1 / 0

Donieck: 4 finały Polaków w 4. dniu MŚ

W czwartym dniu VIII Mistrzostw Świata Kadetów w Doniecku nasi reprezentanci czterokrotnie zajmowali lokaty w ósemce, najwyżej na piątej pozycji uplasował się dyskobol Bartłomiej Stój.

Złoty medal w rzucie dyskiem zdobył Australijczyk Matt Denny z najlepszy tegorocznym wynikiem na świecie 67.54, drugi był Henning Prüfer 65.62, lider do trzeciej kolejki (wcześniej Niemiec zdobył srebro w pchnięciu kulą). Zawodnika KKS Victoria Stalowa Wola wyprzedziło jeszcze dwóch Chińczyków. Polak zakwalifikował się do wąskiego finału z rezultatem 59.57, a ostatecznie uzyskał 60.74 – drugą odległość w karierze.

W rzucie młotem Katarzyna Furmanek w swej najlepszej próbie osiągnęła 66.64 zajmując szóste miejsce. Podwójne zwycięstwo odniosły Węgierki Réka Gyurátz 73.20 (rekord mistrzostw) i Helga Völgyi 71.95. Przed zawodniczką KKL Kielce uplasowały się jeszcze trzy rywalki, które poprawiły rekordy życiowe. Po brąz sięgnęła młociarka gospodarzy Waleria Siemienkowa 68.62.

Dzielnie walczyła w skoku o tyczce Kamila Przybyła, wyrównując wynikiem 4.05 rekord Polski Agnieszki Kolasy. Zwyciężyła faworytka Robeilys Peinado z Wenezueli 4.25 przed Rosjanką Alejną Łutkowską 4.15. Tę samą wysokość co Polka pokonały jeszcze cztery zawodniczki, mające jednak mniej strąceń od tyczkarki SL WKS Zawiszy Bydgoszcz, która uplasowała się na siódmym miejscu.

Katarzyna Zdziebło (LKS Stal Mielec) rozpoczęła rywalizację w chodzie na 5000m, rozgrywanym w temperaturze 27 stopni, bardzo ostrożnie, po dwóch okrążeniach była 25. Niemal na każdym następnym poprawiała swoją pozycję zajmując ostatecznie ósme miejsce z czasem 23:50.37, drugim w karierze. Wygrała OIga Szargina z Rosji 22:13.91, najlepszy wynik na świecie w br.

Weronika Grzelak zajęła 20 miejsce w siedmioboju z nowym rekordem życiowym - 5100 punktów. W drugim dniu 16-letnia zawodniczka LKS Górnik Wałbrzych ustanowiła życiówkę w skoku w dal (5.80). Wygrała Celina Leffler z Niemiec z rekordem mistrzostw świata kadetów - 5747 pkt.

Natalia Chacińska awansowała do finału skoku w dal; w kwalifikacjach Polka poprawiła rekord życiowy wynikiem 6.19, dalej skakały tylko dwie Amerykanki.

Polacy awansowali też do niedzielnego finału sztafety szwedzkiej (100-200-300-400m). Jakub Galandziej, Konrad Ziółkowski, Dawid Kapala i Wiktor Suwara zajęli czwarte miejsce w swojej serii (bezpośredni awans tylko dla zwycięzców), ale ich czas 1:54.29 był ósmym w eliminacjach.

Link do strony mistrzostw:   DONIECK