1 / 0

Rekord Polski Jarzyńskiej w Nowym Orleanie

Karolina Jarzyńska czasem 32:09 poprawiła o dwie sekundy 21-letni rekord Polski Wandy Panfi na dystansie 10 km. Zawodniczka KS Piętka Katowice zajęła trzecie miejsce w biegu ulicznym Allstate Sugar Bowl Crescent City Classic rozegranym w sobotę w Nowym Orleanie w stanie Luizjana.

Zwyciężyła Kenijka Alice Kimutai 31:51 przed Etiopką Hiwot Ayalew, srebrną medalistką niedawnych mistrzostw świata w Bydgoszczy, 32:05. Polka wyprzedziła o 9 sekund Kenijkę Olgę Kimaiyo, z którą przegrała przed dwoma tygodniami na dystansie 8 km również w Nowym Orleanie (zwanym Crescent City ze względu na zabudowę w kształcie półksiężyca).

W pierwszej "10" na mecie znalazły się cztery Kenijki, cztery Etiopki, Polka i Ukrainka Liudmiła Kowalienko (10m.), ubiegłoroczna wicemistrzyni Europy (5000m). W kategorii masters (powyżej 40 lat) wygrała Dorota Gruca 34:35, o 18 sekund przed Ukrainką Iloną Barwanową.

Rekord trasy (30:27) należy od ośmiu lat do czterokrotnej triumfatorki Kenijki Isabelli Ochichi. Bieg jest rozgrywany od 1979 r. Na liście zwyciężczyń znajdują sią znakomite nazwiska: Paula Radcliffe, Catherine Ndereba, Lornah Kiplagat i Mary Slaney.

Wśród mężczyzn zwyciężył debiutujący w biegu ulicznym 19-letni Kenijczyk Isiah Koech 27:32 wyprzedzając swych dziesięciu rodaków. Po drodze ustanowił nieoficjalny rekord świata na dystansie ośmiu kilometrów – 21:54.

Bieg ukończyło 17.549 zawodników i zawodniczek.

Trasa biegu Allstate Sugar Bowl Crescent City Classic uzyskała certyfikat 9 stycznia br. Linia startu i linia mety są na tym samym poziomie (najwyższe wzniesienie jest na wysokości 2 m). Odległość startu od mety w teoretycznej linii prostej wynosi 4920 m (49.2%, dopuszczalna wartość - 50%).
Spełniono wszystkie warunki konieczne do uznania wyniku Karoliny Jarzyńskiej jako oficjalnego rekordu Polski.

Po biegu podopieczna trenera Zbigniewa Nadolskiego była bardzo zadowolona z osiągniętego rezultatu. Niemal natychmiast została zaproszona przez dyr. biegu Erika Stuarta i Andrew Lilly'ego, koordynatora ds. elity zawodników, do udziału w przyszłorocznej imprezie.

Pełne wyniki:   NOWY ORLEAN