1 / 0

King i Greenwood mistrzami świata na 100 km

W Ad-Dausze Amerykanin Max King i Brytyjka Ellie Greenwood zdobyli złote medale 27 mistrzostw świata w biegu na dystansie 100 km, z piątki Polaków tylko Tomasz Matusiak ukończył dystans.

Max King, mimo debiutu na dystansie 100 km, bardzo dobrze poradził sobie z wysoką temperaturą i dużą wilgotnością. Objął prowadzenie po 60 km i po północy zameldował się na mecie w czasie 6:27:43. Już czwarte srebro w MŚ na 100 km zdobył Szwed Jonas Buud 6:32:04, a po brąz sięgnął Hiszpan José Antonio Requejo 6:37:01.
Drużynowo zwyciężył zespół Stanów Zjednoczonych, przed Japonią i Wielką Brytanią.
34-letni Max King do niedawna specjalizował się w biegu przeszkodym (rekord życiowy 8:30.54 ‘12) i na dystansach przełajowych (cztery starty w mistrzostwach świata). Jego rekord życiowy w maratonie wynosi 2:14:36 '12.

W biegu pań Greenwood, Brytyjka mieszkająca w Kanadzie, została liderką po 55 km, metę osiągnęła w czasie 7:30:48 wyprzedzając Japonkę Chiyuki Mochizuki 7:38:23 i Brytyjkę dr Joannę Zakrzewski 7:42:02.
Zespół Wielkiej Brytanii pokonał Japonię i Stany Zjednoczone (początkowo trzecie Rosjanki zostały zdyskwalifikowane jako zespół za start w strojach niezgodnych z oficjalnymi związku) .
35-letnia Greenwood ukończyła trzy maratony (wszystkie w Vancouver), jej rekord życiowy wynosi 2:42:16.

Tomasz Matusiak z rezultatem 9:53:56 został sklasyfikowany na 88 miejscu. Najlepiej z Polaków spisywał się początkowo Jarosław Janicki, który po 25 km z czasem 1:43:13 zajmował lokatę w trzeciej dziesiątce. Wyniki pozostałych Polaków po 25 km: Paweł Szymandera 1:53:34, Jacek Będkowski 1:54:37, Dariusz Guzowski 1:55:21 i Matusiak 2:13:06. Ostatecznie Janicki i Będkowski przebiegli 5-kilometerową pętlę po siedem razy, Szymandera – 9-krotnie a Guzowski – 11 razy.

Dystans 100 km ukończyło 45 kobiet i 91 mężczyzn.