1 / 0

Swoboda 4., Kardasz 5. w MŚ w Doniecku

Bardzo blisko strefy medalowej były w czwartek w Doniecku, podczas Mistrzostw Świata Kadetów, dwie nasze zawodniczki. Ewa Swoboda zajęła czwarte miejsce w biegu na 100m, a Klaudia Kardasz była piąta w pchnięciu kulą.

Ewa Swoboda startowała dwukrotnie w czwartek, w półfinale 100m z czasem 11.71 była druga za Angelą Tenorio z Ekwadoru (11.51), a w finale po bardzo dobrym biegu w drugiej części dystansu przesunęła się z siódmej pozycji na czwartą. Z wynikiem 11.61 (-0.8) uległa tylko Amerykankom Ky Westbrook 11.33 i Arianie Washington 11.40 oraz Tenorio (11.41). O setną sekundy za Polką, najszybszą Europejką, przybiegła faworyzowana Szwedka Irene Ekelund. Trenowana przez p. Iwonę Krupę niespełna 16-letnia zawodniczka UKS Czwórki Żory była najmłodsza w finale. Po raz drugi z rzędu mieliśmy naszą sprinterkę w finale MŚ U-18, przed dwoma laty ósma na 100m była Kamila Ciba.

Ewa Ochocka przyjechała do Doniecka z 15. wynikiem wśród startujących na dystansie 400m przez płotki. Wygrała swój bieg eliminacyjny, w półfinale była trzecia z rekordem życiowym poprawionym niemal o sekundę. Uzyskała czas 59.88, do awansu zabrakło niespełna metra (0.13 sekundy).

Zawodniczki zgłoszone do konkursu pchnięcia kulą w czwartek startowały dwukrotnie. W kwalifikacjach minimum do finału wynosiło 16.50, Klaudia Kardasz uporała się z nim w drugiej próbie (16.72), a Katarzyna Hnatiuk w trzeciej kolejce osiagnęła 15.75, awansując z 11. wynikiem.
W finale Turczynka Emel Dereli już w pierwszej próbie rozwiała nadzieje rywalek na złoty medal, rezultat 20.14 pozwolił jej wyprzedzić drugą z kulomiotek o ponad półtora metra. Klaudia, trenowana przez Przemysława Zabawskiego, uplasowała się na piątej pozycji, jej wynik 16.98 ustępuje rekordowi życiowemu tylko o 14 cm. Katarzyna Hnatiuk była dziesiąta z rezultatem 16.44 (do pierwszej ósemki zabrakło tylko ośmiu cm).

W kwalifikacjach w skoku o tyczce dwanaście zawodniczek pokonało wysokość 3.90 – minimum do finału. Wśród nich Kamila Przybyła, dla której był to drugi wynik w karierze (życiówka 4.00).

W pierwszej rundzie biegu na dystansie 100m przez płotki Dawid Żebrowski uplasował się na drugiej pozycji w swojej serii, z czasem 13.94 (drugim w swojej karierze), przy przeciwnym wietrze 1.5m/s. Był to 13. wynik pierwszej rundy, 16-letni zawodnik MKS-SMS Victoria Racibórz ma jednak spore szanse na awans do finału. Najlepszy rezultat osiągnął Amerykanin Marlon Humphrey (13.42).

W skoku wzwyż mocno „otejpowany” Filip Kossmann zaliczył wysokość dwa metry. Już przed konkursem stwierdził, że ma jeszcze problemy z nowym rozbiegiem. Minimum do finału wynoszące 2.09 pokonało dwunastu zawodników, a wśród nich mówiący po polsku Kanadyjczyk Paul Galas.

Link do strony mistrzostw:   DONIECK