Menu
1 / 0
Aktualności /

„Running for All” – wspieramy biegaczy, wspieramy organizatorów, wspieramy całe środowisko!

„Running for All” – wspieramy biegaczy, wspieramy organizatorów, wspieramy całe środowisko!






Europejskie Stowarzyszenie Lekkoatletyczne w dniu 26. maja ogłosiło uruchomienie platformy „Running for All”, która odpowiada na potrzeby środowiska biegaczy w całej Europie. Podstawą projektu jest system standaryzujący imprezy biegowe, ma on być wsparciem dla biegaczy, organizatorów imprez oraz całego środowiska biegowego.

„Zachęcamy wszystkich europejskich organizatorów imprez biegowych zrzeszonych w AIMS, aby ubiegały się o certyfikat Europejskiego Stowarzyszenia Lekkoatletycznego, ponieważ będzie
to informacja, że są to zawody zorganizowane na wysokim poziomie, a ich organizatorzy respektują standardy bezpieczeństwa i jakości.”
– mobilizuje Paco Borao, przewodniczący AIMS

Fundamentem tego programu jest opracowany przez ekspertów środowiska biegowego, zestaw kryteriów bezpieczeństwa i jakości podczas masowych imprez biegowych. Niestety, w pierwszym etapie  nie pojawiła się polska wersji językowa, ale Polski Związek Lekkiej Atletyki prowadzi w tej sprawie rozmowy z Europejskim Stowarzyszeniem Lekkoatletycznym i podjął działania zmierzające do jak najszybszego uruchomienia serwisu w naszym języku.

„Dostrzegając jak szybko zwiększa się liczba osób uczestniczących w imprezach biegowych, wyczuwamy potrzebę stworzenia systemu oceny organizacji imprez biegowych w Europie, oraz możliwość ich publicznej weryfikacji” – dodaje Svein Arne Hansen, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Lekkoatletycznego.

Każdy biegacz ma swój własny powód, dla którego startuje na zawodach, ma własne nadzieje i oczekiwania dotyczące jakości oraz bezpieczeństwa imprez z których może skorzystać. Organizator zwodów powinien pokazać, że dostrzega obawy uczestników i zaświadczyć, że zrobi wszystko, aby zorganizować imprezę w której warto jest wziąć udział. Obecnie, tylko w kilku krajach europejskich istnieją ograniczone regulacje, które nie zawsze są powszechnie zrozumiałe, a ich zastosowanie jest nie możliwe do wdrożenia. Dlatego wypracowano 54 podstawowe i uniwersalne kryteria dotyczące organizacji zawodów.

Na potrzeby projektu stworzono trzy poziomy certyfikatów:

1 gwiazdka (34 kryteria) – impreza spełnia podstawowe wymagania dotyczące jakości
oraz bezpieczeństwa. Głównie dotyczy zawodów z małą liczbą uczestników.

3 gwiazdki (44 kryteria) – impreza gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa, oraz oferuje zadowalający poziom organizacji. Przeznaczone głównie
dla imprez z dużą ilością uczestników.

5 gwiazdek (54 kryteria) – impreza gwarantuje wysoką jakość usług, oraz kompleksowy poziom zabezpieczenia i bezpieczeństwa. Przeznaczone głównie dla imprez ze znaczną ilością uczestników.

 Jak uzyskać odpowiednią ilość gwiazdek?

„Z racji wzrostu popularności imprez biegowych, jest to bardzo ważne aby każdy biegacz
mógł uczestniczyć w zawodach z pełną świadomością, że będą one bezpieczne i bardzo dobrze zorganizowane. Europejska Federacja Lekkoatletyczna poprzez projekt „Running for All” daje biegaczom w całej Europie dostęp do platformy dzięki której będą mogli z pełną świadomością wybierać imprezy biegowe. „
– zaznacza Sebastian Coe

Autorzy projektu, po długich analizach stworzyli zestaw 54 kryteria. Na podstawie których organizator sam podejmuje decyzje o ile gwiazdek się ubiega, Pytania dotyczą następujących obszarów:

  1. Administracja i finanse,
  2. Trasa,
  3. Odpowiedzialność społeczna oraz ochrona środowiska,
  4. Zabezpieczenie medyczne,
  5. Poziomu sportowego,
  6. Bezpieczeństwa,
  7. Pomiar czasu,
  8. Organizacja usług;

Jak zgłosić imprezę i uzyskać certyfikat w projekcie „Running for All”?

Pierwsze imprezy w Europie już otrzymały certyfikaty. Aby aplikować  należy zarejestrować się na stronie http://www.european-running4all.org/en/account/register/ . W pierwszym kroku należy wpisać podstawowe informacje na temat organizowanej przez siebie imprezy. Następnie należy odpowiedzieć na pytania związane z  danym poziomem certyfikatu.

Wypełniony wniosek zostanie przesłany drogą mailową do koordynatora projektu w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, którego zadaniem będzie weryfikacja podanych informacji i podjęcie decyzji dotyczącej przyznania certyfikatu, na co ma 30 dni. Biorąc pod uwagę dużą ilość organizowanych imprez biegowych w Polsce, PZLA zamierza nawiązać współpracę w procesie résumé z niezależnymi ekspertami ze środowiska biegowego. Ich doświadczenie oraz wsparcie może odnieść pozytywny skutek na cały rynek biegowy w naszym kraju.

Dzięki systemowi certyfikacji biegacze będą mogli m.in.:

  • Za pomocą serwisu internetowego można sprawdzić, które biegi spełniają kryteria określone
    przez Europejskie Stowarzyszenie Lekkoatletyczne. Zajrzeć do kalendarza imprez biegowych można na stronie: http://www.european-running4all.org/en/calendar/
  • Ocenić imprezę, w której brał udział. (Biegowy „Trip Advisor”)
  • Przyznany certyfikat ma być dla uczestnika gwarancją, że dana impreza spełnia określone standardy jakości i bezpieczeństwa, które uznawane są w całej Europie

Korzyści organizatorów:

  • Uczestnictwo w tym projekcie pomoże wykreować markę świadomego, wiarygodnego
    i otwartego na potrzeby biegaczy organizatora imprez biegowych
  • Pozyskanie nowych uczestników, mediów, sponsorów oraz dotacji lokalnych
  • Uzyskany certyfikat podnosi prestiż i rangę zawodów oraz ułatwić ich promocję

Uzyskanie certyfikatu Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej, powinno być priorytetem dla wszystkich organizatorów imprez biegowych na naszym kontynencie. Środowisko biegowe cały czas się powiększa i  pojawia się zapotrzebowanie na powstanie zajmującego całą Europę systemu, który zapewni, że biegacz będzie w stanie dokonać świadomego wyboru imprezy w której będzie chciał wziąć udział opierając się o wiarygodność. Mam przyjemność być aktywnym zwolennikiem „Running for All” – podkreśla Brendan Foster, założyciel Great North Run

Podsumowując, projekt ma zbliżyć do siebie wszystkie grupy zaangażowane w rozwój środowiska biegowego, a nad całością ma czuwać Europejskie Stowarzyszenie Lekkoatletyczne, które chce stać się partnerem, odpowiedzialnym za edukację i integrację całego środowiska biegowego w Europie.

 

Powrót do listy

Więcej