Menu
1 / 0
Aktualności /

Decyzje Rady IAAF podjęte w Mombasie

Poniżej przedstawiamy dalsze decyzje wypracowane przez Radę IAAF w czasie trzydniowego posiedzenia w Mombasie.

Poniżej przedstawiamy dalsze decyzje wypracowane przez Radę IAAF w czasie trzydniowego posiedzenia w Mombasie.

Rada stwierdziła, że 143 propozycje zmian przepisów IAAF zostały zgłoszone w regulaminowym terminie, tzn. nie później niż 6 miesięcy przed 46. Kongresem IAAF, który odbędzie się w dniach 23-24 sierpnia, tuż przed 11. Mistrzostwami Świata w Osace. Każda z propozycji zostanie indywidualnie zaopiniowana przez ciała IAAF, a następnie przesłana do wszystkich federacji IAAF.

Rada skorzystała ze swych uprawnień i wprowadziła nowy przepis dotyczący pomocy technicznej, który obowiązuje od chwili ogłoszenia. Zakazuje się używania urządzeń technicznych zawierających sprężyny, kółka lub inne elementy, które dają korzyść lekkoatlecie w porównaniu z zawodnikiem nie stosujących takich udogodnień. Zabrania się również stosowania modyfikacji mających na celu zwiększanie wymiarów sprzętu poza wartości dozwolone przepisami.

Przyczynami natychmiastowego wprowadzenia powyższego przepisu był kolejne eksperymenty producentów obuwia sportowego coraz bardziej ulepszających swoje wyroby oraz przypadek Oscara Pistiruisa, paraolimpijczyka z Południowej Afryki. Oscar zajął drugie miejsce w biegu na 400 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw kraju. Jest on złotym medalistą na 200 m Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach. W wieku 11 lat amputowano mu obie nogi poniżej kolan i teraz biega przy użyciu protez z włókna węglowego. Uznano, że protezy te dają znaczną korzyść, co potwiedza rekord życiowy Pistiruisa wynoszący 46.56.

Rada zadecydowała, że wszystkich członków „Rodziny IAAF”, w tym m. in. osoby funkcyjne, sędziów, zawodników i ich przedstawicieli, managerów, trenerów i organizatorów zawodów powinien obejmować zakaz udziału w grach hazardowych, w sposób pośredni lub bezpośredni, dotyczących zawodów lekkoatletycznych rozgrywanych zgodnie z przepisami IAAF lub członków IAAF. Komisja Prawna IAAF została uprawniona do opracowania stosownych przepisów, wytycznych i zaleceń.

Powyższy zakaz powstał w niespełna dwa miesiące po otwarciu zakładów na stronie internetowej (athleticbet.com) przez austriackiego managera Roberta Wagnera, wspieranego przez słynnego płotkarza Colina Jacksona. Wagner reprezentuje zawodników od 19 lat, obecnie współpracuje z 27 lekkoatletami, w tym z mistrzem 60 metrów - Jasonem Gardenerem. Wg Wagnera jednym z celów tego przedsięwzięcia jest zwiększenia zainteresowania lekkoatletyką. Warto dodać, że 25% dochodów z zakładów jest przekazywanych na fundację charytatywną IAAF. Wagner jest gotów zrezygnować z reprezentowania zawodników. Chce natomiast kontynuować przyjmowanie zakładów, chociaż przyznaje, że należy wspólnie z IAAF znaleźć kompromisowe rozwiązanie.

Rada IAAF opowiedziała się, w przypadkach poważnych, za czteroletnią dyskwalifikacją przy pierwszym wykroczeniu dopingowym, w tym za odmowę poddania się badaniom.

Zakończono wyjaśnianie prawidłowej daty urodzenia zawodnika Bahrajnu, Tareka Mubareka Salema Tahera, urodzonego w Kenii (używającego wówczas nazwiska Dennis Kipkurui Sang). Startował on w 2005 w Marakeszu na mistrzostwach świata do lat 17, zdobywając złoty medal w biegu przeszkodowym. Jednoznacznie ustalono, że zawodnik został „odmłodzony” o 3 lata. W związku z tym również bezprawnie wziął udział w mistrzostwach świata w przełajach i mistrzostwach świata juniorów w Pekinie, gdzie zdobył srebrny medal.

[JR]

 

Powrót do listy

Więcej