Menu
1 / 0
Aktualności /

Zmarł Michał Wróblewski

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że zmarł Michał Wróblewski, były wieloletni pracownik Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że zmarł Michał Wróblewski, były wieloletni pracownik Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Michał Wróblewski (ur. w 1934 r.) związany był z lekkoatletyką przez ponad 50 lat. Jako junior należał do czołówki polskich płotkarzy na dystansach 200 i 400 metrów przez płotki. W tabelach 1954 r. jego nazwisko figuruje na 18 pozycji wśród najlepszych polskich płotkarzy.

Był zawodnikiem Kolejarza Warszawa, Wawelu Kraków (w czasie służby wojskowej), oraz ponownie Polonii Warszawa.

Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął pracę w sekcji lekkoatletycznej warszawskiej Polonii, a następnie innego stołecznego klubu – Spójni. W 1970 roku został zatrudniony w Warszawskim Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki, podlegającym Stołecznej Federacji Sportu. Blisko wówczas współpracował z Jerzym Szymonkiem specjalizującym się w sportowych opracowaniach statystycznych, potrafiącym zarażać innych swą pasją do tej żmudnej pracy. Nazwisko Michała Wróblewskiego po raz pierwszy znajdujemy wśród opracowujących Rocznik WOZLA 1971 r. A później przez ponad 30 lat większość opracowań rocznych dorobku warszawskich, a następnie polskich lekkoatletów były zestawiane przez Michała.

Przez kilkanaście lat, od 1975 r. do końca wydawania miesięcznika, był odpowiedzialny w redakcji „Lekkoatletyki” za sprawy statystyczne. Miał duże wsparcie i zrozumienie ze strony redaktora naczelnego, Zygmunta Głuszka, pierwszego polskiego statystyka znanego na arenie międzynarodowej już w połowie lat 50-tych. Po zniknięciu tego poczytnego periodyku Michał został właścicielem jego tytułu i nawet własnym sumptem wydał jeden egzemplarz, próbując reaktywować miesięcznik.

Po krótkim okresie pracy w warszawskiej Gwardii w 1979 r. został zatrudniony w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, mieszczącym się wówczas na ulicy Foksal. Z niezbyt długimi przerwami przez prawie 25 lat pełnił rolę oficjalnego statystyka PZLA. Przez wiele lat jego praca kojarzyła się z olbrzymią liczbą fiszek, na których na bieżąco prowadził statystykę ogólnopolską. W 1992 r. sprostał wyzwaniu nowych czasów i w swej żmudnej pracy skutecznie zaczął się posługiwać komputerem.

Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego jeszcze przez cztery lata odwlekał chwilę rozstania ze Związkiem i z pasją swojego życia. Wielu studentów a nawet doktorantów akademii wychowania fizycznego z sympatią wspomina niezawodną pomoc Michała w dotarciu do danych sprzed wielu lat w archiwum PZLA lub własnym, domowym.
Po raz ostatni współuczestniczył w opracowywaniu tabel PZLA za 2003 r.

W uznaniu za swą pracę Michał Wróblewski był odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” oraz Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Żegnamy Michała, ale pamięć o nim przetrwa. Przypomnimy sobie o Nim sięgając po dawne numery Lekkoatletyki lub Roczniki PZLA.

Cześć Jego pamięci!

Powrót do listy

Więcej