1 / 0

Birmingham: mamy rekord Polski na 2 mile

Podczas mityngu Diamentowej Ligi IAAF w Birmingham Renata Pliś ustanowiła czasem 9:28.46  nieoficjalny rekord Polski w biegu na 2 mile kobiet.

Polka zajęła ósme miejsce. Zwyciężyła Kenijka Mercy Cherono, która wynikiem 9:11.49 wysunęła się na czoło światowych tabel na tym nietypowym dystansie. Posiadaczem najlepszego wyniku na tym dystansie wśród mężczyzn jest Bronisław Malinowski, a jego rekord 8:17.8 liczy sobie już 40 lat (został ustanowiony 21 sierpnia 1974 w Berlinie).

Podobnie jak wczoraj na warszawskim Stadionie Narodowym na podium konkursu rzutu dyskiem stanęła trójka Robert Harting, Piotr Małachowski i Robert Urbanek. Zwycięzca, Niemiec Harting, rzucił 67.57. Walkę o drugą pozycję stoczyli Polacy – Małachowski w najlepszej próbie rzucił 64.98, a Urbanek 64.27. Nasz wicemistrz olimpijski z Pekinu pozostał liderem klasyfikacji rzutu dyskiem w ramach Diamentowej Ligi IAAF. Do zwycięstwa w tegorocznym cyklu podopiecznemu Witolda Suskiego wystarczy zajęcie drugiego miejsca w końcowych zawodach w Brukseli.

Tempa nie zwalniają nasi średniodystansowcy. Na nietypowym dystansie 600 metrów Adam Kszczot był drugi z czasem 1:14.69, a Marcin Lewandowski czwarty (1:15.17, rekord życiowy). Wygrał David Rudisha – Kenijczyk uzyskał rezultat 1:13.71 i został liderem światowych tabel.

Wojciech Theiner skoczył wzwyż 2.24 i zajął piąte miejsce. Na pierwszych dwóch miejscach, z wynikiem 2.38, konkurs zakończyli Katarczyk Mutazz Isa Barszim oraz Ukrainiec Bohdan Bondarenko.

Wicemistrz Europy w biegu na 3000 metrów z przeszkodami Krystian Zalewski był w Birmingham dwunasty (8:29.46). Wygrał Kenijczyk Jairus Kipchoge Birech – 8:07.80.

Biegu na 800 metrów nie ukończyła Angelika Cichocka.

Pełne wyniki: Birmingham