Menu
1 / 0
Aktualności /

Mistrzostwa Polski - to już 94 lata historii

Mistrzostwa Polski - to już 94 lata historii

Dokładnie 94 lata temu we Lwowie rozpoczęły się pierwsze w historii lekkoatletyczne mistrzostwa Polski seniorów. Już za 2 tygodnie w Szczecinie odbędzie się jubileuszowa 90. edycja krajowego czempionatu.

Dokładnie 94 lata temu we Lwowie rozpoczęły się pierwsze w historii lekkoatletyczne mistrzostwa Polski seniorów. Już za 2 tygodnie w Szczecinie odbędzie się jubileuszowa 90. edycja krajowego czempionatu.


Gdy w październiku 1919 roku w Krakowie powstał Polski Związek Lekkiej Atletyki ówczesne środowisko uznało, że należy rozgrywać mistrzostwa kraju. Pierwszą edycję, którą nazwano "Mistrzostwa Główne Polski" postanowiono przeprowadzić w lipcu 1920 roku we Lwowie. Wybór miasta nie był przypadkowy – Lwów był wówczas najsilniejszym sportowym ośrodkiem odradzającego się kraju. Trzeba też przypomnieć, że właśnie we Lwowie znajdowała się wtedy siedziba Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W całym kraju lekkoatletkę trenowało oficjalnie ok. 250 zawodników, a kluby mieścił się jedynie we Lwowie, Krakowie oraz w Warszawie.

Od 16 do 18 lipca 1920 roku (piątek-niedziela) na stadionie Pogoni Lwów wystartowali zawodnicy z klubów warszawskich, krakowskich oraz lwowskich. Najliczniej obsadzony był bieg na 100 metrów – 15 uczestników. Tytuły mistrzowskie przyznano tylko tym sportowcom, którzy uzyskali wyniki lepsze od ustalony minimów na Igrzyska Olimpijskie 1920, które miały odbyć się w Antwerpii. Sztuki tej dokonali jedynie sprinter Stanisław Sośnicki na dystansie 100 metrów, Wacław Kuchar w biegu na 800 metrów, Kazimierz Cybulski w skoku o tyczce oraz Sławosz Szydłowski w rzutach dyskiem i oszczepem. Ostatecznie, w związku z wybuchem wojny polsko-bolszewickiej, nasz kraj nie przystąpił do Igrzysk VII Olimpiady. Podczas lwowskich mistrzostw ustanowiono osiem rekordów Polski, a medale zdobyli zawodnicy Pogoni i Czarnych Lwów oraz Polonii Warszawa.

Z wyjątkiem Cybulskiego pozostała trójka lekkoatletów, która uzyskała we Lwowie awans na igrzyska w Antwerpii na swój olimpijski debiut musiała poczekać do roku 1924. W Paryżu Sośnicki wystąpił w biegu na 100 metrów i skoku w dal, Kuchar był członkiem... reprezentacji w piłce nożnej, a Szydłowski zajął odległe miejsca w rzucie dyskiem i oszczepem. Warto jednak nadmienić, że właśnie Sławosz Szydłowski był chorążym naszej reprezentacji podczas otwarcia Igrzysk Olimpijskich 1924 w stolicy Francji.

Od pierwszych mistrzostw w 1920 roku zawody nie odbyły się tylko podczas II wojny światowej – w 1940, 1941, 1942, 1943 i 1944 roku. Przez ponad 90 lat w krajowym czempionacie wystartowały tysiące lekkoatletów, padło wiele rekordów, a na podium stawali m.in. najwybitniejsi przedstawiciele Królowej Sportu.

Już za niespełna 2 tygodnie ponownie o prymat w polskiej lekkoatletyce sportowcy powalczą podczas krajowego czempionatu. Jubileuszową 90. edycję mistrzostw zorganizuje, między 29 i 31 lipca, Szczecin. Tegoroczne mistrzostwa będą ostatnią szansą na zdobycie kwalifikacji na 22. Mistrzostwa Europy w Zurychu (12-17 sierpnia).

Lokalizacje dotychczasowych mistrzostw Polski można odnaleźć na stronie PZLA w zakładce Statystyka: Edycje mistrzostw Polski seniorów

Strona internetowa tegorocznych mistrzostw: Szczecin 2014

Zakładka mistrzostw Polski w Kalendarzu Imprez PZLA: 90. Mistrzostwa Polski Seniorów

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej