1 / 0

Niespodziewany triumf Świerca w Biegu na Radhošt’

169 osób wzięło udział w Biegu na Radhošt’, Rožnov pod Radhošt’em w Czechach. Dystans 6.5 km - podobnie jak tydzień temu na Magurce, ale przewyższenie 734 m (o 50% wyższe).

Bieg ten jest bardzo dobrze znany polskim zawodnikom i nieprzypadkowo został wybrany na eliminacje do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w biegach górskich. Poza Andrzejem Długoszem brali w nim udział wszyscy czołowi polscy biegacze górscy, ale żaden z nich nie znalazł się na podium w klasyfikacji generalnej.
Do 13 maja 2007 r.

Ku zdumieniu Czechów, a także obecnych na imprezie Polaków zwyciężył nowy nabytek polskich biegów górskich – Marcin Świerc z Mety Lubliniec, dla którego był to trzeci (zawsze zwycięski) bieg górski. Z tym, że poprzednio były to niezbyt silnie obsadzone biegi na Grojec i Magurkę. Obecnie pokonał w kolejności Ondřeja Horaka (rekordzistę trasy w Biegu na Pilsko), Miroslava Mirka (rekordzistę trasy w biegu na Śnieżnik) i Pavla Brydla. Gdyby w mistrzostwach Czech ci trzej zawodnicy znaleźli się na podium, to nikt nie uznałby tego faktu za niespodziankę. Sprawa zwycięstwa rozstrzygnęła się na 100 m przed metę, kiedy to Horak „wymiękł” i Marcin Świerc niezagrożony minął linię mety.

Wśród kobiet wygrała czołowa czeska biegaczka górska Irena Šadkova, a drugie, trzecie i czwarte miejsce zajęły Polki.