Menu
1 / 0
Aktualności /

Rieti - złoto dwóch polskich sztafet!

Rieti - złoto dwóch polskich sztafet!

Dwa złote medale sztafet juniorów 4x100m i juniorek 4x400m oraz dwa srebrne – Sofii Ennaoui w biegu na 1500m i sztafety juniorów 4x400m to plon świetnych startów naszej reprezentacji w ostatnim dniu Mistrzostw Europy Juniorów w Rieti. 

Dwa złote medale sztafet juniorów 4x100m i juniorek 4x400m oraz dwa srebrne – Sofii Ennaoui w biegu na 1500m i sztafety juniorów 4x400m to plon świetnych startów naszej reprezentacji w ostatnim dniu Mistrzostw Europy Juniorów w Rieti. 

Sztafeta 4x100m naszych juniorów stanowi wyrównany zespół, na razie bez gwiazd (w Rieti tylko Adam Jabłoński dotarł do półfinału, na 200m). Jednak bardzo dobry bieg i najlepsze zmiany wśród finalistów zadecydowały o bezproblemowym zwycięstwie polskiej czwórki. Przed ostatnią zmianą Polacy nie byli liderami, ale tuż za strefą zmian mieliśmy prawie dwa metry przewagi, której rywale nie zdołali zniwelować do mety. Nasi zawodnicy uzyskali rezultat 39.80, srebro przypadło Niemcom 39.96, a brąz Włochom – 40.00.
Skład złotych medalistów (suma rekordów życiowych 42.84, bardzo dobry zysk na zmianach - 3.04):
Tomasz Mudlaff (RŻ 10.78, LKS Ziemi Puckiej Puck, trener Teresa Jaskułka),
Jacek Kabaciński (10.64, MKS-MOS Płomień Sosnowiec, Jacek Markowski),
Hubert Kalandyk (10.63, CWKS Resovia Rzeszów, Janusz Mazur),
Adam Jabłoński (10.79, KS AZS UWM Olsztyn, Zbigniew Ludwichowski).


W naszej sztafecie 4x400m juniorek wystąpiły trzy równo biegające zawodniczki oraz mistrzyni Europy, Patrycja Wyciszkiewicz. Po pierwszej zmianie prowadziły Rosjanki, a następnie Niemki, które przed biegiem ostatniej zawodniczki miały niemal 20-metrową przewagę nad Polską. Jednak Patrycja znakomicie rozłożyła siły i wyprzedziła rywalkę kończąc dystans z przewagą pięciu metrów. Czas 3:32.63 jest nowym rekordem Polski, lepszym o ponad dwie i pół sekundy od poprzedniego z MEJ w Rydze ’99 (biegały wówczas: Justyna Karolkiewicz, Aneta Lemiesz, Ilona Szymerska i Żaneta Tomczyk).
Skład zwycięskiej sztafety:
Małgorzata Curyło (MKL Toruń, trener Piotr Lerch)
Martyna Dąbrowska (KS 19 Bojary Białystok, Mieczysław Sutyniec)
Adrianna Janowicz (1995, MKS Baszta Szamotuły, Janina Zielińska)
Patrycja Wyciszkiewicz (S L Olimpia Poznań, Edward Motyl)

W biegu na 1500m juniorek rywalizację o złoty i srebrny medal rozegrały dwie najszybsze na listach europejskich, Sofia Ennaoui (LKS Lubusz Słubice) i Natalia Pryszczepa. Ciężka i mokra bieżnia faworyzowała znacznie silniejszą fizycznie Ukrainkę, która zwyciężyła w czasie 4:18.51, Sofia uzyskała czas 4:20.20, o ponad sekundę wyprzedzając Norweżkę Aurorę Dybedokken. Przez ponad trzy okrążenia z przewagą kilku metrów prowadziła Rosjanka Aleksandra Guliajewa (dziesiąta na mecie), a na czele „grupy pościgowej” biegła podopieczna Wojciecha Szymaniaka.  

W ostatniej konkurencji mistrzostw - sztafecie 4x400m juniorów, po biegu pierwszej rundy zakładano, że polski zespół w pełnym składzie może zejść poniżej 3:06.00. I rzeczywiście nasz team osiągnął czas 3:05.07, zaledwie o dwie setne wolniej od rekordu Polski z ubiegłorocznych mistrzostw świata. Poziom tego biegu był jednak bardzo wysoki, triumfatorzy z Rosji uzyskali czas 3:04.87 (rekord kraju), za Polakami uplasowali się Brytyjczycy (3:05.14) i Francuzi (3:05.41, rekord kraju). Nasi zawodnicy od początku znajdowali się na prowadzeniu (dokładne międzyczasy: Ozdarski 46.72, Dobek 45.58), ale na ostatniej prostej mistrz Europy Paweł Iwaszko wyprowadził swój zespół na pierwsze miejsce.
Skład naszej czwórki:
Paweł Walczuk (UKS Młodzik Warszawa, trener Karol Radke),
Rafał Smoleń (MKS-SMS Victoria Racibórz, Kazimierz Stępień),
Łukasz Ozdarski (AZS-AWF Warszawa, Jakub Ogonowski),
Patryk Dobek (SKLA Sopot, Krzysztof Szałach).

W biegu na 400 przez płotki Patryk Adamczyk poprawił czasem 50.89 rekord życiowy (poprzedni 51.57) zajmując czwarte miejsce. Złoty medalista, Rosjanin Timofiej Czałyj, ustanowił rekord mistrzostw osiągając wynik 49.23.
Junior UKS Młodzik Warszawa awansował na drugie miejsce w tegorocznych tabelach w Polsce, tylko o pięć setnych ustępuje Michałowi Pietrzakowi.

W skoku wzwyż Aneta Rydz wynikiem 1.81 wyrównała rekord życiowy z stadionu otwartego plasując się na ósmej pozycji. Złoto dla Kateryny Tabasznik z Ukrainy (1.90). Niemal w połowie konkursu został on przerwany na kilkadziesiąt minut ze względne na spore opady deszczu.

W rzucie oszczepem Marcelina Witek zajęła ósme miejsce osiągając odległość 51.29, a Aleksandra Mackiewicz była dziesiąta (50.92). Rywalizacja o medale mogła się spodobać widzom, po pierwszej próbie prowadziła Szwedka Sofi Flinck (54.92), w drugiej - Sara Kolak ustanowiła rekord Chorwacji seniorek (57.79), w piątej rundzie Niemka Christin Hussong osiągnęła 57.90, a w ostatniej - Szwedka ponownie została liderką konkursu, zdobywając złoty medal różnicą zaledwie jednego centymetra!

Polska reprezentacja wyjeżdża z Rieti z ośmioma medalami, trzema złotymi, czterema srebrnymi i jednym brązowym (czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej) oraz 84 punktami za 16 lokat w ósemce (szósta lokata w klasyfikacji punktowej).

Pełne wyniki:   RIETI

Fot. Grzegorz Lipiński
jr

Powrót do listy

Więcej