1 / 0

Surinam: trzy medale polskich wojskowych

W sobotę w Paramaribo, stolicy Surinamu, odbyły się 45. Mistrzostwa Świata w Maratonie Wojskowych, podczas których Polacy wywalczyli trzy medale w tym złoty w klasyfikacji zespołowej mężczyzn.

Reprezentacja Polski w składzie Błażej Brzeziński, Arkadiusz Gardzielewski, Mariusz Giżyński i Michał Kaczmarek sięgnęła w Paramaribo po wojskowe drużynowe mistrzostwo świata w maratonie wyprzedzając ekipy Namibii i Algierii. Cała czwórka polskich biegaczy zajęła miejsca w czołowej dziesiątce. Najlepiej indywidualnie spisał się Błażej Brzeziński, który z czasem 2:25:18 zajął drugie miejsce i wywalczył srebrny medal. Na piątym miejscu bieg ukończył Arkadiusz Gardzielewski (2:26:36), szósty był Mariusz Giżyński (2:27:18), a siódmy Michał Kaczmarek (2:27:18). Zwycięzcą mistrzostw świata wojska został Brazylijczyk Solonei Rocha da Silva.

Wśród kobiet srebrny medal zdobyła Olga Kalendarowa-Ochal, która na mecie uległa jedynie zawodniczce z Namibii Lukeiko Helaia Johannes.

Jak relacjonuje z Surinamu, specjalnie dla Czytelników serwisu PZLA.pl, Michał Kaczmarek trasa biegu była generalnie płaska, bez większych podbiegów. Start miał miejsce w Saramacce, a meta na André Kamperveen Stadion w centrum stolicy Surinamu. Ostatnie 150 metrów startujący pokonywali już na bieżni stadionu. Naszych wojskowych biegaczy z trybun dopingował szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego pułkownik Wiesław Świtaj.

Maraton w Paramaribo rozegrany po raz dziesiąty był częścią obchodów Dnia Niepodległości Surinamu (25 listopada). W zawodach wystąpiło 18 ekip narodowych.

Najbliższą imprezą wojskową w kalendarzu lekkoatletycznym będą przełajowe mistrzostwa świata, które odbędą się w 2014 roku w Bejrucie, stolicy Libanu.