1 / 0

Dominika Wiśniewska 9. w MŚ w Krynicy

Dominika Wiśniewska spisała się najlepiej z polskich zawodników zajmując dziewiąte miejsce w rywalizacji seniorek podczas wczorajszych 29. Mistrzostw Świata w Biegach Górskich, które odbyły się w Krynicy-Zdroju.

Najlepsza w biegu kobiet była Włoszka Alice Gaggi, która na trasie poprowadzonej na zboczach Jaworzyny Krynickiej uzyskała czas 42:47. Srebrny medal przypadł Brytyjce Emmie Clayton (43:12), a brąz drugiej z Włoszek Elisie Desco (43:32). Drużynowo złoty medal wywalczyły Włoszki, w których składzie znalazła się Antonella Confortola (7. miejsce) – brązowa medalistka olimpijska z Turynu w biegach narciarskich, która od lat z powodzeniem startuje także w biegach górskich. Drużynowo srebro dla Brytyjek, brąz dla Irlandek. Najlepsza z Polek była Dominika Wiśniewska – zawodniczka SKB Kraśnik przybiegła na metę jako dziewiąta 2 minuty za zwyciężczynią (czas naszej zawodniczki to 44:46). W gronie 17. sklasyfikowanych drużyn nasz zespół zajął 9. miejsce.

W biegu seniorów na podium trzej zawodnicy z Ugandy – zwyciężył z rezultatem 54:22 Philp Kiplimo przed Geoffreyem Kusuro (55:06) i Nathanem Ayeko (55:19). Trójka medalistów, oraz czwarty na mecie Peter Kibet, zapewniła ekipie z Afryki także złoto w klasyfikacji drużynowej. Najlepszym z Europejczyków był piąty na mecie Włoch Bernard Dematteis, który pomógł ekipie Italii wywalczyć srebro drużynowo. Brązowy medal drużynowo zdobyli Turcy, z których najlepiej spisał się sześciokrotny indywidualny mistrz Europy w biegach górskich Ahmet Arslan. Polska drużynowo na 13. pozycji (najlepszy z naszych biegaczy był Bartosz Karoń, który zajął 49. lokatę) w gronie dziewiętnastu ekip.

Mistrzynią świata juniorek w biegach górskich została w Krynicy-Zdroju Amerykanka Mandy Ortiz (22:56), która wyprzedziła na linii mety Słowenkę Leę Einfalt (23:07) oraz Turczynkę Tubay Erdal (23:21). W rywalizacji drużynowej złoto przypadło ekipie Wielkiej Brytanii. Najlepiej z Polek (nasze juniorki drużynowo zajęły dziewiąte miejsce) spisała się Magdalena Dias, która była osiemnasta (25:07).

W rywalizacji juniorów zwyciężył Włoch Nekagenet Crippa (38:58) pokonując Turka Ramazana Karagoza  (39:13) oraz Austriaka Manuela Innerhofera (39:44). Złoty medal drużynowo zdobyli Czesi. Najlepszy z Polaków był (drużynowo nasza reprezentacja była dziesiąta) dwudziesty piąty na mecie Damian Sator (42:44).

Za rok jubileuszowe 30. Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich odbędą się w Obudu (znanym w świecie biegów górskich z międzynarodowych zawodów Obudu Ranch International Mountain Race)  w Nigerii.