1 / 0

Minimum Rogowskiej, Pliś i Kucia, rekord Zalewskiego

Bardzo dobrze zaprezentowali się polscy zawodnicy w halowym mityngu w Gandawie (IAAF Permit), Anna Rogowska, Renata Pliś i Dariusz Kuś uzyskali minima PZLA na Halowe Mistrzostwa Świata w Sopocie, Karol Zalewski ustanowił nieoficjalny rekord Polski w biegu na 300m, dystans 800m wygrał Adam Kszczot.

Anna Rogowska swój drugi tegoroczny start rozpoczęła od wysokości 4.41, którą pokonała w trzeciej próbie, kolejne dwie – 4.51 i 4.61 – zaliczyła bez strąceń. Następnie bezbłędnie skoczyła 4.71 (tyle wynosi minimum na HMŚ) i za drugim razem pokonała 4.76 zostając liderem tegorocznych tabel światowych. Drugie miejsce zajęła Rosjanka Anżelika Sidorowa 4.61.
Dla zawodniczki SKLA Sopot dzisiejszy wynik jest najlepszym od prawie trzech lat, od 6 marca 2011 r., gdy w Paryżu rezultatem 4.85 zdobyła tytuł halowej mistrzyni Europy i ustanowiła absolutny rekord Polski.

W biegu na 3000m rywalizowały trzy Polki i trzy Afrykanki. Triumfowała Renata Pliś, która czasem 8:53.74 (4. wynik w historii polskiej LA) poprawiła rekord życiowy i uzyskała minimum PZLA na HMŚ. Zawodniczka MKL Maraton Świnoujście wyprzedziła o prawie trzy sekundy Kenijkę Lydię Chepkurui (8:56.43), aktualną wicemistrzynię świata w biegu przeszkodowym. Czwarte miejsce zajęła Katarzyna Broniatowska (9:06.69 – 7. wynik w historii), a piąte juniorka Sofia Ennaoui (9:07.53, tylko o 1.26 sekundy wolniej od halowego rekord Europy juniorek ustanowionego przed trzema dniami w Sztokholmie).

Dariusz Kuć w eliminacjach przebiegł 60m w czasie 6.65 równym minimum na HMŚ, ten sam czas osiągnął Chińczyk Su Bingtian, zwycięzca serii. W finale triumfował Norwego Jaysuma Saidy Ndure 6.65, o jedną setną sekundy przed Su i o dwie setne przed zawodnikiem Zawiszy Bydgoszcz. Kubańczyk Yunier Pérez był ósmy (7.26), a w eliminacjach był najszybszy (6.57).

Karol Zalewski jako pierwszy Polak przebiegł 300m w hali poniżej 33 sekund, uzyskał czas 32.82 kończąc dystans za mistrzem Europy Pavlem Maslákiem. Czech wynikiem 32.15 ustanowił nieoficjalny rekord Europy. Olsztynianin wyprzedził Luguelína Santosa z Dominikany (33.26), medalistę igrzysk olimpijskich i MŚ. Kacper Kozłowski, biegnący z pierwszego toru, był szósty (34.41).

Adam Kszczot udanie zadebiutował w Gandawie wygrywając czasem 1:46.32 bieg na 800m. Drugie miejsce zajął Abraham Rotich BRN 1:46.48.

Pełne wyniki:   GANDAWA