1 / 0

Za nami weekend maratonów

W miniony weekend kibice lekkoatletyki na całym świecie mogli pasjonować się rywalizacją biegaczy na królewskim dystansie 42 kilometrów i 195 metrów.

LONDYN, London Virign Marathon

Linię mety, zlokalizowaną na słynnej londyńskiej The Mall, przekroczyło wczoraj ponad 35 tysięcy biegaczy. W biegu zwyciężył rekordzista świata Kenijczyk Wilson Kipsang Kiprotich, który dystans maratonu pokonał w 2:04:29 i został liderem światowych tabel. Posiadacz najlepszego w historii wyniku ukończył już piąty maraton w czasie poniżej 2:05:00. Wiele emocji w Londynie dostarczał także start debiutującego na tym dystansie Mo Faraha. Brytyjczyk, dwukrotny mistrz olimpijski na 5000 i 10 000 metrów, zajął wysokie ósme miejsce z czasem 2:08:21. Niestety utytułowanemu długodystansowcowi nie udało się poprawić rekordu Wielkiej Brytanii, a taki cel postawił sobie przed startem.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Kenijka Edna Kiplagat (2:20:21), która wyprzedziła na mecie zaledwie o 3 sekundy świeżo upieczoną rekordzistkę świata w półmaratonie Florenece Kiplagat. Trzecie miejsce, z rezultatem 2:20:34, zajęła Etiopka Tirunesh Dibaba, pięciokrotna medalistka olimpijska debiutująca w biegu maratońskim.

W 34 edycji biegu maratońskiego w Rotterdamie zwyciężył dwukrotny medalista olimpijski w biegu na 5000 metrów (Ateny 2004, Pekin 2008) Eliud Kipchoge, który uzyskał czas 2:05:00. Kenijczyk wyprzedził drugiego na mecie swojego rodaka Bernarda Koecha o ponad minutę (2:06:07). Wśród kobiet najszybsza była Abebech Afework Bekele, druga przed rokiem, która uzyskała czas 2:27:50. Drugie miejsce w rywalizacji kobiet zajęła Guteni Shone (2:30:23).

WIEDEŃ, Vienna City Marathon

Na ulicach stolicy Austrii najszybszy okazał się Etiopczyk Getu Feleke, który czasem 2:05:41 poprawił rekord zawodów i pewnie zwyciężył w rywalizacji. Duże emocje miały miejsce na finiszowych metrach rywalizacji kobiet. Około 300 metrów przed metą brawurowym atakiem popisała się Niemka Anna Hahner, która wyprzedziła Kenijkę Caroline Chepkwony i zwyciężyła, pierwszy raz w karierze w maratonie, uzyskując czas 2:28:59. W imprezie wystartowała rekordowa liczba 42 078 biegaczy ze 127 krajów.

PJONGJANG, Mangyongdae Prize International Marathon

W zaliczanym do cyklu IAAF Bronze Label Road Race maratonie w stolicy Korei Północnej zwyciężyli reprezentanci gospodarzy. Wśród mężczyzn najszybciej trasę pokonał Pak Chol (2:12:26), który na mecie wyprzedził Jeana-Pierre Mvuyekure z Rwandy (2:13:20) i  Ukraińca Iwana Babarykę (2:14:24). W rywalizacji kobiet zwyciężyła Kim Hye Gyong (dwukrotna medalistka mistrzostw Azji juniorów) z czasem 2:27:05. Ubiegłoroczna zwyciężczyni Kim Mi Gyong była trzecia (2:29:51).

CHARKÓW, Khariv Marathon

W ogarniętej niepokojami politycznymi Ukrainie maratończycy rywalizowali w sobotę w Charkowie. Najszybciej dystans maratonu pokonali Ihor Russ (2:18:17) i Walentyna Połtawskaja (2:53:42).

CANBERRA, Canberra Marathon

W rozegranym w niedzielę w stolicy Australii biegu maratońskim zwyciężyli Etiopczyk Samuel Gebremichael (2:21:38) oraz zawodniczka gospodarzy Kirsten Molloy (2:49:57).