1 / 0

69. MPJ: Bukowiecki ponownie rekordowy

W pierwszym dniu 69. Mistrzostw Polski Juniorów, które odbywają się w Białej Podlaskiej, Konrad Bukowiecki poprawił rekord Polski juniorów w pchnięciu kulą uzyskując już w eliminacjach 22.21.

Rekord Polski padł w Białej Podlaskiej już podczas sesji przedpołudniowej. Znakomity wynik Konrada Bukowieckiego z pierwszej serii kwalifikacji to 22.21. W finale Bukowiecki prezentował się równie dobrze jak w eliminacjach. Konkurs rozpoczął od próby na 21.93, w drugiej serii miał pchnięcie spalone, a w trzeciej uzyskał 21.09. Wąski finał zdecydowany lider rywalizacji otworzył świetnym rezultatem 22.12. Później kulomiot Gwardii Szczytno uzyskał jeszcze 21.87. W ostatniej serii Bukowiecki ponownie pchnął w granicach 22 metrów jednak niestety próba ta była nieważna. Za plecami mistrza świata juniorów z Eugene konkurs ukończył Bartłomiej Stój (18.83). Brązowy medal wywalczył Marcin Wrotyński – 18.11.

Konrad Bukowiecki poprawił w Białej Podlaskiej rekord Polski juniorów. Na podium z kolegami i trenerem-ojcem Ireneuszem (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Ewa Swoboda wygrała bieg eliminacyjny z czasem 11.49. W finale zawodniczka Czwórki Żory, aktualna rekordzistka kraju, odniosła zdecydowane zwycięstwo pokonując rywalki o kilka metrów. Podopieczna Iwony Krupy uzyskała w finale wynik 11.36 – to jej trzeci rezultat w karierze. Barierę 12 sekund złamała również wicemistrzyni kraju Weronika Błażek – 11.98. Na trzecim miejscu rywalizację zakończyła Weronika Częsz (12.05).

Ewa Swoboda ponownie potwierdziła swoją dominację na polskich bieżniach (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Pod nieobecność w finale lidera polskich tabel juniorów Marcina Talachy, który w biegu eliminacyjnym popełnił falstart, mistrzem kraju do lat 20 został Artur Wasilewski. Sprinter białostockiego Podlasia uzyskał czas 10.67 i poprawił rekord życiowy. Do minimum na mistrzostwa Europy w Eskilstunie zabrakło jedynie 0.02 sekundy. W bardzo wyrównanym biegu drugie miejsce zajął Eryk Hampel, który podobnie jak sklasyfikowany na trzecim  miejscu Przemysław Adamski uzyskał czas 10.68. Film z finałowego biegu można odnaleźć na profilu PZLA na Instagramie. W sumie pierwsza szóstka sprinterów poprawiła życiówki. Po dzisiejszych zawodach średnia wyników naszych biegaczy jest lepsza od wymaganej dla sztafety 4 x 100 metrów w kontekście startu w mistrzostwach Europy juniorów.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się utalentowana skoczkini wzwyż Paulina Borys. Zawodniczka Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego pokonała w Białej Podlaskiej poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.81 (trzy zrzutki na 1.83) i tym samym wypełniła wskaźnik PZLA na mistrzostwa Europy juniorów. Urodzona w 1998 roku Borys w tym roku uzyskała już także minimum uprawniające ją do startu w czempionacie kadetów w Kolumbii. Wynik 1.70 pozwolił na stanięcie na podium trzem zawodniczkom – drugiej Kamili Gutkowskiej oraz skalsyfikowanym ex aequo na trzeciej lokacie Magdalenie Niewiedział i wieloboistce Paulinie Ligarskiej.

Paulina Borys ma już minima na mistrzostwa Europy juniorów i świata juniorów młodszych. Dziś w Białej Podlaskiej skoczyła 1.81 (foto: Tomasz Kasjaniuk)

Agnieszka Filipowska z czasem 10:04.19 zwyciężyła w biegu na 3000 metrów. Srebrny medal wywalczyła Weronika Pyzik (10:05.93), a brąz Aleksandra Hołda – 10:07.11

W gronie mężczyzn po iście sprinterskim finiszu złoto wywalczył Dominik Nowak ze stołecznego AZSu-AWFu – podopieczny Grzegorza Wrony uzyskał czas 8:42.82. Wicemistrzem kraju juniorów został, z wynikiem 8:43.46, Mateusz Kaczmarek. Brązowy medal dla Patryka Sowińskiego – 8:43.71.

W skoku w dal dzięki uzyskaniu w piątej kolejce odległości 7.27 złoty medal zdobył Kacper Fabiszewski. Srebro mistrzostw Polski z rezultatem 7.22 zdobył Bartosz Chojnowski, a brąz wywalczył Mateusz Jopek (7.16).

Zdecydowane zwycięstwo w rywalizacji kulomiotek odniosła Klaudia Kardasz. Trenowana przez Przemysława Zabawskiego zawodniczka Podlasia Białystok w najlepszej próbie uzyskała wynik 16.13. Podium uzupełniły Klaudia Nesterowicz (14.54) oraz Katarzyna Hnatiuk (14.19).

Z ciekawszych wyników biegów eliminacyjnych można odnotować rezultat Wiktora Suwary – biegacz z Łodzi pokonał 400 metrów w 46.84 i poprawił tym samym swój rekord życiowy.

Pełne wyniki: Biała Podlaska