1 / 0

HMPJiJMł 2015: rekordy Ślepowrońskiej i Zimnego

HMPJiJMł 2015: rekordy  Ślepowrońskiej i Zimnego

W porannej sobotniej sesji lekkoatletycznych halowych mistrzostw Polski w Toruniu z bardzo dobrej strony zaprezentowała się Maja Ślepowrońska, która pchając kulą o wadze 3 kilogramów 17.30 poprawiła o centymetr własny rekord kraju juniorów młodszych. W eliminacjach biegu na 300 metrów Tymoteusz Zimny czasem 34.69 ustanowił nowy halowy rekord Polski.

Zdecydowaną faworytką konkursu pchnięcia kulą była rekordzistka kraju Maja Ślepoworńska. Miotaczka z Pułtuska odniosła w Toruniu pewne zwycięstwo. W konkursie trzykrotnie posłała trzykilogramową kulę na odległość ponad 17 metrów, a swój sukces okrasiła, w ostatniej próbie, nowym halowym rekordem Polski juniorek młodszych – 17.30. Dotychczasowy rekord kraju w tej kategorii wiekowej był o centymetr słabszy i także należał do dzisiejszej zwyciężczyni. Ślepowrońska wydaje się mocną kandydatką do dobrego występu latem podczas mistrzostw globu juniorów młodszych, które odbędą się w lipcu w Kolumbii. Srebrny medal zdobyła, z wynikiem 15.68, Karolina Urban z SKLA Sopot. Na najniższym stopniu podium stanęła Nikola Sułek z MMKS Gdańsk – 15.65.

Maja Ślepowrońska poprawiła w Toruniu własny rekord Polski (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Pierwszym finałem rozegranym w sobotnie przedpołudnie na toruńskiej bieżni był bieg na 60 metrów kobiet. Mistrzynią kraju została Klaudia Adamek z Gwardii Piła – zawodniczka czasem 7.65 poprawiła swój rekord życiowy. Życiówki poprawiły także srebrna Olga Pietrzak z Zawkrza Mława (7.70) oraz brązowa Martyna Kotwiła z RLTL ZTE Radom (7.78). Film z biegiem można obejrzeć na profilu PZLA na portalu Instagram.

Bieg juniorów młodszych na 60 metrów zakończył się zwycięstwem ubiegłorocznego mistrza Polski młodzików Damiana Sztejkowskiego. Sprinter z Polkowic w finale czasem 7.01 wyrównał swój rekord życiowy i drugiego na mecie Macieja Buciaka z Bolesławca o 0.03 sekundy. Moc emocji za plecami dwóch pierwszych zawodników – z czasem 7.07 na metę wpadli Dominik Smosarski (PKS Gwardia Szczytno) i Marek Siwiński (OKS Skra Warszawa). Ostatecznie, po odczycie zdjęć fotofiniszu, obaj sprinterzy odebrali brązowe medale halowych mistrzostw Polski juniorów młodszych. Film z tego finału także można odnaleźć na Instagramie PZLA.

Po pasjonującej walce i odważnym ataku na początku ostatniej prostej zwycięstwo w biegu juniorek młodszych na dystansie 1000 metrów wywalczyła Weronika Dworecka (2:54.77). Biegaczka z klubu OKLA Ostrołęka pokonała finiszowych metrach Beatę Topkę (ULKS Talex Borzytuchom), która uzyskała czas 2:55.16. Brązowy medal dla zawodniczki UKS 9 Kalisz Kingi Grabowskiej – 2:58.31. Wszystkie trzy młode lekkoatletyki poprawiły w Toruniu swoje dotychczasowe rekordy życiowe.

Halową mistrzynią Polski juniorek młodszych w trójskoku została Weronika Strączek – lekkoatletka SS MKS Parasol Wrocław uzyskała rezultat 11.82. Srebrny medal odebrała w Toruniu Wiktora Liberska (BKS Bydgoszcz), która skoczyła 11.71, a brąz wywalczyła Kornelia Suchecka z Siódemki Ostrołęka (11.58).

Jakub Andrzejaczak (MKS Aleksandrów Łódzki) z wynikiem 14.18 został złotym medalistą krajowego czempionatu w trójskoku. Skacząc 14.09 srebrny medal zapewnił sobie Artur Kasza z Płomienia Sosnowiec. Brązowy medal wywalczył klubowy kolega wicemistrza kraju Bartosz Świerczyna – 13.70. Zawodnicy z Zagłębia poprawili w Toruniu swoje rekordy życiowe.

W konkursie skoku o tyczce zwyciężył Jakub Adamczyk, klubowy kolega halowego rekordzisty Polski seniorów Piotra Liska. Tyczkarz OSOTu Szczecin pokonał w Toruniu poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4.20 i wyrównał swój rekord życiowy. Ponad 4 metry skoczył także drugi Mateusz Marciniewicz – tyczkarz AZS-AWF Warszawa zaliczył dziś 4.10. Brązowy medal wywalczył Paweł Puczko z ZLKL Zielona Góra – 4.00.

Skok wzwyż kobiet zakończył się zwycięstwem Aleksandry Nowakowskiej z RKSu Łódź – zawodniczka z miasta włókniarzy wynikiem 1.73 poprawiła rekord życiowy. Wicemistrzynią kraju została Julia Dutkiewicz ze Stali Ostrów Wielkopolski (1.67), a brąz wywalczyła skoczkini bydgoskiego Zawiszy Monika Przybył (1.67). Druga i trzecia zawodniczka w konkursie także poprawiły swoje rekordy życiowe.

Najciekawszym rezultatem sesji eliminacyjnych był wynik Tymoteusza Zimnego – sprinter Baszty Szamotuły przebiegł dystans 300 metrów w 34.69 i ustanowił halowy rekord Polski juniorów młodszych. Do dziś najlepszym wynikiem w tej konkurencji w historii polskiej lekkoatletyki (w kategorii kadetów) legitymował się Rafał Smoleń – 34.80 (Spała 2011).

Tymoteusz Zimny w biegu po halowy rekord Polski juniorów młodszych na 300 metrów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Przypominamy, że relacje z Grodu Kopernika dostępne są na naszych profilach w mediach społecznościowych:

Wyniki porannej sesji zawodów: Toruń