1 / 0

1:40.91 - rekord świata Davida Rudishy

W czwartkowy wieczór w Londynie dziewiąte miejsce, wspólnie z zawodniczkami z Bahamów, zajęła nasza sztafeta pań 4x100m, mimo osiągnięcia bardzo dobrego czasu 43.07 (o jedną setną sekundy pobiegły szybciej zdobywając brąz Mistrzostw Europy w Helsinkach). Jako ósme do finału awansowały Nigeryjki - 42.74.

W eliminacjach sztafety padły świetne rezultaty, Amerykanki (bez Jeter i Felix) uzyskały czas 41.64, rekordy krajów poprawiły sztafety: Trynidadu i Tobago (42.31), Holandii ( 42.45) oraz Brazylii (42.55). Nasze zawodniczki w składzie: Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Marta Jeschke i Ewelina Ptak były szybsze m.in. od Rosjanek (43.24), Francuzki zostały zdyskwalifikowane.

Na znakomitym poziomie stał czwartkowy finał biegu na 800 m, w którym Kenijczyk David Rudisha czasem 1:40.91 ustanowił rekord świata.
Rudisha prowadził od początku biegu, międzyczas na 400m – 49.28, a na 600m – 1:14.30. Świetnie spisali się również kolejni zawodnicy. 18-letni Nijel Amos z Botswany do niedawno zdobytego tytułu mistrza świata juniorów w Barcelonie dodał rekord świata w tej kategorii wiekowej i srebro igrzysk olimpijskich. Osiągnął czas 1:41.73, równy niegdysiejszemu rekordowi świata Sebastiana Coe (szybciej w historii, poza Rudishą, biegał tylko Wilson Kipketer). Brązowy medal zdobył Kenijczyk Timothy Kitum (1:42.53), wicemistrz świata z Barcelony, który 18 lat skończy w grudniu. Poniżej 1:43 pobiegli również Amerykanie, Duane Solomon (1:42.82) i Nick Symmonds (1:42.95). Szósty na mecie był 18-letni Mohammed Aman z rekordem Etiopii 1:43.20, który w ostatnich 38 biegach finałowych jako jedyny pokonał Rudishę. Był to najszybszy bieg na 800m nie tylko ze względu na rekord świata. Zawodnicy na miejscach 2-8 również uzyskali najlepsze wyniki w historii konkurencji (na tych pozycjach).
Jest to już trzeci rekord świata w karierze 23-letniego Masaja. Poprzednie dwa ustanowił, w odstępie siedmiu dni, w sierpniu 2010 r. (1:41.09 i 1:41.01).

Usain Bolt powtórzył dublet z igrzysk pekińskich wygrywając również bieg na 200m w czasie 19.32. Yohan Blake ponownie drugi na mecie z rezultatem 19.44. Brązowy medal zdobył trzeci z Jamajczyków, Warren Weir (19.84).

W trójskoku o medale rywalizowali Amerykanie i Włosi. Najdalej skoczył mistrz świata Christian Taylor 17.81 i jego rodak Will Claye, halowy mistrz świata, 17.62. Trzeci był 35-letni mistrz Europy Fabrizio Donato 17.48, a czwarty Daniele Greco 17.34.

Od 2006 r. z najważniejszej imprezy w sezonie czeska oszczepniczka Barbora Špotáková nie wraca bez medalu. Wczorajszy drugi złoty medal igrzysk, wynikiem 69.55, zdobyła stosunkowo łatwo. Jej wszystkie cztery mierzone rzuty były lepsze od rywalek. Po dwa medale sięgnęły Niemki Christina Obergföll (65.01) i Linda Stahl (64.91). Na piątym miejscu uplasowała się Sunette Viljoen (RSA), liderka tabel światowych, mistrzyni świata Rosjanka Maria Abakumowa nie weszła do wąskiego finału.

W zmaganiach dziesięcioboistów Amerykanin Ashton Eaton prowadził od pierwszej konkurencji. Po drugiej, skoku w dal, jego przewaga nad dwukrotnym mistrzem świata Treyem Hardee przekroczyła 100 punktów i do końca rywalizacji nie była mniejsza. Rekordzista świata zgromadził 8869 punktów, nie walcząc o rekord olimpijski należący do Romana Šebrle – 8893 (1500m Eaton przebiegł w czasie 4:33.59, a bijąc rekord świata uzyskał 4:14.48). Hardee osiągnął 8671 pkt, Kubańczyk Leonel Suárez (8523) ponownie zdobył brąz igrzysk.