1 / 0

Maratońskie debiuty

1947 biegaczy, 279 zawodniczek (44.0%) i 1668 zawodników (32.2%), ukończyło w niedzielę w Warszawie swój pierwszy bieg maratoński (jeśli wierzyć wypełnionym formularzom startowym).

Wśród mężczyzn najszybszymi debiutantami na mecie okazali się Łukasz Grajcar (CKS Budowlani Częstochowa) 2:28:27 i Michał Rolbiecki (LLKS Smętowo Graniczne) 2:31:04.

Z dużym zainteresowaniem oczekiwano pierwszego występu w maratonie Katarzyny Kowalskiej, która przed trzema laty bardzo udanie zaliczyła swój premierowy występ na dystansie o połowę krótszym. Wygrała wówczas wiosną w Warszawie w czasie 1:11:27 ustępującym jedynie rekordowi Polski Karoliny Jarzyńskiej (1:10:36). Przygotowując się do startu w maratonie podopieczna Mariana Nowakowskiego na początku marca w Ostii po raz drugi pobiegła półmaraton uzyskując 1:13:47.

W niedzielę zawodniczka LKS Vectra Włocławek zajęła piąte miejsce osiągając rezultat 2:34:57. Kolejne 5-kilometrowe odcinki pokonywała następująco:
   17:43-17:49-17:42-17:45-17:40-18:28-18:57-20:06 i 8:48
   połowy dystansu: 1:14:47 - 1:20:10
i międzyczasy zwyciężczyni Bizuayehu Ehile (2:30:30):
   17:27-17:29-17:33-17:44-17:52-18:19-17:57-18:17 i 7:51
   połowy dystansu: 1:14:13 - 1:16:17
Na 30. km obie zawodniczki dzieliło zaledwie 41 sekund, a na mecie - 4:27.

Popatrzmy, jak wygląda debiut 29-letniej Katarzyny Kowalskiej na tle pierwszych startów najlepszych polskich zawodniczek w historii.

2. średni wiek ustanowienia rekordu życiowego – 30.7
   (5 z ww. zawodniczek ma jeszcze realne szanse poprawy życiówki)
3. ustanowienie najlepszego wyniku w karierze nastąpiło średnio po 5 latach od debiutu
  - G.Syrek, R.Paradowska i M. Drybulska już w drugim roku startów
  - M.Sobańska w 11. a D.Gruca dopiero w 15. roku startów
4. Renata Paradowska jako jedyna w debiucie „złamała” dwie i pół godziny,
   a szybsze od Katarzyny Kowalskiej były jeszcze tylko Wanda Panfil i Elżbieta Jarosz

Z powyższego zestawienia wynika, że debiut Katarzyny Kowalskiej można uznać za obiecujący. Poprawa wytrzymałości powinna pozwolić na zbliżenie się do granicy 2:30:00, a w następnych latach umożliwić dalszą poprawę wyników.