1 / 0

WXC Guiyang 2015: dominacja Afryki

Reprezentanci krajów afrykańskich zdominowali rywalizację w 41. IAAF Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych, które nad ranem czasu polskiego odbyły się w Guiyangu. Polacy zajęli odległe lokaty.

W biegu juniorek Weronika Pyzik finiszowała jako osiemdziesiąta piąta zawodniczka z czasem 24:24. Sekundę za nią metę minęła, sklasyfikowana na 87. miejscu, Magdalena Dias. Patryk Błaszczyk, w rywalizacji juniorów, był 101 z czasem 27:59. Niestety rywalizacji nie udało się ukończyć Damianowi Satorowi, który zszedł z trasy na ostatnim okrążeniu.

- Nasi reprezentanci dzielnie walczyli z rywalami, wysokością (mistrzostwa rozegrano ponad 1200 m nad poziomem morza – przyp. mj) i bardzo ciężką trasą. We znaki dawał się też jet lag. – relacjonuje z Chin Aneta Kaczmarek, opiekunka naszej reprezentacji.

Nasi zawodnicy przed startem (foto: Aneta Kaczmarek)

Zawody zdominowali reprezentanci Afryki. Przedstawiciele Czarnego Lądu oddali na podium, we wszystkich konkurencjach, tylko dwa miejsca w klasyfikacji drużynowej – brązowe medale zdobyły juniorki i seniorzy z Bahrajnu (o sile tego kraju stanowili jednak zawodnicy pochodzenia kenijskiego, marokańskiego i etiopskiego…).

Mistrzem świata w biegach przełajowych został Kenijczyk Geoffrey Kamworor Kipsang. Dwukrotny mistrz świata w półmaratonie z Kopenhagi oraz dwukrotny złoty medalista czempionatu w crossie z 2011 roku (indywidualnie i drużynowo) uzyskał w Guiyangu czas 34:52 i o 8 sekund wyprzedził na mecie swojego rodaka Bedana Karokiego. Brązowy medal wywalczył Etiopczyk Muktar Edris (35:06). Drużynowymi mistrzami świata zostali Etiopczycy przed Kenijczykami (oba zespoły zgromadziły po 20 punktów). Pomijając pochodzącego z Kenii Turka, mistrza naszego kontynentu z Samokowa, Polata Kemboi Arıkana najlepszy Europejczyk – Hiszpan Daniel Mateo – linię mety przekroczył jako 53.

W biegu seniorek najlepsza była Agnes Tirop Chebet, która dwa lata temu w Bydgoszczy była wicemistrzynią globu w kategorii juniorek (zdobyła wtedy także złoto drużynowo). Niespełna 20-letnia (urodzona w październiku 1995) Kenijka pokonała 8 kilometrowy dystans w 26:01. Pięć sekund za zwyciężczynią linię mety minęła jej rówieśniczka Etiopka Senbera Teferi. Brązowy medal wywalczyła Netsanet Gudeta z Etiopii, dla której to pierwszy indywidualny medal światowego czempionatu (w 2014 była drużynową wicemistrzynią globu w półmaratonie). Broniąca tytułu z 2013 roku z Bydgoszczy Emily Chebet była szósta. Drużynowe mistrzostwo świata wywalczyły Etiopki, które pokonały Kenijki i Ugandyjki.

Juniorskim mistrzem świata został Etiopczyk Yasin Haji (23:42). Za plecami zwycięzcy finiszowali Kenijczycy Geoffrey Korir (23:47) i Alfred Ngeno (23:54). W rywalizacji zespołowej bezkonkurencyjna były ekipy Kenii i Etiopii, które zdecydowanie pokonały trzecich Erytrejczyków.

17-letnia Letesenbet Gidey z Etiopii z rezultatem 19:48 zdobyła złoty medal w rywalizacji juniorek pokonując na mecie tylko o sekundę swoją rodaczkę Derę Didę. Na najniższym stopniu podium stanęła kolejna Etiopka Etagegne Woldu (19:53). W klasyfikacji drużynowej zdecydowane zwycięstwo Etiopek przed Kenijkami i Bahrajnkami.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Etiopia – 5 złotych i po 3 srebrne i brązowe medale. Ostatni raz kraj ten był najlepszy w tym zestawieniu podczas mistrzostw świata w 2008 roku w Edynburgu – od tamtej pory, aż do dziś, najlepsza była zawsze Kenia.

Na podium w biegach indywidualnych widać powiem młodości. Jak zauważa ceniony statystyk Jon Mulkeen najstarszy medalista – Bedan Karoki – ma zaledwie 24 lata.

Kolejna edycja światowego czempionatu w crossie odbędzie się w marcu 2017 roku w stolicy Ugandy – Kampali.

Pełne wyniki: Guiyang