1 / 0

Zwycięstwa Buziak i Tomali w Ołomuńcu

Polscy chodziarze Paulina Buziak (OTG Sokół Mielec) i Dawid Tomala (AZS-AWF Katowice) wygrali obie główne konkurencje w 47. mityngu międzynarodowym „Olomoucká Dvacítka”.

Zawody w Ołomuńcu należą do cyklu IRWT (International Race Walking Tour), który został wpisany do kalendarza imprez European Athletics. Kolejne odbędą się w litewskim Alytus (14 czerwca), w Katowicach (7 września) i w słowackim Bacúchu (28 września).

W chodzie pań na dystansie 20 km triumfowała Paulina Buziak w czasie 1:31:43, na czwartej pozycji uplasowała się Katarzyna Golba (KS AZS AWF Katowice), która wynikiem 1:34:30 poprawiła rekord życiowy o 110 sekund.

23-letni Dawid Tomala, młodzieżowy wicemistrz Europy sprzed dwóch lat, zwyciężył w czasie nowego rekordu życiowego – 1:20:30 (poprzedni 1:20:50), wyprzedzając Słowaka Mateja Totha 1:21:50, Artura Brzozowskiego (AZS-AWF Katowice) 1:22:20 (RŻ), Jakuba Jelonka 1:23:06 i Rafała Sikorę (obaj KS AZS AWF Kraków) 1:23:20. Na siódmej pozycji sklasyfikowano Rafała Fedaczyńskiego (AZS-AWF Katowice) 1:25:00.
Wynik Dawida Tomali jest najlepszym uzyskanym przez Polaka od 9 lat, szybciej w historii polskiej LA chodzili tylko: Robert Korzeniowski (1:18:22 '00) i Jacek Müller (1:20:09 '93).

Konkurencję 10 km wygrała Agnieszka Szwarnóg (KS AZS AWF Kraków) 45:30 (RŻ), trzecie miejsce zajęła Natalia Płomińska (UKS 12 Kalisz) 48:12. Wśród mężczyzn na drugiej pozycji uplasował się 17-letni Mateusz Nowak (UKS Skoczek Skoczki) 46:47.

Pełne wyniki zawodów:   OŁOMUNIEC

Wskaźniki PZLA na Mistrzostwa Świata w Moskwie wynoszą - dla kobiet 1:32:00, dla mężczyzn 1:22:00. Automatyczny awans na MŚ uzyska mistrz Polski oraz dwójka następnych z rankingu 2013 r. (termin uzyskiwania wskaźników 01.03-21.07).
Po dzisiejszych zawodach wskaźniki uzyskali:

1:29:21 Katarzyna Kwoka (RLTL ZTE Radom)

3:51:33 Rafał Augustyn
Na podstawie wyniku na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie start w Mistrzostwach Świata w Moskwie zapewnił sobie Łukasz Nowak. Pozostali dwaj zawodnicy zostaną wyłonieni po Pucharze Europy w Dudincach (19 maja).