1 / 0

Kszczot, Pliś, Cichocka i Majewski z minimami na Sopot

Czasem 1:45.42 Adam Kszczot zwyciężył w biegu na 800 metrów podczas dzisiejszego mityngu Düsseldorfie zostając liderem światowych tabel na tym dystansie.

Dwukrotny halowy mistrz Europy do Niemiec przyleciał prosto ze zgrupowania w Republice Południowej Afryki. Już w pierwszym starcie sezonu zawodnik RKS Łódź zaprezentował się z bardzo dobrej strony wygrywając w Düsseldorfie z czasem 1:45.42. Polak o 0.02 sekundy poprawił własny rekord mityngu, ustanowił najlepszy w tym roku czas na świecie oraz wypełnił minimum PZLA (1:47.00) na halowe mistrzostwa świata w Sopocie. Polak sytuację w biegu kontrolował od początku dystansu biegnąc za pełniącym rolę pacemakera Holendrem Thijmenem Kupersem. Ostatnie okrążenie Kszczot pokonał samotnie, niezagrożony przez biegnących za nim rywali.

W konkursie kulomiotów Tomasz Majewski w czwartej próbie pchnął 20.53 uzyskując rezultat lepszy o 23 centymetry od wskaźnika PZLA na mistrzostwa globu. Wynik ten pozwolił dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu zająć dziś drugą lokatę. Podopieczny Henryka Olszewskiego musiał uznać wyższość złotego medalisty z Moskwy Niemca Davida Storla, który trzykrotnie przekroczył 21 metrów i wygrał z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie – 21.10.

Renata Pliś w biegu na 1500 metrów linię mety przekroczyła z rezultatem 4:10.10. Taki sam czas uzyskała także trzecia na mecie Włoszka Margherita Magnani. Wynik Polki i Włoszki plasuje je ex aequo na pozycji liderek europejskich tabel na tym dystansie. Zawodniczka Maratonu Świnoujście wypełniła oczywiście minimum PZLA (wynoszące 4:14.00) na marcowe mistrzostwa w Sopocie. W biegu w Düsseldorfie zwyciężyła Kenijka Helen Obiri (4:07.01).

Angelika Cichocka na finiszu biegu na 800 metrów odparła ataki Ukrainki Nataliji Łupu i walecznie zaatakowała liderkę rywalizacji Czeszkę Lenkę Masny. Ostatecznie Polka była druga, a jej czas 2:01.70 jest lepszy od minimum na Sopot. Cichocka, która od niedawna trenuje w grupie trenera Tomasza Lewandowskiego, przegrała zwycięstwo zaledwie o 0.01 sekundy.

Minimum na mistrzostwa w Sopocie nie udało się wypełnić Marcinowi Lewandowskiemu, który na mecie biegu na 1500 metrów zameldował się jako ósmy z rezultatem 3:41.78 (wskaźnik PZLA to 3:41.00). Wygrał Kenijczyk Bethwel Birgen z czasem 3:39.05.

Druga w konkursie trójskoku była Anna Jagaciak. Zawodniczka Juvenii Puszczykowo w najlepszej próbie osiągnęła odległość 13.65 i uległa jedynie Niemce Kristinie Gierisch, która dwukrotnie przekroczyła 14 metrów skacząc w czwartej próbie 14.03 i w szóstej 14.13.

Oprócz Adama Kszczota i Davida Storla najlepsze wyniki na świecie w 2014 roku uzyskali w hali w Düsseldorfie kubański sprinter Yuniel Pérez (6.50 na 60 metrów), amerykański płotkarz Jeff Porter (7.52 na 60 metrów przez płotki) oraz niemiecka kulomiota Christina Schwanitz (19.93).

Pełne wyniki: Düsseldorf