1 / 0

Bolt i Felix lekkoatletami roku

Usain Bolt z Jamajki i Allyson Felix ze Stanów Zjednoczonych zostali ogłoszeni przez IAAF zwycięzcami plebiscytu na najlepszych lekkoatletów 2012 roku.

Nagrody w Barcelonie wręczali honorowy prezydent Międzynarodowej Fundacji Lekkoatletycznej (IAF) książę Monako Albert II oraz prezydent IAAF i IAF Lamine Diack.

Usain Bolt zwyciężył po raz czwarty w ostatnich pięciu latach (w 2010 r. triumfował Kenijczyk David Rudisha), a Allyson Felix – po raz pierwszy (od 2007 r. za każdym razem wygrywała inna zawodniczka).
O triumfie dwojga sprinterów zadecydowało zdobycie po trzech złotych medali igrzysk w Londynie (Bolt – 100m/200m/4x100m, Felix – 200m/4x100m/4x400m) i ustanowienie rekordów świata w sztafecie 4x100m (Jamajczycy 36.84, Amerykanki 40.82).

Lekkoatleci roku: Usain Bolt i Allyson Felix w towarzystwie księcia Monako Alberta II i szefa IAAF Lamine Diacka (foto Janusz Szewiński)

Do ostatniego, trzysobowego, etapu plebiscytu dotarli również David Rudisha i Amerykanin Aries Merritt. Obydwaj dostali „nagrody pocieszenia”. Rekord świata Kenijczyka w biegu na dystansie 800m (1:40.91) został uznany wydarzeniem roku. W finale igrzysk londyńskich Rudisha jako pierwszy w historii w niepowtarzalnym stylu pokonał granicę 1:41, prowadząc bieg od startu do mety.
Nagrodę inspiracyjną IAAF przyznano, tylko w kategorii mężczyzn, płotkarzowi Merrittowi. Zdobył złote medale halowych mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, ośmiokrotnie pokonał 110m przez płotki poniżej 13 sekund i w swym ostatnim biegu w sezonie poprawił czasem 12.80 rekord świata o 7 setnych sekundy.

Wśród pań za wydarzenie roku uznano ustanowienie rekordu świata w sztafecie 4x100m przez czwórkę: Tianna Madison, Allyson Felix, Bianca Knight i Carmelita Jeter. Amerykanki poprawiły wynik enerdowskich sprinterek sprzed 27 lat (trzeci najstarszy rekord) aż o 0.55 sekundy, tzn. o największą różnicę w historii konkurencji.

Nagrody wschodzących gwiazd przyznano juniorom Keshornowi Walcottowi (Trynidad i Tobago) i Antonique Strachan (Bahamy). Oszczepnik został drugim lekkoatletą w historii, który w tym samym roku zdobył złote medale mistrzostw świata juniorów i igrzysk olimpijskich. Sprinterka była bezkonkurencyjna na obu dystansach podczas mistrzostw w Barcelonie (na 200m poprawiła rekord kontynentu juniorek).

Najlepszymi wśród weteranów zostali Robert Lida i Lynn Ventris. 76-letni amerykański sprinter ustanowił pięć rekordów świata w swej kategorii wiekowej (100m - 13.49), Australijka w br. aż 12 razy poprawiała rekordy w chodzie sportowym w kategorii W-55.