1 / 0

Drugie złoto olimpijskie w rękach Adams

Po ponad sześciu tygodniach od zakończenia konkursu olimpijskiego w pchnięciu kulą złoty medal trafił do Valerie Adams. W 2008 r. w Pekinie Adams również zdobyła złoto olimpijskie.

Ceremonii wręczenia medalu dokonano w Auckland wobec dwu tysięcy ludzi.

28-letnia Nowozelandka ma obecnie w swojej kolekcji 9 złotych medali ze światowych czempionatów:
igrzyska olimpijskie – 2008, 2012
mistrzostwa świata – 2007, 2009, 2011
halowe mistrzostwa świata – 2008, 2012
mistrzostwa świata juniorek – 2002
mistrzostwa świata juniorek młodszych – 2001
Od 2006 r. wygrała 10 z 11 wielkich imprez, ulegając tylko w HMŚ w 2010 r. Nadieżdzie Ostapczuk. Po raz ostatni przegrała 22 sierpnia 2010 (z Ostapczuk), a następnie odniosła 30 kolejnych zwycięstw.

Na podium w Londynie Nowozelandce wręczono srebro, ale zwyciężczyni Białorusinka Nadieżda Ostapczuk została zdyskwalifikowana w wyniku pozytywnych badań dopingowych (wykryto steryd anaboliczny). Podobnie Rosjanka Jewgienija Kołodko otrzymuje srebrny medal (zamiast brązowego), a Chinka Gong Lijiao - brązowy.
Białorusinka została zdyskwalifikowana na rok, a jej trener na cztery lata (przyznał, że potajemnie dodawał do jedzenia zawodniczki zabroniony środek).

W ten sposób znów wydłużyła się lista czołowych kulomiotek świata, ukaranych dyskwalifikacją lub tych, które po zakończeniu kariery przyznały się do stosowania niedozwolonych środków. Oto nazwiska niektórych:

Janina Karolczyk-Prawalinska (Białoruś) - mistrzyni olimpijska ’00, mistrzyni świata ’01
Wita Pawłysz (Ukraina) - dwukrotna halowa mistrzyni świata i dwukrotna mistrzyni Europy (dyskwalifikacja dożywotnia)
Irina Korżanienko (Rosja) - halowa mistrzyni świata i mistrzyni Europy (dyskwalifikacja dożywotnia)
Assunta Legnante (Włochy) - halowa mistrzyni Europy
Nadieżda Ostapczuk (Białoruś) - mistrzyni świata ‘05, halowa mistrzyni świata ‘10, mistrzyni Europy ‘10, halowa mistrzyni Europy ‘05

Wydaje się, że wśród pań tylko w biegu na 1500m można znaleźć więcej utytułowanych zawodniczek mających w życiorysie „przygodę” z dopingiem, są to m.in. (tytuły zdobyte tylko na 1500m):

Aslı Çakır Alptekin (Turcja) - mistrzyni olimpijska z Londynu, mistrzyni Europy z Helsinek
Tatiana Kazankina (Rosja) - dwukrotna mistrzyni olimpijska
Regina Jacobs (USA) - dwukrotna halowa mistrzyni świata, halowa rekordzistka świata
Mary Decker-Slaney (USA) - mistrzyni świata
Tatiana Samolienko-Dorowskich (Ukraina) - mistrzyni świata
Süreyya Ayhan (Turcja) - mistrzyni Europy, wicemistrzyni świata (dyskwalifikacja dożywotnia)