1 / 0

Sobotnie przedpołudnie w Tampere

Monika Hałasa i Damian Roszko w biegu na 1500 metrów oraz Andżelika Przybylska w rzucie dyskiem uzyskali dziś w przedpołudniowej sesji zmagań w Tampere awanse do niedzielnych finałów.

Karolina Bołdysz i Marta Kąkol nie wywalczyły awansu do jutrzejszego finału do  rzutu oszczepem. Nasze zawodniczki zajęły w eliminacjach odpowiednio siedemnaste (49.49) i piętnaste (51.49) miejsce. Z minimum kwalifikacyjnym wynoszącym 55.50 uporały się tylko dwie oszczepniczki, a najlepszą z nich była Łotyszka Līna Mūze – wicemistrzyni świata juniorek z Moncton rzuciła 57.04.

Monika Hałasa zajęła w pierwszej serii eliminacyjnej biegu na 1500 metrów szóste miejsce z czasem 4:17.26. Zawodniczka Olimpii Zabrze awansowała do finału z jedenastym czasem wśród startujących. Najszybsza w eliminacjach  była Niemka Corinna Harrer (4:11.85), brązowa medalistka z Ostrawy. Rywalizacja o medale jutro od 14:40 czasu środkowoeuropejskiego.

Tylko jeden z dwóch naszych zawodników awansował do finałowego biegu na 1500 metrów. Startujący w drugiej serii Damian Roszko był piąty, a czas 3:44.98 pozwolił mu awansować do kolejnej rundy. W pierwszym biegu Bartosz Kotłowski zajął dziewiąte miejsce z czasem 3:47.65 i odpadł z dalszej rywalizacji. Z najlepszym czasem do jutrzejszego finału awansował Belg Pieter-Jan Hannes (3:42.88).

W eliminacyjnym konkursie trójskoku Maksym Sypniewski tuż przed zakończeniem eliminacji został zepchnięty na 13. miejsce i nie awansował do finału. Polak w najlepszej próbie uzyskał 15.72, a awans przegrał o 7 centymetrów. Zwycięstwo w rundzie eliminacyjnej odniósł Rosjanin Aleksiej Fiodorow, świeżo upieczony wicemistrz Uniwersjady, który skoczył 16.79. Z wynoszącym 16.20 minimum kwalifikacyjnym uporało się pięciu trójskoczków.

Andżelika Przybylska zajęła w swojej grupie eliminacyjnej rzutu dyskiem trzecie miejsce z rezultatem 53.07. Ostatecznie Polka uplasowała się na ósmym miejscu i uzyskała awans do finału. Sześć dyskobolek przekroczyło minimum (54.00), a najlepsza była Niemka Anna Rüh, która rzuciła 60.79.

Pełne wyniki: TAMPERE