometrów kobiet.

Pełne wyniki: SARAŃSK