1 / 0

Lozanna: podwójny sukces Małachowskiego

Piotr Małachowski wygrał mityng Diamentowej Ligi w Lozannie rzucając 66.63 i wrócił na pozycję lidera klasyfikacji rzutu dyskiem.

Zawodnik Śląska Wrocław, wicemistrz olimpijski z Pekinu i dwukrotny medalista globalnego czempionatu, prowadzenie objął już w pierwszej kolejce rzucając 64.05. W drugiej serii z rezultatem 66.50 na moment na prowadzenie wysunął się Kubańczyk Jorge Fernández Hernández. Odpowiedź Polaka była natychmiastowa – Małachowski rzucił 66.63 i zapewnił sobie nie tylko zwycięstwo w mityngu Athletissima ale także powrót na fotel lidera klasyfikacji rzutu dyskiem w ramach Diamentowej Ligi IAAF 2014. Podopieczny Witolda Suskiego zgromadził w tegorocznych mityngach cyklu 12 punktów i o 4 wyprzedza drugiego w klasyfikacji, mistrza olimpijskiego z Londynu, Niemca Roberta Hartinga.

Piotr Lisek w skoku o tyczce po zaliczeniu w drugiej próbie wysokości 5.47 nie uporał się z poprzeczką zawieszoną na 5.62 i został sklasyfikowany na dziewiątym miejscu. Najwyżej skakał w Lozannie Renaud Lavillenie, który pokonał 5.87 (trzy zrzutki na 5.93). Podium uzupełnili Brazylijczyk Thiago Braz (5.72) oraz Francuz, wicemistrz Europy juniorów z 2011 roku, Kévin Menaldo (5.62). Miejsce w pierwszej trójce gwarantowało pokonanie 5.62 w pierwszej próbie.

W biegu na 3000 metrów z czasem 8:58.12 jedenaste miejsce zajęła Renata Pliś. Zwyciężyła, z rezultatem 8:50.24, Kenijka, wicemistrzyni świata na 5000 metrów z Moskwy, Mercy Cherono, która pokonała na mecie gwiazdę tegorocznego sezonu halowego Etiopkę Genzebę Dibabę (8:50.81) oraz swoją rodaczkę Violę Kibiwot (8:52.03).

Ponownie wspaniały i pełen emocji lekkoatletyczny spektakl zafundowali kibicom skoczkowie wzwyż. Zgromadzeni na trybunach Stade Olympique de la Pontaise widzowie byli świadkami historycznego konkursu – najpierw pierwszy raz w jednym konkursie pięciu zawodników skoczyło 2.35 lub wyżej. Później pierwszy raz w jednym mityngu 4 zawodników pokonało 2.38, a po chwili Ukrainiec Andrij Procenko, brązowy medalista halowych mistrzostw świata w Sopocie, jako szósty lekkoatleta w tym sezonie skoczył 2.40 (atakował jeszcze bez sukcesu 2.42). Chwilę później kolejny raz w karierze jego rodak – Bohdan Bondarenko – próbował, bez powodzenia, ustanowić nowy rekord świata – 2.46. Ostatecznie zwyciężył Bonaderenko przed Procenko (obaj 2.40), Uchowem i Barszimem (obaj 2.38).

W innych konkurencjach m.in. Kirani James pokonał 400 metrów w 43.74 (najszybszy bieg od 2007 roku kiedy w Osace na mistrzostwach świata Amerykanin Jeremy Wariner uzyskał 43.45), Nowozelandzka kulomiotka Valerii Adams wygrała 51 konkurs z rzędu uzyskując w Lozannie dwukrotnie 20.42. Sprint na 100 metrów wygrał Justin Gatlin – Amerykanin wynikiem 9.80 powrócił na pozycję lidera światowych tabel i pokonał dziś wracającego do sportu Tysona Gaya (9.93). W biegu kobiet na 800 metrów aż siedem zawodniczek uzyskało czas poniżej 2 minut, a najlepsza z nich była Eunce Sum – 1:58.48.

Kolejne emocje związane z Diamentową Ligą już w sobotę 5 lipca podczas mityngu w Paryżu.

Pełne wyniki: Lozanna