1 / 0

MME: złoty Zalewski, srebrna Kołeczek

Trzy medale zdobyli Polacy w przed ostatnim dniu 9. Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Na podium w Tampere stanęli Karol Zalewski, Karolina Kołeczek oraz Justyna Święty.

Dobre przygotowanie do mistrzostw Zalewski zasygnalizował już wczoraj uzyskując czas 20.53 i zajmując trzecie miejsce w rundzie eliminacyjnej. Dziś podopieczny Zbigniewa Ludwichowskiego nie dał rywalom żadnych szans. Rekordzista Polski juniorów przebiegł 200 metrów w czasie 20.41 i ustanowił nowy rekord życiowy. Rezultat zawodnika AZS UWM Olsztyn jest lepszy od wskaźnika A PZLA na moskiewskie mistrzostwa świata oraz jest 4. wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki. Szybciej od Zalewskiego biegali tylko Marcin Urbaś (19.98), Leszek Dunecki (20.24) i Marcin Jędrusiński (20.31). Polak na mecie w Tampere wyprzedził drugiego Brytyjczyka Daniela Talbota o 0.05 sekundy. Brązowy medal zdobył mistrz Europy na 400 metrów z Helsinek Czech Pavel Maslák (20.49, poprawiony własny rekord kraju z wczorajszych eliminacji). Poza podium faworyt Adam Gemili. Złoto Zalewskiego jest drugim w historii naszej lekkoatletyki zdobytym w biegu na 200 metrów w młodzieżowych mistrzostwach Europy. 12 lat temu w Amsterdamie najlepszy na tym dystansie był Marcin Jędrusiński.

Karol Zalewski przed wylotem do Tampere (foto: Maciek Jałoszyński)

Drugi z dzisiejszych medali dla Polski jest zasługą młodej i utalentowanej płotkarki Karoliny Kołeczek. Zawodniczka Trójki Sandomierz przedzieliła na mecie dwie faworytki ze Skandynawii. Złoto zdobyła, z dużą przewagą, Norweżka Isabelle Pedersen (13.12), druga była Kołeczek (13.30), a brąz wywalczyła reprezentantka gospodarzy Nooralotta Neziri (13.39). Tuż za Finką linię mety przekroczyła Urszula Bhebhe (13.42). Polki dobrą dyspozycję zaprezentowały już w biegach eliminacyjnych, w których zajęły drugie miejsca: Bhebhe z czasem 13.31 (rekord życiowy) przegrała tylko z Pedersen, a Kołeczek z rezultatem 13.43 z Neziri.

Brązowy medal w biegu na jedno okrążenie wywalczyła Justyna Święty.  Trenowana przez Aleksandra Matusińskiego zawodniczka uzyskała czas 52.22 i poprawiła swój rekord życiowy. Czas Święty plasuje ją na 14. miejscu w polskich tabelach historycznych. Złoty medal w biegu na 400 metrów zdobyła Francuzka Lenora Guion-Firmin (51.68), a srebrny Rumunka Elena Mirela Lavric (52.06), mistrzyni z Tampere w biegu na 800 metrów. Tuż za trzecią Święty linię mety przekroczyła druga z naszych reprezentantek Małgorzata Hołub (52.28, rekord życiowy). W biegu finałowym zawodniczki z miejsc 1-5 oraz z miejsca 7 poprawiły dotychczasowe rekordy życiowe.

W biegu na 400 metrów przez płotki kobiet najlepiej z Polek spisała się Joanna Banach, która była piąta z czasem 57.27 (nowy rekord życiowy). Tuż za Banach na metę wpadła Klaudia Żurek (58.24), a ósme miejsce zajęła Agnieszka Karczmarczyk (58.55). Najlepsza na tym dystansie była Wiera Rudakowa, która rezultatem 55.92 poprawiła rekord życiowy. Dla Rosjanki to czwarty tytuł mistrzowski w karierze - wcześniej zdobyła złoto mistrzostw świata juniorów młodszych (Bressanone 2009), mistrzostw świata juniorów (Moncton 2010) i mistrzostw Europy juniorów (Tallinn 2011). Warto dodać, że 4 lata temu Rudakowa zwyciężyła w Tampere podczas 10. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy.

Arkadiusz Rogowski w rzucie młotem z rezultatem 66.12 zajął 10. miejsce. Złoty medal wywalczył Białorusin Zahar Makrosenka, który w najlepszej próbie uzyskał 74.63. W rywalizacji kobiet 11. lokatę z wynikiem 60.52 zajęła Dagmara Stala. Młodzieżową mistrzynią Europy została Brytyjka Sophie Hitchon (70.72).

Świetnie w finale skoku wzwyż zaprezentowała się młoda Włoszka Alessia Trost, która rezultatem 1.98 poprawiła o centymetr 14-letni rekord młodzieżowych mistrzostw Europy. Nasza zawodniczka - Agnieszka Borowska - bezbłędnie pokonywała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.71, 1.76 i 1.80. Niestety Polka trzykrotnie strąciła 1.84 i ostatecznie została sklasyfikowana na 11. miejscu wraz z dwiema innymi skoczkiniami.

Mistrz Europy juniorów w biegach przełajowych Szymon Kulka z czasem 14:27.64 zajął w biegu na 5000 metrów siódme miejsce. Złoty medal zdobył  Henrik Ingebrigtsen (14:19.39). Norweg, mistrz Europy z Helsinek na dystansie 1500 metrów oraz dwukrotny medalista mistrzostw Europy w biegach przełajowych w kategorii U-23, zadebiutował dziś w biegu na 5000 metrów i od razu zdobył tytuł mistrzowski na tym dystansie. Dla Ingebrigtsena wieczorny start był rodzajem rekompensaty po nieudanym porannym występie w biegu na 1500 metrów (Skandynaw upadł i ostatecznie na metę przybył jako dwudziesty w swoim biegu eliminacyjnym).

Przed ostatnim dniem zmagań Polska z dwoma złotymi, dwoma srebrnymi i jednym brązowym medalem zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Pełne wyniki: TAMPERE