1 / 0

HMPJiJMł 2015: rekordowe 8.38 Siciarz i 34.38 Zimnego

Klaudia Siciarz poprawiła w niedzielny poranek w biegu eliminacyjnym na 60 metrów przez płotki trzyletni halowy rekord Polski juniorek młodszych osiągając czas 8.38, a wyniki lepsze od wczorajszego rekordu kraju uzyskało dwóch pierwszych biegaczy na mecie biegu na 300 metrów – Tymoteusz Zimny i Natan Fiedeń.

Już w pierwszym biegu niedzielnych zawodów Klaudia Siciarz (KS AZS AWF Kraków) poprawiła halowy rekord Polski juniorek młodszych na 60 metrów przez płotki osiągając na szybkiej toruńskiej bieżni czas 8.38. W rozegranym godzinę później finale Siciarz pobiegła nieco wolniej niż w eliminacjach – złoty medal dał jej czas 8.45. Tytuł wicemistrzyni kraju wywalczyła imienniczka zwyciężczyni – Klaudia Wojtunik z rzeszowskiej Resovii uzyskała czas 8.64. Brązowy medal zdobyła Marta Nawrocka z łódzkiego AZSu (8.80). Film z finałowego biegu pań dostępny jest na profilu PZLA na Instagramie. Do dziś posiadaczką rekordu Polski była Katarzyna Siewruk, która w 2012 roku w Łodzi uzyskała czas 8.40.

Złoty medal w biegu na 300 metrów juniorów młodszych zdobył Tymoteusz Zimny. Biegacz z Szamotuł poprawił w finale swój wczorajszych halowy rekord Polski tocząc pasjonujący bój o zwycięstwo z Natanem Fiedeniem z LKSu Pszczyna. Na mecie obaj zawodnicy uzyskali czas lepszy od sobotniego rekordu – mistrzowi kraju zmierzono 34.38, a wicemistrzowi 34.43. Podium uzupełnił Mateusz Wójcik z AZSu Łódź – 34.85. Film z pasjonującym finiszem dostępny był tuż po biegu na profilu PZLA na Instagramie.

Tymoteusz Zimny i Natan Fiedeń na mecie biegu finałowego na 300 metrów (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Wywiad z Tymoteuszem Zimnym na kanale YouTube PZLA

Halowym mistrzem Polski juniorów młodszych w biegu na 60 metrów przez płotki został zawodnik Wiktor Santkiewicz. Zawodnik Pomeranii Szczecinek uzyskał czas 7.84, słabszy zaledwie o 0.02 sekundy od halowego rekordu kraju Dawida Żebrowskiego z 2014 roku. Wicemistrzem Polski został Patryk Baran z Sambora Tczew – medalista wielobojowych mistrzostw kraju z przed 2 tygodni ze Spały zawody w Toruniu zakończył z wynikiem 7.95. Brązowy medal zdobył Bartosz Sudek MKS-MOS Wrocław – 8.00.

Na metę finałowego biegu na dystansie 600 metrów razem wbiegli Szymon Biolik (GTS Bojszowy) i Jakub Strzelczyk (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża). Szybszy okazał się zawodnik ze Śląska – jego czas to 1:23.28. Z rezultatem 1:23.30 srebro wywalczył biegacz z miasta nad Narwią. Brązowym medalistą został Maciej Nowakowski (LKS Lubawa) – 1:23.82.

W finale kobiet na dystansie 600 metrów pewne zwycięstwo odniosła Oliwia Olszok. Biegaczka z Bytomia zdeklasowała rywalki samotnie prowadząc bieg przez większość dystansu, a na mecie osiągnęła czas 1:33.47 (rekord życiowy). Drugie miejsce zajęła Weronika Osiowy z CMKL Człuchów (1:37.03), a trzecie Barbara Berłowska z BKLu Bełchatów (1:37.88).

W biegu na 1000 metrów chłopców Patryk Sieradzki (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) odparł atak Szymona Zięby i z czasem 2:33.35 wywalczył złoty medal. Drugi na mecie Zięba (UKS Tiki-Taka Kolbuszowa) osiągnął rezultat 2:33.49 i poprawił swój rekord życiowy. Brązowy medal zdobył Leszek Ginter – biegaczowi klubu Talex Borzytuchom zmierzono na mecie czas 2:35.33.

Najszybszą zawodniczką biegu na 300 metrów była reprezentantka ALKS PWSZ Gorzów Wielkopolski – Natalia Kaczmarek pokonała ten dystans w 39.72. Ze srebrnego medalu cieszyła się Aleksandra Dudziak (40.04) z Sokoła Lubin. Brązową medalistką została biegaczka RLTL ZTE Radom Natalia Wosztyl – 40.67.

Anna Szyjka (MKS-SMS Victoria Racibórz) poprawiając czasem 6:25.51 rekord życiowy została mistrzynią Polski w biegu na 2000 metrów zwyciężając z dużą przewagą. Srebrną medalistką została, z czasem 6:35.05, biegaczka Olimpii Grudziądz Eliza Megger. Podium uzupełniła Iga Jastrzębska z ZLKL Zielona Góra – 6:41.56.

Halowym mistrzem Polski juniorów młodszych w biegu na 2000 metrów został Mateusz Dębski – zawodnik klubu RLTL ZTE Radom uzyskał w Toruniu czas 5:37.04. Srebrny medal wybiegał w Toruniu Radosław Jankowski (MLKS Baszta Bytów) – 5:38.33. Brązowy krążek odebrał w hali przy ulicy Bema Szymon Karasiewicz z Lubusza Słubice – 5:40.46 (rekord życiowy).

Po wygraniu wczorajszych eliminacji także w biegu finałowym żadnych szans nie dała rywalkom Zofia Praczukowska. Lekkoatletyka UKS Sprint 2020 Warszawa wygrała finał 200 metrów z czasem 24.99 (nowy rekord życiowy). Drugie miejsce, osiągając czas 25.06, zajęła Karolina Łozowska z Podlasia Białystok. Trzecia na mecie była wicemistrzyni Polski ze Spały w wieloboju – Katarzyna Martyna z krakowskiego Wawelu (25.48).

Do swojego halowego rekordu kraju w sprincie na 200 metrów zbliżył się w biegu finałowym Adrian Wesela z klubu Orkan Środa Wielkopolska – na mecie osiągnął czas 22.10, słabszy od rekordu o 0.03 sekundy. Wicemistrzem Polski został biegacz z Białych Błot pod Bydgoszczą Adrian Wojciechowski (22.87), a brązowy medal wywalczył Seweryn Dubis z KKB MOSiR Krosno – 22.91.

W skoku o tyczce zwycięstwo odniosła Agnieszka Kaszuba – zawodniczka KL Gdynia skakała bezbłędnie i wygrała z wynikiem 3.80. Później bez powodzenia atakowała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 3.96 – centymetr wyżej od halowego rekordu Polski juniorek młodszych, który od 5 lat należy do Agnieszki Kolasy. Wicemistrzynią kraju została Milena Lipińska z Ośrodka Skoku o Tyczce w Gdańsku, która wynikiem 3.60 poprawiła rekord życiowy. Brązową medalistką została Emilia Kusy z SKLA Sopot – 3.50.

Norbert Kański (AZS-AWFiS Gdańsk) skacząc 6.72 zapewnił sobie tytuł mistrza Polski w skoku w dal. Wicemistrzem kraju został Marcin Syski z Durasanu Płońsk (6.56), a brązowy medal wywalczył Tymoteusz Wypłosz z Aleksandrowa Łódzkiego – 6.53. Wszyscy skoczkowie poprawili dziś w Toruniu swoje dotychczasowe rekordy życiowe.

Gaja Wota (WKS Wawel Kraków) została w Toruniu halową mistrzynią Polski juniorek młodszych w skoku w dal. Zawodniczka ze stolicy Małopolski w najlepszej próbie skoczyła 5.85. Ze srebrnym medalem z Grodu Kopernika wyjedzie Natalia Kołodziejczak z MKS Aleksandrów Łódzki (5.79, rekord życiowy), a z brązowym krążkiem Anna Nadolna z Achillesa Leszno (5.46).

W konkursie pchnięcia kulą zdecydowane zwycięstwo odniósł faworyt konkurencji Szymon Mazur – zawodnik Płomienia Sosnowiec jako jedyny przekroczył 20 metrów pchając w szóstej próbie 20.46. Wicemistrzem Polski juniorów młodszych został Patryk Zygmunt z Uczniaka Szprotawa (17.24). Brązowy krążek wygrał Wojciech Koszałka – kulomiot LKS Ziemi Puckiej Puck w najlepszym pchnięciu osiągnął 17.02.

Skok wzwyż mężczyzn zakończył się tryumfem Maciej Grynienko – skoczek UKS Orlica Domaniów wynikiem 2.00 wyrównał swój rekord życiowy. Wicemistrzem kraju został Łukasz Karwacki (MKLA Łęczyca) – 1.98. Na trzecim stopniu podium stanęli w Toruniu wspólnie Jakub Moskal (KS Polonia Pasłęk) i Krzysztof Karkowski (LUKS Warmia Lidzbark Warmiński) – obaj panowie skoczyli 1.98.

Dziś od godziny 15:00 dokończenie rywalizacji juniorów. Przypominamy, że wyniki i materiały z mistrzostw Polski w Toruniu dostępne są także na naszych profilach w mediach społecznościowych:

Wyniki porannej sesji: Toruń