1 / 0

Rewelacyjny Kszczot wygrywa w Sztokholmie

Adam Kszczot zwyciężył, a Marcin Lewandowski był trzeci w biegu na 800 metrów podczas rozegranego dziś w Sztokholmie mityngu DN Galan, który zaliczany był do cyklu Diamentowej Ligi IAAF.

Po ponad miesięcznej przerwie kibice lekkoatletyki z całego świata ponownie mogli emocjonować się rywalizacją w Diamentowej Lidze IAAF. W Sztokholmie odbył się dziś mityng DN Galan, który rozgrywany jest od 1967 roku.

Na legendarnym stadionie, który 102 lata temu gościł uczestników igrzysk olimpijskich, Kszczot zademonstrował mistrzowską formę. Polak, złoty medalista z Zurychu, pobiegł w Sztokholmie znakomicie i zwyciężył z czasem 1:45.25. Dobrze w stolicy Szwecji zaprezentował się także Marcin Lewandowski, którzy z rezultatem 1:45.76 był trzeci. Na linii mety Polaków rozdzielił jedynie reprezentant Dżibuti Ayanleh Souleiman, halowy mistrz świata z Sopotu w biegu na 1500 metrów, któremu zmierzono czas 1:45.49. Za plecami polskich biegaczy na mecie zameldowali się m.in. rewelacyjny Botswańczyk Nijel Amos czy Francuz Pierre Ambroise Bosse.

Piotr Lisek, tyczkarz OSOTu Szczecin, w drugich próbach zaliczył 5.30, 5.45 i w pierwszej 5.60. Trzy próby podopiecznego Wiaczesława Kaliniczenki na 5.70 zakończyły się niepowodzeniem i ostatecznie Polak został sklasyfikowany na drugim miejscu za halowym mistrzem świata z Sopotu Konstandinosem Filipidisem (o końcowej klasyfikacji zadecydowało zaliczenie przez zawodnika z Grecji w pierwszej próbie 5.30). Paweł Wojciechowski po zaliczeniu 5.30 w pierwszym podejściu odpadł z konkursu na kolejnej wysokości czyli 5.45. Niespodzianką było niezaliczenie żadnej wysokości w konkursie przez mistrza kontynentu Francuza Renaud Lavillenie.

Po zaliczeniu w pierwszych skokach 1.80 oraz 1.85 Justyna Kasprzycka miała trzy nieudane próby na wysokości 1.90 i została w konkursie skoku wzwyż sklasyfikowana na szóstym miejscu (ex aequo z Norweżką Tonje Angelsen). Zwycięstwo, z rezultatem 1.94, odniosła Rosjanka Marija Kuczina.

W biegu na 1500 metrów dziewiątą lokatę, z czasem 4:07.72, zajęła Renata Pliś. Zwyciężyła Amerykanka, mistrzyni świata z Daegu, Jennifer Simpson (4:00.38). Miejscowych kibiców zawiodła pochodząca z Etiopii Szwedka Abeba Aregawi, która była dopiero dziesiąta z wynikiem 4:07.75.

Słabszy dzień miał Tomasz Majewski. Brązowy medalista mistrzostw Europy uzyskał w Sztokholmie jedynie 19.79 i musiał zadowolić się dziewiątą lokatą. Awans do "ósemki" Polak przegrał ze srebrnym w Zurychu Hiszpanem Borja Vivasem. Na olimpijskim obiekcie w stolicy Szwecji zwycięstwo odniósł Amerykanin Reese Hoffa, który pchnął ponad siedmiokilogramową kulę na 21.06.

Pełne wyniki: Sztokholm