1 / 0

HMPJiJMł 2015: Zdziebło z rekordem Polski juniorek

W pierwszym dniu halowych mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych walkę o medale stoczyli na toruńskiej bieżni chodziarze. Katarzyna Zdziebło wynikiem 13:05.15 poprawiła halowy rekord Polski juniorek w chodzie na 3000 metrów, a złote medale zdobyli także Emilia Gręziak, Mateusz Nowak i Arkadiusz Drozdowicz.

Jako pierwsze w Toruniu wystartowały juniorki młodsze. W rywalizacji na 3000 metrów najlepiej spisała się wicemistrzyni ogólnopolskiej olimpiady młodzieży z 2014 roku Emilia Gręziak. Chodziarka WLKS Iganie Nowe systematycznie powiększała przewagę nad rywalkami i na mecie uzyskała czas 13:45.96, lepszy od swojego dotychczasowego rekordu życiowego. Blisko minutę później linię mety przekroczyła Agata Kowalska (KKL Rodło Kwidzyn), której sędziowie zmierzyli czas 14:34.13 (rekord życiowy). Brązową medalistką halowych mistrzostw Polski juniorów młodszych została Zuzanna Czaja – zawodniczka SKLA Sopot uzyskała czas 14:39.85.

Po juniorkach młodszych do walki przystąpili juniorzy, którzy w Toruniu rywalizowali w chodzie na 5000 metrów. Najlepszy w tej konkurencji okazał się broniący tytułu wywalczonego przed rokiem w Spale Mateusz Nowak. Zawodnik klubu UKS Skoczek Skoki uzyskał czas 22:22.85 i zdobył swój siódmy w karierze medal krajowego czempionatu (wliczając starty letnie) Wicemistrzem Polski juniorów został Kacper Kosecki (23:00.81), a brąz wywalczył zawodnik Vectry Włocławek Adrian Klonowski (23:02.16).

Halową mistrzynią Polski juniorek została Katarzyna Zdziebło – uczestniczka mistrzostw świata w Doniecku (2013) i Eugene (2014) – która obroniła wywalczony przed rokiem tytuł. Chodziarka z Mielca zwycięstwo w Toruniu okrasiła nowym rekordem życiowym oraz nowym halowym rekordem Polski juniorek – 13:05.15. Utalentowana zawodniczka poprzedni halowy rekord kraju poprawiła o blisko 16 sekund. Debiutująca w kategorii juniorek utalentowana Olga Niedziałek (WLKS Iganie Nowe) z czasem 13:43.08 (rekord życiowy) zajęła dziś drugie miejsce. Podium uzupełniła pochodząca z rodziny o dużych chodziarskich tradycjach Angelika Augustyn z UKSu Olimp Kozienice (13:59.59, rekord życiowy).

Katarzyna Zdziebło w drodze po halowy rekord Polski juniorek w chodzie na 3000 metrów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Jako ostatni do rywalizacji przystąpili juniorzy młodsi. W tej kategorii zwycięstwo odniósł Arkadiusz Drozdowicz z klubu PLKS Gwda Piła – w Toruniu uzyskał on nowy rekord życiowy 22:53.70. Drugi na mecie zameldował się ubiegłoroczny mistrz kraju juniorów Robert Goławski – zawodnik WLKS Iganie Nowe czasem 23:00.88 poprawił swój rekord życiowy. Na trzecim miejscu, z wynikiem 24:32.16, sklasyfikowany został Piotr Jacher ze Stali Mielec.

Kolejne emocje w Toruniu już jutro. Początek sobotnich zmagań o godzinie 10:00. Uroczyste otwarcie mistrzostw zaplanowano na godzinę 14:40. Przypominamy, że relacje z Grodu Kopernika dostępne są na naszych profilach w mediach społecznościowych:

Wkrótce na stronie PZLA bogata galeria zdjęć z I dnia zawodów autorstwa Tomasza Kasjaniuka. Wyniki I dnia zawodów: Toruń