1 / 0

Brąz Chacińskiej w MŚ w Doniecku!

W ostatnim dniu VIII Mistrzostw Świata Kadetów w Doniecku Natalia Chacińska poprawiając wynikiem 6.22 rekord życiowy zdobyła brązowy medal w skoku w dal.

Zacięta rywalizacja towarzyszyła konkursowi skoku w dal dziewcząt rozegranemu w temperaturze ponad 30 stopni C. Początkowo prowadziła Amerykanka Keturah Orji z wynikiem 6.20, Polka po drugiej kolejce z rezultatem 6.10 zajmowała trzecią pozycję. Rumunka Florentina Marincu, mistrzyni świata w trójskoku, była dopiero ósma , ale w trzeciej próbie skoczyła na odległość 6.42, która przyniosła jej złoty medal. W czwartej kolejce zawodniczka MKS Pogoń Siedlce została zepchnięta na piąte miejsce. W piątej - po raz drugi w Doniecku poprawiła rekord życiowy wysuwając się na drugą pozycję. W połowie szóstej kolejki prowadziła Rumunka 6.42, przed Polką 6.22, Brazylijką 6.21 i Amerykankami 6.20 i 6.19. Tylko Katurah Orji wykorzystała szansę ostatniej próby bijąc rekord życiowy rezultatem 6.39. Natalia pozostała na medalowej pozycji, trzeciej.

Po konkursie podopieczna trenera Janusza Maciejewskiego przyznała, że była tak skoncentrowana, iż nie śledziła na bieżąco wyników. Sądziła, że zajęła czwarte lub piąte miejsce. Dopiero po ogłoszeniu oficjalnych rezultatów dotarło do niej, że zdobyła medal.

8. Veronika Šádková (CZE) 6.07

Jedyną do tej pory Polką w ósemce w skoku w dal w historii mistrzostw była Teresa Dobija, ósma w Bydgoszczy ’99.

Bardzo dobre rezultaty uzyskały najlepsze zespoły w sztafecie szwedzkiej (100-200-300-400m), Jamajczycy wynikiem 1:49.23 poprawili nieoficjalny rekord świata, Amerykanie osiągnęli czas 1:50.14, a Japonia – 1:50.52.
Polacy w niezmienym od eliminacji składzie: Jakub Galandziej, Konrad Ziółkowski, Dawid Kapala i Wiktor Suwara pobiegli szybciej o ponad sekundę niż w sobotę zajmując szóste miejsce z rezultatem 1:53.36. Zrewanżowali się Węgrom i wyprzedzili również Nigerię.
Warto dodać, że przez osiem lat najlepszym wynikiem w historii w tej konkurecnji legitymowała się nasza czwórka, która w składzie: Tomasz Kaska, Piotr Zrada, Piotr Kędzia i Karol Grzegorczyk zdobyła złoty medal w Debreczynie (2001 r.) z czasem 1:50.46 (Grzegorczyk i Kędzia podwójnie wygrali bieg na 400 metrów). Po mistrzostwach w Doniecku Polacy zajmują trzecie miejsce w tabelach all-time, za Jamajką ’13 i USA ’11.

W mistrzostwach w Doniecku wystartowali reprezentanci 161 państw.