1 / 0

Pierwszy dzień zmagań w Radomiu

Padający deszcz nie zakłócił bardzo dobrej atmosfera na trybunach, która przywitała dziś uczestników 29. Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Radomiu.

Popołudniowa sesja zawodów rozpoczęła się o godzinie 14:00 od konkursu rzutu młotem, w którym złoty medal zdobył Norbert Rauhut. Zawodnik warszawskiej Skry w drugiej kolejce uzyskał swój najlepszy wynik – 65.60.

Po godzinie 15:00 miała miejsce uroczystość otwarcia 29. Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Zawody otwarte zostały przez prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka oraz prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzego Skuchę. Prezydent miasta na początku przypomniał krótko historię budowy pięknego radomskiego obiektu. Prezes PZLA w swoim krótkim przemówieniu podkreślił, że cała Polska otrzymała nowy piękny i urokliwy stadion lekkoatletyczny.

Otwarcie mistrzostw - prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i prezes PZLA Jerzy Skucha (foto Tomasz Kasjaniuk)

Jakub Szyszkowski (Śląsk Wrocław) wygrał konkurs kulomiotów z nowym rekordem życiowym – 19.59. Drugi był faworyt gospodarzy Dominik Witczak z RLTL ZTE Radom (18.16). W rzucie oszczepem kobiet zwyciężyła podopieczna Leszka Walczaka Marta Kąkol. Zawodniczka klubu AZS-AWFiS Gdańsk w swojej najlepszej próbie osiągnęła rezultat 48.69.

Skok w dal kobiet zakończył się zwycięstwem rekordzistki Polski U23 Anny Jagaciak (6.41). Najlepszym tyczkarzem 29. Młodzieżowych Mistrzostw Polski okazał się Robert Sobera z AZS-AWF Wrocław, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5.20. Izabela Mikołajczyk wygrała skok wzwyż z wynikiem (zawodniczka Śląska Wrocław była także trzecia w skoku w dal).

Z duża przewagą bieg na 100 metrów przez płotki kobiet wygrała aktualna mistrzyni Polski seniorek w tej konkurencji, zawodniczka klubu AZS-AWF Warszawa, Urszula Bhebe. Czas zwyciężczyni – 14.02. Męski bieg na wysokich płotkach zakończył się zwycięstwem Konrada Czykiera z Podlasia Białystok, który uzyskał czas 14.19.

W biegu na 400 metrów zwyciężali Justyna Święty (AZS-AWF Katowice) z czasem 53.02 oraz wśród mężczyzn Marcin Grynkiewicz (Pomorze Stargard Szczeciński), który uzyskał czas 46.96.

Najszybsza na 100 metrów była Martyna Opoń – 11.86. Srebrny medal dla utytułowanej Anny Kiełbasińskiej – 11.88. Wśród panów złoty medal i tytuł mistrza Polski młodzieżowców wywalczył zawodnik MKL Szczecin Łukasz Gałza (10.60). Zawodniczkom i zawodnikom przeszkadzał przedni wiatr.

Finał biegu sprinterskiego na 100 metrów (foto Tomasz Kasjaniuk)

Bieg na 1500 metrów kobiet z czasem 4:35.67 wygrała zawodniczka Śląska Wrocław Alicja Benedyk. Wśród mężczyzn wygrał reprezentant UOLKA Ostrów Mazowiecka Krzysztof Żebrowski – 3:46.73.

Młodzieżowym mistrzem Polski w rzucie oszczepem został Marcin Krukowski (Warszawianka Warszawa), który w swojej najlepszej próbie uzyskał 78.46. Paulina Guba zdobyła z rezultatem 16.26 złoty medal w pchnięciu kulą kobiet. Skok w dal mężczyzn zakończył się tryumfem Adriana Strzałkowskiego z MKLu Szczecin, który w najlepszej próbie uzyskał 7.85.

Rzuca młodzieżowy mistrz Polski Marcin Krukowski (foto Tomasz Kasjaniuk)

Pierwszy dzień zakończyły biegi na 3000 metrów z przeszkodami. Wśród kobiet – z rekordem życiowym 10:13.18 – wygrała Aleksandra Lisowska. W biegu mężczyzn pierwszy linię mety przekroczył Dawid Żeborwski (8:49.20). Chwilę później dramatyczną walkę o medale stoczyli Jacek Żądło i Mariusz Kondrat.

Pełne wyniki: RADOM