1 / 0

Ile medali dla Brytyjczyków w Belgradzie?

102 medale zdobyli zawodnicy Wielkiej Brytanii w dotychczasowych 19 mistrzostwach Europy w biegach przełajowych, 8 grudnia w Belgradzie z pewnością również będą niejednokrotnie stawać na podium.

Wielka Brytania zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji medalowej ME rozgrywanych od 1994 r.
102 medale (40 złotych – 37 srebrnych – 25 brązowych) Wielka Brytania
64 (21-20-23) Francja
55 (19-20-16) Portugalia
...
10 (2-4-4) Polska

W kategorii młodzieżowej Brytyjki wygrywały drużynowo siedmiokrotnie, we wszystkich edycjach.
Rywalizacja juniorek przyniosła wyspiarkom 15 złotych medali (łącznie indywidualnie i drużynowo), następne w klasyfikacji, Turczynki, zwyciężały czterokrotnie.
Do Belgradu Wielka Brytania wysyła sześć zespołów w pełnym składzie.
Mężczyźni: Tom Farrell, Keith Gerrard, Adam Hickey, Charlie Hulson, Frank Tickner, Andy Vernon
Kobiety: Julia Bleasdale, Katie Brough, Lauren Deadman, Lauren Howarth, Gemma Steel, Stephanie Twell
M U-23: Luke Caldwell, Callum Hawkins, Jonathan Hay, Richard Goodman, Jack Goodwin, Dewi Griffiths
K U-23: Jessica Andrews, Rhona Auckland, Kate Avery, Lily Partridge, Charlotte Purdue, Laura Weightman
Juniorzy: Michael Callegari, Jack Crabtree, Jonathan Davies, Zak Miller, Matthew Shirling, Alex Short
Juniorki: Bobby Clay, Jessica Gibbon, Emelia Gorecka, Amy Griffiths, Georgia Taylor-Brown, Lydia Turner

W. Brytania w przełajowych ME 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Liczba medali 5 8 12 12 7 12 10
Złotych 4 4 4 3 4 6 2

Nas najbardziej interesują rywalki 18-letniej Sofii Ennaoui, która będzie debiutować w mistrzostwach.
Faworytką biegu juniorek będzie Emelia Gorecka, która może się już pochwalić sześcioma medalami z tej imprezy i czterema z innych międzynarodowych czempionatów. Brytyjka przed trzema latami zdobyła indywidualnie brąz, następnie złoto i srebro w 2012 r., drużynowo za każdym razem jej zespół był nie do pokonania. W tym roku w MŚ w Bydgoszczy Emelia była najszybsza w drużynie, która sięgnęła po brąz. Na bieżni Emelia na dystansie 3000m był mistrzynią i wicemistrzynią Europy oraz zdobyła brąz mistrzostw świata.
Z „brązowego” zespołu z Bydgoszczy w Belgradzie wystartuje również Georgia Taylor-Brown (17. w MŚ tuż za Gorecką) i Bobby Clay. Ta ostatnia ukończyła bydgoskie mistrzostwa w identycznym czasie jak Sofia Ennaoui, ale Polka była minimalnie szybsza.
Kolejną utytułowaną juniorką, która pojawi się na starcie ME jest Jip Vastenburg, mistrzyni Europy na dystansie 5000m, do tej pory na trasach przełajowych nie odnosiła jednak większych sukcesów. Zabraknie Ukrainki Natalii Pryszczepy, mistrzyni Europy juniorek na 1500m (w Rieti wyprzedziła Sofię Ennaoui).