1 / 0

Zmienne szczęście Polaków w Tampere

Ze zmiennym szczęściem startowali nasi zawodnicy w kolejnym dniu zmagań na mistrzostwach Europy do lat 23 w Tampere. Na słowa uznania zasługują m.in. sprinter Karol Zalewski i oszczepnik Krzysztof Szalecki.

Popołudniową odsłonę dzisiejszej rywalizacji w Tampere dobrze rozpoczęły nasze specjalistki od biegu na 400 metrów przez płotki. Do jutrzejszego finału tej konkurencji awansowały wszystkie trzy Polki. Klaudia Żurek (58.94) i Agnieszka Karczmarczyk (58.54) zajęły w swoich biegach eliminacyjnych drugie miejsca, a Joanna Banach była trzecia jednak do finału awansowała dzięki uzyskanemu czasowi 57.87 (rezultat zawodniczki klubu UKS Młodzik Warszawa był czwartym wśród startujących).

W konkursie pchnięcia kulą kobiet aby zdobyć medal wystarczyło pchnąć niespełna 17 metrów (brąz dał Niemce Craft rezultat 16.98). Najlepsza z Polek była Paulina Guba, która z wynikiem 16.57 była piąta. Tuż za plecami zawodniczki Startu Otwock, na szóstym miejscu, z nowym rekordem życiowym 16.38 uplasowała się Aldona Magdalena Żebrowska. Siódma była Anna Wloka, wicemistrzyni Europy juniorek z Tallinna (16.35). Żadnych szans rywalkom nie dała złota medalistka Ukrainka Olha Hołodna, która zdeklasowała pozostałe kulomiotki uzyskując wynik 18.11.

Bliski zdobycia brązowego medalu w biegu na 100 metrów był Remigiusz Olszewski, który uzyskał czas 10.49 i krążek przegrał z Holendrem Hensleyem Pauliną o 0.01 s. Piąty na mecie zameldował się Grzegorz Zimniewicz (10.55). Młodzieżowym mistrzem Europy w sprincie na 100 metrów został Brytyjczyk Adam Gemili (10.20).

W finale biegu kobiet na 800 metrów startowała Joanna Jóźwik. Niestety podopieczną trenera Andrzeja Wołkowyckiego z walki o medale wykluczył upadek na początku drugiego okrążenia. Ostatecznie nasza reprezentantka linię mety przekroczyła jako ósma z wynikiem 2:15.22. Do bogatej kolekcji trofeów z imprez juniorskich złoto mistrzostw Europy do lat 23 dołożyła Rumunka Elena Mirela Lavric (2:01.56).

Eliminacje skoku o tyczce ex aequo z trójką innych zawodników wygrał Robert Sobera. Do awansu wystarczył wynik 5.35 (minimum ustalono na poziomie 5.40). Podopieczny Dariusza Łosia oddał dwa skoki zaliczając w pierwszych próbach 5.25 i 5.35. Niestety do niedzielnego finału nie udało się awansować drugiemu z naszych tyczkarzy - Piotr Lisek zaliczył 5.20 oraz trzykrotnie strącił 5.30 i został sklasyfikowany na 17. miejscu.

Nie tylko z rywalami ale i z bolącym łokciem walczył Marcin Krukowski. Zawodnik Warszawianki po dwóch spalonych rzutach w trzeciej serii uzyskał 72.37 i konkurs zakończył na dziewiątym miejscu. Bardzo pozytywnie zaskoczył drugi z naszych oszczepników - Krzysztof Szalecki w drugiej serii posłał oszczep na odległość 78.08 i ustanowił nowy rekord życiowy. Ostatecznie zawodnik Podlasia Białystok był piąty, wygrał aktualny rekordzista świata juniorów Łotysz Zigismunds Sirmais (82.77).

Znakomicie w swoim biegu eliminacyjnym na 200 metrów zaprezentował się Karol Zalewski, który uzyskał czas 20.53 (-1.5 m/s) i poprawił o 0.01 s rekord życiowy. Trenowany przez Zbigniewa Ludwichowskiego sprinter ponownie potwierdził swoje medalowe aspiracje. Czas czwartego zawodnika ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów był trzecim wśród startujących. Szybsi od Polaka w eliminacjach byli Adam Gemili (20.46) i Pavel Maslák (20.50, rekord Czech), który dwa lata temu zdobył na tym dystansie brązowy medal. Adam Pawłowski z czasem 21.28 nie awansował do finału.

Martyna Opoń w swoim biegu eliminacyjnym na 200 metrów była czwarta z czasem 23.83 i odpadła z dalszej rywalizacji.

W skoku w dal formą zaimponował Hiszpan Eusebio Cáceres, który złoty medal przypieczętował nowym rekordem mistrzostw Europy - 8.37. Szósty wśród startujących w finale zawodników był Tomasz Jaszczuk - rekordzista Polski juniorów w swoim jedynym mierzonym skoku uzyskał wynik 7.77. Drugi z naszych zawodników Jarosław Lentowicz z rezultatem 7.41 zajął dziesiąte miejsce.

Dziś zakończyła się rywalizacja w dziesięcioboju. Paweł Wiesiołek w skoku o tyczce zaliczył 4.60 (rekord życiowy), rzucił oszczepem 54.60 i przebiegł 1500 metrów w czasie 4:37.31. W sumie podopieczny Marka Rzepki zgromadził na swoim koncie 7547 pkt. Mistrzem Europy został prowadzący po pierwszym dniu Niemiec Kai Kazmirek (8366 pkt.).

Pełne wyniki: TAMPERE