Menu
1 / 0
Aktualności /

Halowe ME w Göteborgu

Halowe ME w Göteborgu

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady rozgrywania 32. Halowych Mistrzostw Europy w Göteborgu.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady rozgrywania 32. Halowych Mistrzostw Europy w Göteborgu.

Oficjalnie mistrzostwa będą trwać od pierwszego do trzeciego marca, ale już 28 lutego na placu przed halą Scandinavium odbędzie się konkurs kwalifikacyjny w pchnięciu kulą mężczyzn. W tym samym miejscu dwa dni później o miejsca w finale będą rywalizować kulomiotki.

Plac ten będzie również miejscem wszystkich 26 dekoracji, które będą się rozpoczynać wieczorem, 20 minut po zakończeniu ostatniej konkurencji. W pierwszym dniu zostaną rozegrane cztery finały, pchnięcie kulą mężczyzn, pięciobój pań oraz dwa biegi przez płotki. Siedem finałów przewidziano na sobotnie popołudnie, siedem – na niedzielne przedpołudnie i osiem na ostatnią sesję, tradycyjnie kończącą się sztafetami 4x400m.

Stowarzyszenie European Athletics nie ustaliło żadnych minimów startowych na HME ’13. W konkurencjach indywidualnych, z wyjątkiem wielobojów, każda federacja ma prawo zgłosić czterech zawodników, z których maksimum trzech będzie mogło wystartować.

W sztafetach 4x400m prawo startu ma pięć najlepszych drużyn z tabel sezonu letniego 2012:
mężczyźni - Wielka Brytania, Rosja, Belgia, Niemcy i POLSKA
kobiety - Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, Francja i Czechy (Polki zajmują 9. miejsce)
oraz gospodarze Szwecja.

W wielobojach wystartuje po 15 zawodników i zawodniczek, ósemka najlepszych z sezonu letniego ’12 i siódemka - z sezonu halowego ’13 (maksymalnie dwie osoby w konkurencji z jednego kraju).

Miejscem mistrzostw będzie po raz trzeci Scandinavium Arena, zbudowana w 1971 r., o pojemności 12 tysięcy widzów. Przed zawodami powierzchnia hali z bieżnią zostanie podniesiona o trzy metry.

W 1974 r. Polacy w HME w Göteborgu siegnęli po 8 medali, pięć złotych (Elżbieta Katolik, Grażyna Rabsztyn, Henryk Szordykowski, Tadeusz Ślusarski i Michał Joachimowski), srebrny (Mirosław Wodzyński) i dwa brązowe (Irena Szewińska i Włodzimierz Staszak).
W 1984 r. nasz dorobek składał się z trzech krążków, dwóch złotych (Lucyna Kałek i Romuald Giegiel) i brązowego (Danuta Bułkowska).

Program zawodów:     32. HME

jr

Powrót do listy

Więcej